Škody po bouřkách na jižní Moravě půjdou do miliard, řekl Grolich

foto Obec Lužice na Hodonínsku na leteckém snímku z 26. června 2021. Vesnici ve čtvrtek zasáhlo tornádo.

Brno - Škody po bouřkách, které ve čtvrtek zasáhly domy i auta na Břeclavsku a Hodonínsku, půjdou do miliard korun. ČTK to dnes řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Přesnou částku ale podle něj zatím nikdo neví. Bouře zasáhly 1200 domů, z toho přes 60 je určených k demolici.

Bouřky, jejichž součástí byly i kroupy a tornádo o síle přes 200 kilometrů za hodinu, braly z domů střechy a vyrážely okna, z aut zůstaly jen vraky. Nejvíce extrémní počasí poškodilo obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. O život přišlo pět lidí, desítky lidí utrpěly zranění.

Škody vznikly na majetku obecním i soukromém. "Pokud počítáme i soukromý majetek a vše dohromady, škody půjdou do miliard korun. Nejsem ale schopen říct kolik, to není schopný říct v tuto chvíli nikdo," uvedl Grolich.

Video: Letecké záběry škod na jižní Moravě
26.06.2021, 20:30, autor: Dalibor Glück, zdroj: ČTK

Bouřky zasáhly především rodinné domy, ale také školy, obecní úřad, kostel, sportovní halu nebo benzinová čerpací stanice.

Škody sčítají také zemědělci, například vinaři. Poškozené objekty prohlédli statici a určili zatím 60 z nich ke stržení. U dalších domů bude demolice částečná, některé jdou zachránit. V dotčených obcích lidé už v pátek začali pracovat na odklízení následků a na obnovách domů. Zároveň se zvedla velká vlna solidarity. Lidé posílají peníze nebo vozí na postižená místa materiální pomoc. Objevili se ale také už i podvodníci. U sbírky charity zveřejnili falešný QR kód, který dárce odkloní od pravé sbírky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 18. května 2022

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď