Skleněná střešní taška vyrábí elektřinu ze slunce

foto Skleněnou střešní tašku, která funguje jako panel fotovoltaické elektrárny, představuje na Stavebním veletrhu Brno uherskohradišťská společnost Czech Energy Team. Za inovaci, kterou vyrábí čínský energetický gigant Hanergy, získala společnost i čestné uznání odborné komise veletrhu.

Brno - Skleněnou střešní tašku, která funguje jako panel fotovoltaické elektrárny, představuje na Stavebním veletrhu Brno uherskohradišťská společnost Czech Energy Team. Za inovaci, kterou vyrábí čínský energetický gigant Hanergy, získala společnost i čestné uznání odborné komise veletrhu.

"Věděli jsme, že fotovoltaické střešní tašky existují, chtěli jsme je instalovat, ale nemohli jsme najít dodavatele. Dva roky jsme hledali, až loni na veletrhu v Mnichově jsme se domluvili s Hanergy," řekl výkonný ředitel Czech Energy Team Vlastimil Huňka.

Fotovoltaická střešní taška se skládá z pěti částí a její součástí je zabudovaný fotovoltaický článek. Zcela nahrazuje běžnou střešní krytinu, s níž ji lze kombinovat. Určena je pro střechy, které mají sklon alespoň 15 stupňů.

"Co se týká odolnosti, je vyrobena z pevnostního skla, které snese větší zátěž než běžná pálená taška. Testy na pevnost probíhají mimo jiné velkými kroupami dopadajícími rychlostí až 160 kilometrů za hodinu," uvedl Huňka.

Skleněnou střešní tašku, která funguje jako panel fotovoltaické elektrárny, představuje na Stavebním veletrhu Brno uherskohradišťská společnost Czech Energy Team. Za inovaci, kterou vyrábí čínský energetický gigant Hanergy, získala společnost i čestné uznání odborné komise veletrhu. Ve srovnání s běžnou střešní krytinou vychází střešní tašky mnohonásobně dráž, ale cena za metr čtvereční snese srovnání s cenou fotovoltaických panelů špičkové kvality.

"Výhodou je, že nemusíte postavit střechu a na střechu montovat fotovoltaiku, ale pokrýt střechu fotovoltaikou, která si na sebe výrobou energie vydělává. Navíc designově vypadá střecha mnohem lépe," dodal Huňka s tím, že o fotovoltaickou střešní krytinu projevilo zájem už několik developerů.

Čtvereční metr těchto tašek vyrobí o 65 procent méně energie než čtvereční metr fotovoltaických panelů, střechu ale může pokrýt téměř celou na rozdíl od panelů. Navíc je její fotovoltaický článek vyrobený z amorfního křemíku.

"Amorfní křemík má proti krystalickému křemíku velkou výhodu v letních měsících, netrpí tolik na přehřívání. Jeho účinnost s rostoucí teplotou klesá podstatně pomaleji, než jak je tomu u krystalického křemíku. I v letních měsících má tak lepší výtěžnost. Má také vyšší citlivost na rozptýlené sluneční záření, proto je vhodnou technologií pro střechy, i když nejsou vhodně orientované," doplnil Huňka.

Kromě střešních tašek, které fungují jako fotovoltaická elektrárna, plánuje v budoucnu Czech Energy Team dovážet z Číny od Hanergy i skleněné panely určené na fasády průmyslových nebo kancelářských budov.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď