Skanzen Veselý kopec u Hlinska slavil posvícení

foto Posvícení na Veselém Kopci, 3. září 2022, Vysočina, Muzeum v přírodě.

Vysočina (Chrudimsko) - Ve skanzenu Veselý kopec u Hlinska na Chrudimsku se na závěr léta konal tradiční program, v roubenkách se například peklo posvícenské pečivo. Období po žních lidé na vesnicích slavili posvícením. Návštěvníci mohli ochutnat kynuté buchty a nahlédnout na postup výroby perníku tlačeného do dřevěné formy.

Fotogalerie

"K posvícení patřilo jídlo a zábava, a tak pečeme buchty nebo podplamenice, což jsou placky z chlebového těsta. Myslím, že buchty pečené v kamnech jsou vzhledově trochu jiné, chuťově lepší, vláčnější. Topíme dřevem, hospodyňky musí vědět, jak troubu roztopit, nezapomenout přikládat," řekla ČTK etnografka Ilona Vojancová.

Posvícení je původní církevní svátek, který se vázal k posvěcení kostela. Většinou spadal do období po žních, vyvinul se tak z něj společenský svátek, který lidé slavili tři dny, řekla Vojancová.

"Naši předci začali slavit posvícení v neděli, na Moravě se tomu říká hody, a končili až v úterý. Hodovali, tabule se snažila být bohatá a pestrá. V hospodě se tancovalo. Lidé si užili zábavy, odpočinku po náročné sklizni úrody," řekla Vojancová.

Do skanzenu přijeli výrobci tradičních předmětů, lidé si mohli pořídit dřevené misky nebo kvedlačky nebo nakoupit zásoby kravských a kozích sýrů. Děti se svezly na vyřezávaném a ručně poháněném kolotoči nebo pohoupaly na houpačce. Odhadem dnes do skanzenu zavítalo kolem tisícovky lidí.

Skanzen Veselý kopec sezonu završí v prosinci. Ještě letos na podzim uvede program Bramborová sobota, koná se 1. října. A na sklonku roku oslaví Vánoce. Ve skanzenu Betlém, který je přímo v Hlinsku, se pak bude konat muzejní noc, v plánu je 16. září.

Skanzen je pro veřejnost otevřen od roku 1972. Lidové stavby přibližují život lidí na vesnici v 19. a 20. století. Jediný původní objekt v areálu je usedlost U Pilných, která pochází ze 17. století. Ostatní třicítka roubených objektů tam byla postupně přemístěna, například z Lezníku u Poličky nebo z Mokré Lhoty u Nových Hradů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď