Skiareály nabízí dobré lyžařské podmínky, díky počasí přibylo i běžkařských stop

foto Ski areál Vaňkův kopec v Horní Lhotě nedaleko Ostravy, 20. ledna 2022.

Praha - Lyžařská střediska v Česku podle provozovatelů nabízí dobré sněhové podmínky. Na sjezdovkách v otevřených skiareálech je dostatek sněhu a předpověď slibuje další sněžení, díky kterému by se mohly otevřít i zatím nezprovozněné vleky a lanovky. Zkrátka nepřijdou ani běžkaři. Výběr stop se po nedávné oblevě díky sněžení opět rozšířil a zejména ve vyšších polohách jsou kilometry upravených běžeckých tras.

Na sjezdovkách v Krkonoších a Orlických horách je podle provozovatelů areálů, které oslovila ČTK, od 20 do 120 centimetrů sněhu. Kvalitu sjezdovek vylepšilo dnešní silné sněžení a díky mrazu vlekaři i zasněžovali. V největším českém středisku ve Špindlerově Mlýně se dnes lyžovalo na 17 kilometrech sjezdovek, na kterých je asi půl metru sněhu. Za plného provozu středisko nabízí 27 kilometrů tratí a rozšíření provozu areál chystá. V Říčkách i v Deštném v Orlických horách leží na sjezdovkách dokonce až 120 centimetrů sněhu. V Říčkách bude v pátek a sobotu kvůli závodům ale uzavřena černá sjezdovka.

Dobré podmínky k lyžování jsou také v Jizerských horách. Po posledním sněžení je celistvý i okruh Jizerské padesátky, na kterém se dá trénovat, uvedl Martin Kunc, ředitel Jizerské o.p.s., která se stará o úpravu tamní magistrály. Podle něj se upravuje už zhruba 200 kilometrů tratí a sjízdná je nově i třeba Olivetská hora.

Společnost První Krušnohorská, která se stará o 250 kilometrů tratí Krušnohorské lyžařské magistrály, chce v noci na pátek upravit stopy z Božího Daru, Abertam, Jelení i Vysoké Pece. Další rozsáhlejší úpravu tras má předběžně v plánu na nedělní ráno, kdy by mělo sněžení ustávat. Ti, kteří preferují sjezdové lyžování, mají v Krušných horách k dispozici všechny větší skiareály. Například v největším z nich, na Klínovci, je otevřeno 15 ze 32 sjezdovek a deset z 21 lanovek a vleků.

Sněžení a ochlazení pomohlo také šumavským areálům, z nichž většina je otevřena, a upravují se běžecké stopy v okolí Železné Rudy a Modravy. Na běžky lze podle zjištění ČTK vyrazit i v Českém lese nebo v okolí lipenského jezera. Výborné podmínky nabízí běžkařům i rakouská část Šumavy. Na Schönebenu denně upravují 68 kilometrů běžeckých tratí pro klasický styl i bruslení, vstup na tratě je pět eur (asi 125 Kč). Pomalu zamrzá také lipenské jezero. Led zesílil, ale vstupovat na něj podle mluvčí lipenského skiareálu Olgy Kneiflové ještě není bezpečné. V Českém lese jsou mimo provoz sjezdovky v Přimdě na Tachovsku a Sádek na Domažlicku.

V Pardubickém a Středočeském kraji jsou díky nízkým teplotám a přírodnímu sněhu v provozu všechny skiareály. Například středisko v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem otevřelo všech 10,4 kilometru sjezdových tratí v plné šířce, v Kvasejovicích u Příbrami se podaří zasněžit celý úsek sjezdovky zřejmě do víkendu.

Podobná situace jako v Čechách je ve východní polovině země. V Jeseníkách podle horské služby během týdne napadlo na deset centimetrů sněhu, lyžařské areály jsou v provozu a běžkaři mohou na upravenou trasu z Ovčárny na Švýcárnu, rolba upravila stopy také na Paprsku a po silné novoroční oblevě, poprvé po 17 dnech, také tratě na loukách u Nové Vsi.

Dobré lyžování by mělo být o víkendu také v Beskydech. Provozovatelé většiny tamních středisek chtějí dál zasněžovat, protože přírodního sněhu mají zatím málo. Běžkaři kvůli tomu tak musí za upravenými stopami vyrazit do nejvyšších poloh hor.

Na Vysočině se pět z 12 otevřených sjezdovek zapojilo do propagační kampaně krajské organizace Vysočina Tourism a nabízí lyžařům desetiprocentní slevu na jízdném. Slevový voucher najdou na portálu Vysocina.eu a do konce března jej mohou uplatnit na Harusově kopci v Novém Městě na Moravě, ve Svratce a v Novém Jimramově na Žďársku a na sjezdovkách na Křemešníku u Pelhřimova a v Lukách nad Jihlavou. Běžkaři mohou na upravené tratě u Nového Města na Moravě a v jihlavském Českém mlýně. Ve vyhrazených hodinách může veřejnost využívat tratě novoměstské Vysočina Areny, tento víkend ale budou nepřístupné kvůli biatlonovým závodům.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 1. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď