Skiareály v ČR hodnotí končící sezonu spíš jako vydařenou

foto Ideální sněhové podmínky přilákaly 21. února 2019 lyžaře do horského střediska Kopřivná v Malé Morávce v Jeseníkách.

Praha - Letošní zimní sezona patřila podle mnohých provozovatelů skiareálů v Česku k těm lepším. Přírodního sněhu byl dostatek a lidé měli o lyžování zájem. Někteří ale tvrdí, že sezona byla krátká a výkyvy počasí ji opakovaně zkomplikovaly, když silné sněžení uzavřelo cesty do horských středisek a silný vítr omezoval provoz lanovek. Horské službě pak přibylo zásahů, poněkud hektičtější měla kvůli mohutné sněhové nadílce začátek roku.

Od loňského 1. prosince do pondělí 18. března horští záchranáři zasahovali u 7158 případů, což bylo o dvě procenta více než v předchozí sezoně. Nárůst odůvodnili mimo jiné tím, že lidí na horách bylo meziročně více. Úmrtí zatím zaznamenala horská služba 16, o jedno méně než v předchozí zimní sezoně, a většina souvisela se zdravotními obtížemi lidí, nebyla způsobena úrazy.

Častěji než loni záchranáři zasahovali ve většině horských oblastí, tradičně nejvíce práce pak měli v Krkonoších, kde jim ale počet výjezdů stejně jako v Orlických horách klesl. Po Krkonoších měli nejvyšší počet případů v Jeseníkách a Krušných horách. Největší nárůst horská služba vykázala v Beskydech. Čísla však nejsou konečná, velká střediska vzhledem k dostatku sněhu jsou stále v provozu a řada z nich chce sezonu ukončit až v dubnu.

Pro nejznámější areály v Krkonoších ale o nadprůměrnou sezonu zřejmě nepůjde. Například harrachovské středisko zaznamenalo asi desetiprocentní propad, lidé totiž kvůli dostatku přírodního sněhu lyžovali i tam, kde nemají zasněžování. Pro skiareál ve Špindlerově Mlýně pak byla sezona jen průměrná, hlavně kvůli špatnému začátku.

Vedle toho skiareály na Ještědu, na Lipně nebo Zadově si sezonu pochvalují. Lipno čeká do konce března přes 180.000 lidí a na Zadov přijelo 105.000 lyžařů. Hranici 100.000 lyžařů by mělo jako loni překonat i středisko Špičák, což považuje za úspěch. Za lepší průměr považuje sezonu také areál v Říčkách v Orlických horách.

Prosincové a lednové počasí pomohlo i návštěvnosti beskydských středisek. Konečná čísla sice budou mít mnozí až v dubnu, ale už nyní například SkiPark Gruň ve Starých Hamrech hodnotí sezonu jako úspěšnou a středisko Bílá jako nadprůměrnou. Obdobné hodnocení zaznívá i z Jeseníků. Například do Karlova pod Pradědem opět přijelo více návštěvníků než o rok dříve a tamní ubytovací zařízení dokonce měla několik termínů, kdy bylo veškeré ubytování v okolí obsazeno.

Sezonu si pochvalují také provozovatelé v níže položených areálech, například v Olešnici na Blanensku. A neprodělaly ani areály na Vysočině, kde si na své přišli i běžkaři.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 16. července 2019

Očekáváme v 5:00 13°C

Celá předpověď