Škody energetiků po bouři Sabine činí přes 35 milionů korun

foto Montéři firmy Omexom GA Energo, která se zabývá především opravami a výstavbou elektrických vedení všech napěťových hladin, pokračovali 13. února 2020 ve výstavbě náhradní přenosové trasy (bypassu) 110 kilovoltů mezi Lutínem a Olšany na Olomoucku. Vedení strhl vichr v uplynulých dnech, oprava potrvá minimálně čtyři měsíce. Na snímku je jeden z vyvrácených a odřezaných stožárů.

Praha - Škody energetiků po větrné bouři Sabine, která se na začátku minulého týdne prohnala Českem, činí přes 35 milionů korun. Vyplývá to z dnešních vyjádření distribučních společností. Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová uvedla, že firma vyčíslila škody na 25 milionů korun, E.ON podle mluvčí Martiny Slavíkové odhaduje škody na více než deset milionů korun. Kvůli vysokému počtu poruch společnosti vyhlásily minulý týden kalamitní stav na většině území České republiky.

"Nejčastější příčinou poruch byly potrhané vodiče, poškozené izolátory i sloupy elektrického vedení, které byly zničeny popadanými stromy a větvemi. Oprav bylo velké množství a v mnoha lokalitách, nejvíce zasaženým regionem bylo Českokrumlovsko, kde mimo jiné došlo i ke kompletní destrukci několika stovek metrů vedení," řekla ČTK Slavíková.

V sítí E.ON měla podle ní bouře na svědomí zhruba 180 poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny se ocitlo více než 50.000 domácností. "Následky vichru likvidovalo v terénu na 400 našich zaměstnanců, pro urychlení oprav jsme využívali i externí dodavatele," doplnila.

Holingerová uvedla, že opravárenské čety ČEZ musely řešit více než 2700 poruch. V nejhorší okamžik v pondělí 10. února v 13:00 bylo podle ní v distribuční síti firmy bez proudu přes 306.000 odběratelů. "Nejčastější příčinou poruch byl pád stromů a větví do vedení, poškozené izolátory, zlomené a stržené sloupy a stožáry na všech napěťových hladinách," potvrdila.

"Od pondělí do středy vyřídilo naše call centrum více než 30.000 hovorů, portál www.bezstavy.cz navštívilo více než 70.000 uživatelů. Pro krizové řízení se již při minulých událostech osvědčil také Krizový informační systém, jehož prostřednictvím bylo starostům a členům krizových štábů nyní rozesláno téměř 29.000 SMS," dodala.

Během Sabine dosáhl vítr na Sněžce v nárazech rychlosti až 198 kilometrů za hodinu, v nížinách měl rychlost v nárazech asi 100 kilometrů za hodinu. Pojišťovny odhadují škody způsobené vichřicí na téměř miliardu korun.

Škody energetiků jsou nicméně nižší než u podobných bouřích v posledních letech. Loni v březnu po vichřici Eberhard je distribuční společnosti vyčíslily na 38,5 milionu korun, předloni po bouři Fabienne asi na 45 milionů korun. V roce 2017 po vichřici Herwart se škody energetiků blížily 100 milionům korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď