Skanzen v Kouřimi připomněl dožínkové tradice, vyšly i tradiční průvody

foto Národopisný pořad Dožínky, který připomíná zvyky po ukončení žní, jaké se konaly v 19. století, 20. srpna 2022, Kouřim, Muzeum lidových staveb.Dožínkový průvod.

Kouřim (Kolínsko ) - Skanzen v Kouřimi dnes připomněl dožínkové tradice, vyšly i tradiční průvody. Kromě nich upoutaly návštěvníky ukázky řemesel a kosení pšenice. Návštěvnost ovlivnilo deštivé počasí, odpoledne bylo ve skanzenu kolem 300 lidí, obvykle jich při této akci bývá několikanásobně více. Program ale nebylo nutné nijak upravit a ti, kdo přišli, nelitovali. ČTK to za Regionální muzeum v Kolíně, které skanzen spravuje, řekla Jolana Nováková.

Fotogalerie

Dožínkové průvody lidé doprovodili i zpěvem. Dostali k dispozici zpěvníčky, melodii pomáhala udržet zpěvačka. K vidění byly ukázky tanců i vinšování hospodáři. Lidé si mohli vyzkoušet pečení chleba, vykování hřebíku, pletení slaměných ozdob a další. "Muži měli docela zájem vyzkoušet si kosení," řekla Nováková. Ve skanzenu je políčko pšenice, kde si sekáči otestují, že sekání obilí jde lépe než kosení trávy. Připraveny byly též ukázky předení na kolovrátku a výroby likérů.

Dožínky ve skanzenu připomínají zvyky po ukončení žní z 19. století. Muzeum lidových staveb v Kouřimi bylo založeno v roce 1972. Shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech, 14 historických staveb lidové architektury pokrývá období od 17. do 19. století.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď