V části ČR sněží, problémy v Karlovarském a Libereckém kraji

foto Sníh na silnici, sněžení, sjízdnost - ilustrační foto.

Praha - Část Česka zasáhlo dnes sněžení a zkomplikovalo dopravu na severu a západě republiky. Nesjízdné jsou některé úseky silnic v Karlovarském kraji, kde kromě sněžení dopravu ztěžuje také silný vítr a náledí. V Libereckém kraji příjezdy do větších měst i průmyslových zón blokují kolony automobilů a uvízlých kamionů, policie řidičům doporučuje nevyjíždět. Problémy ráno hlásili také silničáři v Olomouckém kraji.

Karlovarský kraj

Husté sněžení, silný vítr a náledí komplikují dopravní situaci v Karlovarském kraji. Policie od rána eviduje zvýšený počet dopravních nehod, zatím se obešly bez vážnějšího zranění. Některé úseky silnic jsou kvůli sněhu a ledovce nesjízdné, problémy jsou i na tahu z Karlových Varů na Prahu. Zcela uzavřen zůstává úsek od Božího Daru na Klínovec. Řidiči by měli vyjíždět jen v nejnutnějších případech, řekl ČTK policejní mluvčí Daniel Dvořák.

"Pokud jsou řidiči již na cestách, žádáme je, aby dbali zvýšené opatrnosti, přizpůsobili rychlost stavu vozovky a dodržovali bezpečnostní vzdálenost. V současné době víme i o několika vozidlech, která uvízla ve sněhových jazycích," řekl Dvořák. Situace je podle něj lepší přímo v Karlových Varech, jinde na cestách by ale řidiči měli počítat s komplikacemi a velkým zdržením.

Velké problémy jsou na silnici I/6 z Karlových Varů na Prahu mezi Bochovem a Lubencem. Po celém více než 20 kilometrů dlouhém úseku stojí kamiony, pro které je silnice nesjízdná, a nadále hustě sněží. Na silnici I/21 z Chebu na Plzeň je podle serveru Dopravniinfo.cz momentálně nesjízdný asi dvoukilometrový úsek u Dolního Žandova, kde je ledovka. Dočasně uzavřena je silnice u obce Lužec u Nejdku, kde vozovku blokuje vybočené nákladní auto.

Podle meteorologů by měly srážky v průběhu dne ustávat a k večeru se objevit už jen ojediněle.

Královéhradecký kraj

Vyšší polohy Královéhradeckého kraje dnes v noci a ráno zasáhlo sněžení. Na silnicích zejména na Trutnovsku a v Krkonoších leží zbytky rozbředlého sněhu. Sněžilo i v Orlických horách. Teploty se ráno v kraji pohybovaly od jednoho do čtyř stupňů Celsia, na horách mrzlo. ČTK to zjistila u silničářů a meteorologů.

Sněžení nebo déšť se sněhem se bude ve vyšších polohách kraje objevovat i přes den, na horách by sněžení mohlo být četnější. Teploty mají být od tří do šesti stupňů, na horách bude kolem minus jednoho stupně.

Liberecký kraj

Sněžení komplikovalo dnes dopravu v Libereckém kraji. V Rokytnici nad Jizerou zemřel šestasedmdesátiletý chodec, do kterého při údržbě místní komunikace nacouval pluh. Další silnice byly kvůli sněžení, pádům stromů a uvízlým autům dočasně neprůjezdné. Připadlo přes deset centimetrů sněhu. Situace se začala zlepšovat po poledni, když sněžení ustalo. V 15:00 se pro nákladní vozy nad 3,5 tuny otevřela silnice 10 z Tanvaldu do Harrachova a do Polska. Kvůli sněžení na ni nesměly kamiony od čtvrtka. Řidiči ale nadále musí jezdit hodně opatrně, radí policie i silničáři.

Tragická nehoda, při níž po střetu s pluhem zemřel chodec, se stala v Krkonoších krátce před polednem. "Budeme zjišťovat, proč ke střetu došlo, za jakých okolností a míru zavinění," uvedla mluvčí policie Vlasta Suchánková.

Dopoledne policie řidičům doporučovala, aby nevyjížděli, pokud nutně nemusejí. Podle Suchánkové už toto doporučení není aktuální. "Stále to chce ale jezdit velmi opatrně," dodala. Od rána policie vyjížděla k více než 20 dopravním nehodám. Na silnici na Bělou pod Bezdězem se srazil autobus s autem. Jeho řidička byla těžce zraněna. Na silnici II. třídy v Záhoří-Proseči se auto otočilo na střechu. Zaklíněnou posádku vyprostili až hasiči za pomoci hydraulického nářadí. Uvnitř byly i dvě děti.

Příjezdy do větších měst i průmyslových zón dopoledne blokovaly kolony aut a uvízlých kamionů. Problémy byly i ve stoupáních na silnici 9 na Rumburk, na silnici 13 v Kamenickém Šenově, v Albrechtickém kopci ve Frýdlantském výběžku a dalších místechv kraji. Pod tíhou mokrého sněhu popadaly některé stromy, například v Novém Boru či Cvikově. "V obci Blíževedly na Českolipsku likvidovali hasiči tři spadlé stromy uprostřed cesty. Silnice byla neprůjezdná. V Dolním Prysku zase spadl strom na střechu rodinného domu," uvedla mluvčí hasičů Pavlína Bílková.

Podle krajského dispečera zimní údržby Pavla Pospíšila jsou hlavní tahy převážně mokré, rozbředlý sníh je jen místy. Pod sněhem jsou silnice III. tříd od středních poloh. "Měli jsme hodně stížností od řidičů na sjízdnost. Jak ale padal mokrý sníh, tak posyp rychle zapadal a ztrácel na účinnosti," uvedl Pospíšil. Podle něj budou cestáři na zlepšení sjízdnosti silnic nadále intenzivně pracovat. Očekávají, že do hor o víkendu zamíří hodně lidí. V Jizerských horách a Krkonoších budou o víkendu v provozu skoro všechny větší skiareály.

Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by mělo sněžení postupně ustávat a obloha by se měla vyjasňovat. Teploty, které teď ráno klesají k minus dvěma stupňům, by přes den měly vystoupat až ke čtyřem stupňům nad nulou. V noci na sobotu už by mělo sněžit jen ojediněle, hlavně na horách. Teploty ale klesnou až k minus šesti stupňům.

Olomoucký kraj

Na severu Olomouckého kraje od časných ranních hodin silně sněží, na silnicích je proto nutná zvýšená opatrnost. Napadnout mohlo podle správců cest zhruba 20 centimetrů sněhu, husté sněžení zatím neustává. Počítat by s ním měli i kvůli snížené dohlednosti především řidiči na Červenohorském sedle, sněžilo však i v nižších polohách. Všechny silnice jsou sjízdné.

"Silné sněžení tady máme již od 02:00. Silnice máme prohrnuté až na asfalt, je to holé a mokré, ale stále silně sněží. V terénu máme dva sypače, stále jezdí kyvadlově tam a zpět a silnice udržují. Odhadem napadlo 20 centimetrů, ale do toho také silně fouká. Sněžilo i v nižších polohách, ale ne tak intenzivně jako například na Červenohorském sedle," řekla ČTK dispečerka společnosti, která na Šumpersku a Jesenicku udržuje hlavní tahy.

Sypače vyjely i na silnice vedlejších tříd, po chemickém posypu jsou nyní holé a mokré. Na Jesenicku musejí řidiči počítat od středních poloh na inertních cestách se slabou vrstvou ujetého sněhu krytou posypem. Podobná situace je i na vedlejších cestách Šumperska, podle správců cest leží v oblasti Hanušovic pět centimetrů nového sněhu.

V ostatních částech Olomouckého kraje jsou silnice sjízdné bez problémů. Pouze v oblasti Šternberska upozorňují silničáři na cestách udržovaných inertně na výskyt zmrazků.

Pardubický kraj

Na některých menších silnicích ve výše položených oblastech na východě Pardubického kraje leží sníh. Může být po solení rozbředlý i uježděný. Silničáři také varují přede vznikajícím náledím.

Se sněhem musí řidiči počítat na silnících druhé a třetí třídy v oblasti Poličky, Žamberka a Lanškrouna. Ledovka se může při teplotách pod bodem mrazu vytvářet na celém území regionu.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, foukal slabý vítr. Ve východní části regionu někde sněžilo nebo padal sníh s deštěm, v západní často pršelo. Teploty se pohybovaly mezi minus jedním až plus pěti stupni.

Ústecký kraj

Silnice v Ústeckém kraji jsou většinou sjízdné, ve vyšších polohách s opatrností. V nižších polohách kraje prší, ve vyšších sněží, vyplývá z informací silničářů.

Problémy jsou na dálnici D6 od hranic kraje u Lubence směrem do Karlovarského kraje. Na komunikaci je nový sníh a blokují ji kamiony. Dálnice D8 a D7 a silnice prvních tříd jsou mokré a sjízdné bez omezení. V Krušných horách leží na silnicích druhých a nižších tříd zbytky rozbředlého sběhu, sjízdné jsou s opatrností, místy se tvoří mlhy. Ve vyšších polohách kraje sněží, řidiči by měli být opatrní například na silnici I/9 ve Šluknovském výběžku.

V kraji se podle policejní databáze stalo několik menších nehod, obešly se ale bez zranění.

Podle meteorologů bude dnes v Ústeckém kraji zpočátku zataženo až oblačno, na většině území se sněžením. Během dne pak oblačno až polojasno. Nejvyšší teploty vystoupí na dva až pět, na horách na minus dva až plus jeden stupeň Celsia.

Kraj Vysočina

Dálnice a silnice první třídy na Vysočině jsou sjízdné bez omezení. Jsou holé a suché, místy po sněhových nebo smíšených přeháňkách vlhké. V západní části kraje vane jen mírný vítr a bez omezení jsou zde sjízdné i silnice nižších tříd. Na Žďársku a Třebíčsku je vítr silný. V obou okresech nad ránem sněžilo, silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. V pohotovosti bylo 14 sypačů, řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby silnic.

"Na Třebíčsku napadlo několik centimetrů sněhu, na Žďársku taky asi jeden a půl. Jinak to byl po ránu spíš déšť se sněhem. V celém kraji vyjelo mezi čtvrtou a pátou hodinou 14 aut, takže docela poklidné ráno," řekl dispečer.

Teploty se po ránu v kraji pohybují v rozmezí minus jeden až plus dva stupně Celsia. Přes den mají podle meteorologů vystoupat na jeden až čtyři stupně nad nulou. Bude oblačno, přechodně polojasno s přeháňkami, které budou nad 400 metrů n. m. sněhové. Povane mírný jihozápadní vítr rychlostí do 20 kilometrů v hodině.

Zlínský kraj

Silnice v horských oblastech Vsetínska pokrývá vrstva ujetého sněhu do pěti centimetrů, je krytá posypem. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Viditelnost místy snižuje mlha. Vozovky na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku jsou převážně holé a suché, na Zlínsku a Vsetínsku jsou většinou vlhké, nebo mokré, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Teplota se ráno pohybovala od minus jednoho do pěti stupňů Celsia. Místy vane slabý vítr. Odpolední maxima dosáhnou podle předpovědi šesti stupňů. Meteorologové očekávají přes den občasný déšť, ve vyšších polohách déšť se sněhem nebo sněžení. Postupně bude sílit vítr, který může na horách dosáhnout v nárazech rychlosti až kolem 70 kilometrů za hodinu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď