Škody z krádeží kol loni podle policie výrazně vzrostly

foto Cyklista na cyklostezce. Ilustrační foto.

Praha - Ačkoli během pandemie koronaviru kriminalita celkově klesla, škody z krádeží kol loni výrazně vzrostly. Zatímco v roce 2019 byla podle policejních statistik ukradena jízdní kola a elektrokola za 108 milionů korun, loni škody dosáhly 135 milionů Kč. Policie ČR evidovala 5258 odcizených strojů, o rok dříve 5106. Do statistik se ale započítávají pouze řádně nahlášené případy, ve skutečnosti tak může být krádeží mnohem více. Policie dokáže objasnit pětinu krádeží.

Průměrná škoda z krádeží kol a elektrokol meziročně vzrostla z 21.151 Kč na 25.637 korun. Statistiky tak potvrzují trendy z posledních let, kdy Češi do svého cyklistického vybavení investují stále více peněz. Vliv na vyšší hodnotu bicyklů má i rostoucí počet prodaných elektrokol. Podle Asociace výrobců a dovozců jízdních kol zaujímají elektrokola třetinový podíl objemu prodaných kol v zemi. "Průměrnou škodu za ukradené kolo evidujeme za asi 30.000 korun," uvedl šéf komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

Vyplacené plnění za krádeže kol roste, dodal mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek. Cyklistika podle něj aktuálně zažívá nebývalý rozmach, lidé si kola (včetně elektrických variant) pořizují od loňska houfně. Jde tak o nedostatkové zboží, jehož cena roste. "Předpokládáme, že se toto do množství krádeží promítne v druhé polovině roku a během toho příštího," dodal.

Ačkoli už si zloději umějí poradit s různým technickým řešením zabezpečení kola, je kvalitní zámek nutným základem. Kolo je možno také vybavit GPS modulem, díky kterému se dá lokalizovat. "GPS lokátor je vhodný zejména pro elektrokola, jelikož může být napájen přímo z baterie kola. Díky tomu vydrží v pohotovosti téměř neomezeně. Modul dále obsahuje dodatečnou baterii pro případ, že by zloděj baterii z kola vyjmul," uvedl jednatel společnosti Ekolo.cz Jakub Ditrich. Každé kolo je také možné opatřit tzv. DNA a registrovat jej v policejní databázi.

Vedle tradičního zabezpečení se nabízí možnost kolo pojistit. Proti klasické pojistce domácnosti má například speciální pojištění jízdních kol a elektrokol od ERV širší rozsah ochrany. Vztahuje se na krádež z objektu i z volného prostranství, auta či nosiče na kolo. Navíc kryje škody, které na kole vzniknou při pádu během jízdy na něm, během jeho přepravy nebo v případě vandalismu. Pojištění kol a elektrokol platí jak v ČR, tak v zahraničí.

Lidé velmi často neaktualizují pojistné smlouvy, připomněl Marek. A tak zatímco si ji sjednali dříve a limit napřÍklad 10.000 Kč jim připadal dostatečný, ceny kol a zejména elektrokol se už několik let pohybují mnohem výše. "Pokud si pořizuji dražší kolo, adekvátně tomu si upravuji i limity na smlouvě, které se týkají jízdních kol," doporučil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď