Sklárny Crystalite ve Světlé propustí sto lidí, ubyly zakázky

foto Sklárny Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou, výroba nápojového skla.

Světlá nad Sázavou (Havlíčkobrodsko) - Světelské sklárny Crystalite Bohemia se chystají během tří až čtyř měsíců propustit přes 100 lidí. Firma má méně zakázek kvůli výpadku dodávek do Íránu, řekl ČTK její majitel Lubor Cerva. V továrně zatím pracuje přes 700 lidí. Vloni v červnu Cerva informoval o tom, že se ji chystá prodat.

Světelský závod je zaměřený na linkovou výrobu nápojového a dekorativního skla. Odbyt podle Cervy chybí na lisované dekorativní předměty. "Ta ztráta nastala v podstatě spuštěním sankcí proti Íránu. Írán byl největší trh pro tento druh zboží," řekl Cerva. Uvedl, že sklo odebíraly i jiné české firmy, které ho dekorovaly a pak také posílaly do Íránu. Sklárny podle Cervy hledaly náhradní programy, nabídly i nový design. "Nicméně ten úspěch se nedostavil," řekl.

Nezaměstnanost ve Světlé nad Sázavou byla podle údajů ministerstva práce letos v březnu 2,6 procenta. Práci tam hledalo 113 lidí, zatímco volných pracovních míst úřad práce v tomto městě evidoval 65.

Do společnosti Crystalite Bohemia do minulého roku patřila i menší sklárna v Květné na Uherskohradišťsku, u níž Cerva dříve avizoval, že si ji nechá. Tržby společnosti Crystalite z prodeje výrobků a služeb v roce 2017 byly podle zveřejněné výroční zprávy přes 1,2 miliardy korun.

Světelské sklárny Cerva vlastní deset let. Původní podnik Sklo Bohemia s 1200 pracovníky patřil do zadlužené sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Výroba v nich skončila v září 2008 a na majetek byl prohlášen konkurz. Po uzavření podniku se nezaměstnanost ve městě dostala ke dvaceti procentům. Firma podnikatele Cervy závod koupila v roce 2009. Výrobu skla v něm obnovila ve stejném roce počátkem října. O pokračování investic její majitel informoval i po loňském oznámení záměru prodeje.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 15. října 2019

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď