Skončila zkušební stavba velké střešní makety

foto Vizualizace dřevěné střechy ve tvaru prstence, která má symbolizovat světovou výstavu Expo 2025.

Metodou „opětovné demontáže" byly odděleny nosníky a sloupy prostupující konstrukce a byla ověřena možnost opětovného využití materiálů, informuje server decn.co.jp.

Velká střecha ve tvaru ohromné lavice stojící na obvodovém prstenci je vysoká 12 metrů na vnitřní straně a 20 metrů na vnější straně. Její šířka je přibližně 30 metrů. Prstenec bude jednou z největších dřevěných konstrukcí na světě s průměrem přibližně 650 metrů a obvodem přibližně dvou kilometrů. Za stavební části projektu Světového pavilonu, včetně velké střechy a vytvoření makety, jsou zodpovědné tři domácí firmy. "Mohli jsme si vyzkoušet vše od montáže až po opětovné použití a demontáž s důrazem na bezpečnost. Budeme se dále připravovat na realizaci prstence,“ uvedl zástupce společnosti Obayashi Corporation, která patří k předním japonským hráčům ve stavebním sektoru.

Zkušební maketa je vyrobena z 68 vrstvených dřevěných prvků, včetně devíti pilířů. Dvě vnější pole, která jsou vysoká 20 metrů, byla postavena na zkoušku. Šířka i hloubka činí 7,2 metru. Po sestavení byla asi čtyři měsíce vystavena slunečnímu záření, větru a dešti, aby se zjistila odolnost makety proti povětrnostním vlivům a další vlastnosti.

Demontáž se odehrála v podstatě v opačném pořadí než montáž. Nejprve byla rozdělena a odstraněna "horní jednotka" včetně střechy. K podepření váhy horní jednotky byl použit mobilní jeřáb a sloupy byly rozřezány motorovou pilou ve výšce 12 metrů od země. Rozdělená horní jednotka, která byla 8 metrů vysoká a vážila necelých 12 tun, byla poté opatrně spuštěna na úroveň terénu.

Na úrovni země byla poté zavěšená horní jednotka vyztužena materiálem zvaným "diagonální podpěra" a nosníky kolmé na sloupy byly bezpečně a rychle vytaženy do strany.

Dalším úkolem byla demolice spodní jednotky, která zůstala po odstranění horní jednotky. Mezi sloupy byly zajištěny materiály zabraňující pádu, patky sloupů byly odříznuty. Byly vytvořeny tři ploché jednotky sloupů a trámů připomínající znak pro "použití" a trámy byly jeden po druhém odstraněny, zatímco ležely na boku na zemi.

Na staveništi byly už zahájeny práce na založení velké střechy, montáž obří dřevěné konstrukce začne zřejmě v červenci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď