Skončila Dvořákova Praha, festival přilákal 16.000 posluchačů

foto Estonský dirigent Neeme Järvi vystoupil 23. září 2019 s Estonským národním symfonickým orchestrem na závěr letošního festivalu Dvořákova Praha.

Praha - Symfonie č. 4 Es dur rakouského skladatele Antona Brucknera zakončila dnes večer ve vyprodaném Rudolfinu festival klasické hudby Dvořákova Praha. Během více než dvou týdnů přilákal téměř 16.000 posluchačů, podobně jako v předchozích letech. Mimořádným počinem letošního ročníku bylo uvedení druhé Dvořákovy opery Král a uhlíř z roku 1871 v jejím prvním zhudebnění pod vedením dirigenta Tomáše Braunera.

Fotogalerie

Estonský národní symfonický orchestr v čele s dirigentem a doživotním čestným uměleckým ředitelem Neemem Järvim nabídl na úvod dnešního večera symfonickou báseň Úsvit estonského skladatele Heino Ellera. Následně proslulý Koncert pro housle a orchestr d moll finského skladatele Jeana Sibelia provedla skotská houslistka Nicola Benedettiová.

Technicky náročné vystoupení Benedettiové, která se již v osmi letech stala koncertní mistryní Národního dětského orchestru Velké Británie, se setkalo s velkým ohlasem. Hudebnice v dlouhých červených šatech poté, co sklidila aplaus ve stoje, jako přídavek zahrála skotskou národní píseň Auld Lang Syne. "Jsem ráda, že jsem se opět mohla vrátit do Prahy," uvedla umělkyně, která se jako třiadvacetiletá vycházející houslová hvězda představila na Dvořákově Praze již v roce 2010.

Dvořákova Praha letos nabídla dvě desítky koncertů, na kterých vystoupilo celkem 819 umělců. Výjimečnou pozornost vzbudilo provedení Mahlerovy Symfonie č. 3 d moll Izraelskou filharmonií, letos naposledy vedenou legendárním Zubinem Mehtou v roli jejího uměleckého ředitele a šéfdirigenta. Pozornost vyvolal kurátor komorní řady, americký houslista Gil Shaham, který v Praze vystoupil celkem čtyřikrát. Během tří večerů publikum zcela zaplnilo Dvořákovu síň při koncertech rezidenčního orchestru festivalu, České filharmonie.

Program byl opět vystavěn v několika programových řadách. Tradiční Dvořák Collection, jako základní programová osa festivalu, byla zaměřena na skladatelovy koncertantní kompozice. Mimořádným dramaturgickým i uměleckým počinem letošního roku bylo uvedení druhé Dvořákovy opery Král a uhlíř z roku 1871 v jejím prvním zhudebnění pod vedením dirigenta Tomáše Braunera. Festivalové uvedení lze považovat za světovou premiéru, opera zazněla v nezkrácené podobě včetně předehry.

"Jsme velice rádi za další vydařený ročník festivalu. A samozřejmě se už dnes připravujeme na ten další, který v rámci dnes již hotové dramaturgie nabídne ve svém programu i první výsledky nových projektů, které Akademie klasické hudby letos nastartovala. Věřím, že je na co se těšit," uvedl ředitel pořádající Akademie klasické hudby Robert Kolář.

Další ročník festivalu Dvořákova Praha se uskuteční 4. až 20. září 2020. Rozpočet festivalu je přibližně 40 milionů korun. Zhruba čtvrtinu procent pokryje zisk ze vstupného.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 2. července 2020

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď