Skončila oprava hrobu opavského purkmistra Martina Woytecha von Willfest

foto Opavská radnice nechala opravit hrob bývalého purkmistra Martina Woytecha von Willfest (na snímku ze 7. ledna 2022).

Opava - Skončila oprava hrobu opavského purkmistra Martina Woytecha von Willfest. Město jej nechalo zrekonstruovat za bezmála 300.000 korun. ČTK to dnes řekl Martin Kůs z tiskového odboru opavského magistrátu. Woytech, který byl také poslancem Slezského zemského sněmu, opavskou radnici vedl deset let na konci 19. století. Pohřbený je na Městském hřbitově v Opavě. V pořadí jde o třetí hrob nejvyššího představitele města, který radnice v posledních letech nechala opravit.

Fotogalerie

Opravu posledního hrobu inicioval tajemník města Tomáš Elis. "Při jedné z exkurzí za historickými osobnostmi Opavy, uloženými na hřbitově, které vede archivář Zdeněk Kravar, jsem byl upozorněn na žalostný stav hrobu purkmistra von Willfest, který byl stavebně poničený a natolik zarostlý, že ani nebyl vidět. Návrhu opravy vyšlo vstříc celé vedení města," uvedl Elis.

Vlastní oprava zahrnovala restaurování mramorového pomníku, očištění mramorových dílců, opravu mramorového erbu, zlacení písma, úpravu svítilny, restaurování pískovcových podstavců, jejich očištění a restaurování a doplnění kamenných obrubníků.

Woytech opavskou radnici vedl tři volební období od roku 1872 do roku 1892. V této době Opava prožila významný rozmach. Byly zasypány původní příkopy, vystavěn městský vodovod či založeny nové parky, přibyly školy a tělocvičny, byla přestavěna a modernizována radnice či divadlo, městské domy obdržely orientační čísla. Vedle řady státních i dalších ocenění roku 1876 jmenovala městská rada Woytecha čestným občanem Opavy, kde v únoru 1898 zemřel.

V pořadí jde už třetí hrob bývalého opavského představitele, který nechalo v prostoru Městského hřbitova město opravit. Už dříve to byl hrob Emila Rochowanského (v úřadě purkmistra 1892 – 1908) a hrobka rodiny Kudlichů (Walther Kudlich byl primátorem v letech 1908 - 1918).

Opavský magistrát pečuje i o další hroby a pomníky. V minulosti nechal opravit například pomník padlých první a druhé světové války v Suchých Lazcích či pomník padlým před kostelem svatého Prokopa v Opavě-Komárově. Opravou v minulosti prošly také hromadný válečný hrob ve Vlaštovičkách, pomník v Kylešovicích nebo pomník obětem světových válek na Městském hřbitově.

Loni skončila oprava opavské hrobky setníka, který padl v bitvě u Hradce Králové v roce 1866. Stavební a kamenické práce stály téměř 450.000 korun. Financovalo je ministerstvo obrany a opavský magistrát. Rodinná hrobka s ostatky setníka a opavského rodáka je v Moravskoslezském kraji jedinou připomínku bitvy u Hradce Králové.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď