Skauti rozvezou po ČR betlémské světlo, v Praze ho budou vozit tramvaje

foto Skauti ve spolupráci s pražským dopravním podnikem přiváželi v historické tramvaji lidem betlémské světlo, 17. prosince 2022, Praha.

Praha - Skautští kurýři dnes rozvezou vlaky po České republice betlémské světlo, které před týdnem přivezli z Rakouska. Na nádražích plamínek převezmou místní skauti nebo dobrovolníci a budou jej šířit i tam, kam koleje nevedou. Na pražské hlavní nádraží přijede vlak se světlem zažehnutým v Betlémě krátce před 10:00 a odpoledne ho budou skauti rozvážet historickými tramvajemi.

Fotogalerie

Betlémské světlo je jedním z novodobých symbolů Vánoc, který vznikl v roce 1986 v Rakousku. Z Betléma, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, se světlo letecky přepravuje do Vídně, kde jej rakouští skauti minulou sobotu předávali skautským delegacím z celé Evropy. Čeští světlonoši ho následně přivezli na brněnské hlavní nádraží a v neděli předali biskupovi v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla na Petrově. Do rozvážení po zemi jsou podle organizátorů zapojeny stovky lidí.

V Praze si lidé dnes mohou přijít pro plamínek na některou ze 17 zastávek dvou historických tramvají. Na každé zastávce bude betlémské světlo k dispozici zhruba 15 až 20 minut. První zastávkou bude Smíchovské nádraží od 13:21, respektive obratiště Nádraží Braník od 13:33, poslední Královka a Červený Vrch, do 18:50, uvedl pražský dopravní podnik. Další akce lidé najdou na webu betlemskesvetlo.cz.

Ve 14:00 předají skautští kurýři betlémské světlo také zástupcům metropole před budovou Nové radnice na Mariánském náměstí. V jejím vestibulu bude plamínek svítit do 1. ledna, přičemž bude k dispozici i veřejnosti.

Cílem akce je šířit spolu s plamínkem myšlenku pokoje, přátelství a míru. Betlémské světlo je pro věřící symbolem naděje, světla, které překonává tmu. Poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do Česka se betlémské světlo dostalo po pádu komunismu a v rukou exilových skautů a skautek putovalo v prosinci 1989 pod sochu svatého Václava v Praze. V roce 1990 se s myšlenkou betlémského světla seznámili brněnští skauti a na podzim téhož roku začali připravovat českou verzi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď