Dubí (Teplicko) - Staré rifle se rozhodli sbírat zaměstnanci dubské sklárny. K šití originálních výrobků je následně využijí pracovníci chráněné dílny. V dílně společnosti Arkadie, jež se stará o zdravotně postižené, vzniknou z původních kalhot kabelky, zástěry, polštáře či chňapky.
Na sběrné místo mohou zaměstnanci společnosti Owens-Illinois (O-I) přinést džíny, které už nenosí. Přispět může přes 170 pracovníků sklárny po neomezenou dobu. "Skleněné lahve se dají kompletně a opakovaně recyklovat. Náš výsledný produkt tedy pomáhá lidem i naší planetě. Máme radost z nově navázané spolupráce s Arkádií. Pomoci tentokráte může opravdu každý, stačí přinést džíny, které už jen zabírají místo ve skříni," řekla ČTK Blanka Stránská ze sklárny O-I v Dubí.
Bez podobných sbírek by prakticky skončil výrobní program recyklace rifloviny, ze které v Arkadii šijí tašky, zástěry a polštáře. "Džíny sbíráme celoročně, bez dobrovolných dárců by byl program v ohrožení, přestože poptávka po našich výrobcích je veliká," řekla ČTK Dana Orgoníková, marketingová pracovnice Arkádie.
Na recyklaci se podílí vedoucí dílny, která navrhuje a stříhá výrobky, a dále tři švadleny se zdravotním znevýhodněním. Výrobky se sešívají na šicích strojích. Vznikají i originální pantofle nebo kapsáře a drobné dekorační předměty.
Do sběru džínoviny jsou zapojeny i další teplické firmy, úřady, školy, ale i jednotlivci. "Rifle lze přinést přímo na dílnu do Kollárovy ulice nebo na její recepci," uvedla Orgoníková.
Výrobky je možné koupit přímo v dílně nebo v kamenném krámku pod Císařskými lázněmi, na teplických lázeňských slavnostech, osecké pouti a dalších akcích. "Největší zájem je o dámské a dětské kabely a zástěry," podotkla Orgoníková z Arkadie, která zaměstnává zhruba 150 lidí a provozuje pět chráněných dílen.