Škola na Floridě zakázala dětem do 11 let sbírku básnířky z Bidenovy inaugurace

foto Ilustrační foto - Laureátka ceny pro mladé básníky z roku 2017 Amanda Gormanová přednáší svou báseň The Hill We Climb (kopec, na který šplháme) na inauguraci Joe Bidena.

Miami (USA) - Knihovna na základní škole v americkém státě Florida zařadila na seznam knih zakázaných pro mladší děti dílo americké básnířky Amandy Gormanové. Ta své básně četla i na inauguraci amerického prezidenta Joe Bidena. Škola tak reagovala na žádost matky dvou školáků, informovala dnes agentura AP. Zákaz odsoudil Bílý dům, podle něhož jde o cenzuru, uvedla agentura Reuters.

Daily Salinasová na konci března škole navrhla stažení sbírky poezie básnířky Gormanové, protože podle ní její básně usilují o indoktrinaci dětí. Kritizuje báseň The Hill We Climb (Kopec, na který stoupáme), jejíž část mladá černošská básnířka složila 6. ledna 2021, kdy na Kapitol útočili příznivci bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Báseň má být apelem na rozdělenou americkou společnost a poselstvím naděje, píše AFP.

Škola Boba Grahama knihu nezakázala úplně, ale přeřadila ji do sekce s přístupem pro děti od 11 let.

"Takže zakazují mou knihu mladým čtenářům, pletou si mě s Oprah, neupřesňují, které části mé poezie jim vadí, odmítají číst jakékoli recenze a nenabízejí žádné alternativy... Takových zbytečných zákazů knih přibývá a my se musíme bránit," napsala na facebooku Gormanová. K příspěvku přidala fotografii stížnosti Salinasové, která ve formuláři jako autorku sbírky uvedla moderátorku Oprah Winfreyovou.

Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová dnes vyzvala Američany, aby se postavili proti zakazování knih. Rozhodnutí školy označila za cenzuru.

Americká asociace knihoven v březnu oznámila, že snahy o zákaz knih se v roce 2022 oproti předchozímu roku zdvojnásobily, píše Reuters. AFP zase upozorňuje, že kulturní válka mezi republikány a demokraty rozděluje USA. Některé konzervativní státy se snaží omezit přístup mládeže k literatuře, která podle nich propaguje homosexualitu, pokrokové ideologie nebo je urážlivá.

Tímto směrem se vydává právě i Florida, kde to umožnily zákony přijaté guvernérem Ronem DeSantisem, který dnes oficiálně oznámil záměr usilovat o republikánskou nominaci do boje o funkci prezidenta USA, píše AP.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď