Skokan Kobajaši a běžkyně Johaugová jsou favority lyžařského MS

foto Japonský skokan na lyžích Rjoju Kobajaši.

Praha - Japonský skokan na lyžích Rjoju Kobajaši a po dopingovém trestu znovu dominantní norská běžkyně na lyžích Theresa Johaugová patří k největším favoritům mistrovství světa v klasickém lyžování. Případná česká medailová radost v rakouském Seefeldu by byla překvapením.

Šampionát běžců, skokanů a sdruženářů začne ve středu. První sadu medailí si o den později rozdají ve sprintech běžci na lyžích, kteří také tradičně mistrovství světa i zakončí. V neděli 12. března boje vyvrcholí mužskou volnou padesátkou.

Mezi sedmadvaceti českým reprezentanty může na boj se špičkou pomýšlet jediný. Skokan na lyžích Roman Koudelka byl v sezoně dvakrát čtvrtý ve Světovém poháru, celkově pátý v Turné čtyř můstků, ale před šampionátem se mu nedařilo.

"Nerad si dávám přehnané cíle. Když se teď podívám na svoji současnou formu, tak se pohybuje kolem dvacátého místa, takže patnácté místo by bylo ještě zlepšení. Ale jak říkám, ve skocích je každý den všechno jiné a může to klapnout i na lepší umístění," řekl Koudelka Radiožurnálu po víkendových závodech ve Willingenu.

Poslední české zlato z MS klasiků přivezla ze Sappora 2007 běžkyně Kateřina Neumannová, medaili naposledy získal běžec Lukáš Bauer díky stříbru z Falunu na 50 km klasicky. Skokani čekají na cenný kov 14 let, současný ředitel disciplíny Jakub Janda vybojoval stříbro a bronz v Oberstdorfu v roce 2005.

Ve skoku je suverénem sezony lídr Světového poháru a vítěz Turné čtyř můstků Kobajaši. "Cílem je pokračovat v co nejlepších skocích," řekl po triumfu ve Willingenu vítěz jedenácti závodů sezony. K jeho největším soupeřům patří Poláci v čele s Kamilem Stochem a domácí Stefan Kraft, obhájce titulů z velkého i středního můstku.

V Innsbrucku, kde se bude na Bergiselu skákat na velkém můstku, i v Seefeldu chce Kraft využít domácí prostředí. Zopakovat titul na velkém můstku naposledy dokázal Němec Martin Schmitt v roce 2001, na středním pak Polák Adam Malysz v roce 2003. "Vidět vlát červeno-bílo-červené rakouské vlajky je skvělé a motivující. Jsem ve formě, z toho mám radost," řekl Kraft.

Na běžeckých tratích se mezi muži očekává norsko-rusko-italský souboj. Hvězdou by měl být Johannes Klaebo. Z ruské sestavy je nejlepší Alexander Bolšunov a Italové sázejí na Francesca De Fabianiho a sprintera Federica Pellegrina.

Mezi ženami se očekává, jestli někdo "chytí" Johaugovou. Norská hvězda se vrátila do seriálu SP po dvouletém dopingovém trestu a dominuje. Vyhrála všechny distanční závody, do kterých nastoupila, a před MS měla přípravu na Seiser Almu.

"Konečně!" těší se Johaugová po čtyřech letech znovu na šampionát. V roce 2015 získala ve Falunu dva individuální tituly mistryně světa a pomohla k zlatu štafetě. Nyní se cítí ještě silnější. "Díky pauze jsem mohla trénovat, zapracovat na svých slabších stránkách a jsem rychlejší," řekla norské televizní stanici TV2.

Nahánět Johaugovou zkusí její krajanka Ingvild Flugstad Östbergová, Ruska Natalia Něprjajevová či Finka Kerttu Niskanenová. Ve sprintech je norskou nadějí Maiken Fallaová a na zlato si brousí zuby i Švédky nebo Američanky.

I severská kombinace má norského favorita. Světovému poháru vládne jeho jistý vítěz Jarl Magnus Riiber, ale má silné protivníky, mezi které patří hlavně Japonec Akito Watabe, Němci Johannes Rydzek a Vinzenz Geiger či domácí Franz-Josef Rehrl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď