Sklad v Květné je prázdný, poslední munice z Vrbětic odjela dnes

foto Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly 16. srpna 2018 čtyři kamiony poslední munici. Byla tam přemístěna roku 2015 z vybuchlých skladů ve Vrběticích na Zlínsku.

Květná (Svitavsko) - Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku dnes čtyři kamiony odvezly poslední část munice, která tam byla přemístěna v roce 2015 z Vrbětic na Zlínsku po výbuchu skladů s vojenským materiálem. ČTK to řekl vedoucí areálu v Květné Vojtěch Pražan.

Dočasné uložení mělo trvat do konce roku 2015, nakonec společnost Imex Group, která se o uložení vojenského materiálu starala, odvezla zbývající vojenský materiál až dnes. Podle firmy Imex Group patří vojenský materiál bulharské společnosti EMCO Ltd.

Munice se do Květné dostala z Vrbětic, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s vojenským materiálem včetně munice, které si pronajímala ostravská Imex Group. Do Květné byl v roce 2015 převezen i vojenský materiál firmy Eruca Technologies, bývalé Bochemie, která ho již všechen odvezla.

Sklad v Květné fungoval do 2013, kdy ho vojáci opustili. Ministerstvo obrany se ho pokoušelo neúspěšně prodat. V lednu 2015 armáda zprovoznila 20 skladů ze 32. Po vyskladnění ho bude podle Pražana používat dál. Sklad má aktuálně 29 zaměstnanců. "Bude to klasický muniční sklad, který patří armádě. Máme přislíbeno, že stávající zaměstnanci, o práci nepřijdou," řekl Pražan.

Hejtman Matrin Netolický (ČSSD) uvedl, že sklad začne znovu fungovat 1. ledna příštího roku. Jeho chod bude řídit vojenský útvar. Armáda plánuje i modernizaci zabezpečení. Tři sklady budou rezervou pro integrovaný záchranný systém.

"Stát tak bude mít plně funkční a moderní sklad, který se po výbuchu ve Vrběticích osvědčil a svoji roli maximálním způsobem splnil," dodal hejtman.

Podle starosty obce Petra Škvařila je muniční sklad v obci výhodou. Zaměstná lidi nejen ve skladu, armáda si u obce objedná i další služby, například údržbu zeleně nebo odklízení sněhu, což dá práci dalším lidem. "Další výhodou je zvýšená bezpečnost, mít armádu v obci je hodnoceno kladně," řekl Škvařil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pondělí 18. února 2019

Očekáváme v 15:00 12°C

Celá předpověď