Sjízdnost komplikuje sněžení a mrznoucí mrholení

foto Vůz projíždí zasněženou silnicí. Ilustrační foto.

Praha - Všechny silnice na jihu Čech jsou po ránu sjízdné se zvýšenou opatrností. Sněhové přeháňky se vyskytují ve všech okresech, na Šumavě či v okolí Blatné na Strakonicku sněží víc. Mrznoucí mrholení či sněhové přeháňky mohou dnes komplikovat situaci řidičům v Moravskoslezském kraji. V Libereckém kraji připadlo v noci několik centimetrů sněhu, podle předpovědi by mělo sněžit i přes den. Silničáři ráno pro auta nad šest tun s výjimkou autobusů uzavřeli kvůli sněžení silnici III. třídy přes Oldřichovské sedlo na Liberecku.

Jihočeský kraj

Všechny silnice na jihu Čech jsou po ránu sjízdné se zvýšenou opatrností. Sněhové přeháňky se vyskytují ve všech okresech, na Šumavě či v okolí Blatné na Strakonicku sněží víc. ČTK to dnes řekl dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Vlastimil Zikmund.

V okresech České Budějovice a Jindřichův Hradec měli v noci silničáři venku všechny sypače, v ostatních regionech jich vyjela nadpoloviční většina. "Jezdí se od dvou, od tří hodin, sněhové přeháňky jsou ve všech okresech, na Šumavě, v Jindřichově Hradci a okolí Blatenska trošku intenzivnější. Nicméně všechny silnice by v tuto chvíli měly být sjízdné, nemáme žádné hlášení, že by někde byly zásadní problémy, nikde nestojí kamiony," uvedl Zikmund.

V jižních Čechách bude dnes podle meteorologů převážně zataženo, občas sněžení. Nejvyšší denní teploty jeden až čtyři stupně nad nulou, v 1000 metrech na horách kolem minus tří. Na horách se mohou místy tvořit sněhové jazyky.

Jihomoravský kraj

S rizikem náledí musejí počítat řidiči, kteří dnes vyjíždějí na silnice v Jihomoravském kraji, a to například v okolí Brna, na Vyškovsku či Znojemsku. Ve vyšších polohách se mohou objevit i sněhové jazyky, vyplývá z informací na webu Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

Na Blanensku a Vyškovsku leží na některých úsecích silnic druhých a třetích tříd ujetý sníh krytý posypem, podobná situace je také v Bílých Karpatech. Dálnice v kraji jsou holé a suché, sjízdné zatím bez omezení.

Karlovarský kraj

Mokré silnice po chemickém ošetření byly dnes nad ránem v Karlovarském kraji. Ve vyšších polohách na silnicích mohou zůstávat zbytky rozbředlého sněhu. Silničáři upozorňují i na možnost vzniku námrazy, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

V Karlovarském kraji od nedělního večera drobně sněžilo a sněhové přeháňky mají pokračovat i během dne. I když se mírně oteplilo, teploty byly i ráno pod bodem mrazu. Na horách by mohl řidiče překvapit sníh na krajnicích nebo i sněhové jazyky.

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji dnes v noci a ráno sněžilo. Sníh leží zejména na silnicích nižších tříd, hlavní silniční tahy byly dnes ráno většinou mokré nebo se zbytky rozbředlého sněhu. U obce Libuň na hlavní trase z Jičína do Liberce havarovalo do příkopu nákladní auto. ČTK to zjistila u silničářů, meteorologů a policie.

Teploty se dnes ráno pohybovaly několik stupňů pod bodem mrazu. Přes den by v Královéhradeckém kraji mělo být zataženo až oblačno, občas se sněžením nebo sněhovými přeháňkami. V nižších polohách by mohlo pršet. Teploty by se měly pohybovat od nuly do tří stupňů, na horách má být kolem minus tří stupňů Celsia.

Liberecký kraj

Silničáři ráno pro auta nad šest tun s výjimkou autobusů uzavřeli kvůli sněžení silnici III. třídy přes Oldřichovské sedlo na Liberecku. Ostatní silnice v kraji jsou sjízdné s opatrností, na vozovkách je vrstva rozbředlého sněhu. V noci připadlo několik centimetrů sněhu, nejvíce na horách - od pěti do deseti centimetrů sněhu. ČTK to dnes sdělil krajský dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil.

Silnice z Mníšku do Raspenavy ve Frýdlantském výběžku se podle Pospíšila uzavřela hlavně z preventivních důvodů. "Na Frýdlantsku padal mokrý těžký sníh. Jak to tam sypač pluhoval, tak to, jak říkáme, vyleštil. Silnici jsme proto preventivně pro těžká nákladní auta uzavřeli, aby tam nějaký kamion ve stoupání neuvízl a nezablokoval dopravu," řekl Pospíšil. Předběžně počítají silničáři s uzavřením silnice pro nákladní dopravu přes Oldřichovské sedlo až do úterního rána. Pokud by se ale situace zlepšila, pustí tam podle dispečera kamiony ještě dnes.

Problémy mohou mít auta i na dalších místech kraje. Ráno například jeden kamion uvízl v Liberecké ulici v Jablonci nad Nisou, několik nehod se stalo na silnici 10 na Jablonecku. Řidiči by měli podle Pospíšila počítat i s tím, že příliš nefunguje inertní posyp na vozovkách III. tříd. "Jak sněží, tak zapadá, a jeho účinnost je výrazně slabší. Chce to jezdit velmi opatrně a s rozvahou," dodal Pospíšil.

Podle předpovědi by přes den mělo být zataženo až oblačno. Pod 400 metry nad mořem budou srážky smíšené nebo dešťové. Na horách očekávají meteorologové trvalejší sněžení. Večer od severovýchodu by srážky měly postupně ubývat. Nejvyšší denní teploty budou mezi nulou a třemi stupni Celsia, na horách mezi minus třemi stupni a nulou.

Moravskoslezský kraj

Mrznoucí mrholení či sněhové přeháňky mohou dnes komplikovat situaci řidičům v Moravskoslezském kraji, měli by proto být opatrní. Silnice jsou ale sjízdné. Vyplývá to z aktuálních informací silničářů.

Silnice jsou převážně holé a vymrzlé nebo mokré.Ve vyšších polohách stále může být ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

Podle předpovědi meteorologů by dnes v regionu mělo být převážně zataženo s občasným sněžením. K večeru lze očekávat přechodné ustávání srážek i částečné ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty budou okolo tří stupňů, na horách mohou klesnout až na minus pět stupňů Celsia.

Pardubický kraj

Na mnoha místech v Pardubickém kraji leží na silnicích sníh. Většinou je po solení rozbředlý, ve výše položených oblastech i uježděný či zledovatělý. Všechny cesty jsou s opatrností sjízdné.

Před sněhem silničáři varují zvláště v okolí Hlinska, Litomyšle, Skutče, Vysokého Mýta a v Železných horách. Vrstva uježděného sněhu leží na vozovkách krajských komunikací na Lanškrounsku, na Moravskotřebovsku je zejména v lesních úsecích zledovatělá.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, foukal slabý vítr. Na mnoha místech sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně.

Středočeský kraj

Dopravu ve středních Čechách dnes ráno ztěžovaly sněhové přeháňky, kvůli niž napadl slabý poprašek a silnice začaly klouzat. Cestáři vyslali do terénu sypače na kontrolu a posyp vozovek, řekl ČTK pracovník dispečinku krajské správy a údržby silnic.

"Byl to poprašek, o kterém jsme díky předpovědím věděli, že přijde. Sypače vyjely včas a vše bylo v pořádku," uvedl dispečer.

Silnice v regionu jsou podle něj sjízdné, řidiči by však měli dbát zvýšené opatrnosti.

Ústecký kraj

Silnice v Ústeckém kraji jsou dnes se zvýšenou opatrností sjízdné. Ve vyšších polohách sněží, přibývá drobných nehod. U Starých Křečan na Děčínsku havaroval sypač, vyplývá z údajů silničářů a policie.

Teploty v nižších polohách se pohybují kolem dvou stupňů nad nulou, ve vyšších oblastech sněží. Dálnice D8 a silnice prvních tříd jsou po chemickém ošetření sjízdné s opatrností. K mimořádné obezřetnosti nabádají silničáři jak v Krušných horách, tak v Lužických horách. Silnice druhých a nižších tříd jsou ošetřené, místy na nich leží rozbředlý sníh.

Podle policie přibývá v kraji nehod, většinou menších havárií. U Starých Křečan havarovala dvě osobní auta a sypač, který následně skončil v příkopu. Nehoda se obešla bez zranění. Drobné havárie se staly také u Klášterce nad Ohří nebo na Lounsku.

Podle meteorologů bude dnes v Ústeckém kraji zataženo až oblačno, na většině území občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Budou postupně v polohách pod 500 metrů přecházet ve srážky smíšené nebo dešťové. Na horách má sněžit trvaleji a může napadnout až 20 centimetrů sněhu. Při silném větru se mohou tvořit i sněhové jazyky. Nejvyšší teploty vystoupí na jeden až čtyři stupně, na horách na minus dva až plus jeden stupeň Celsia.

Kraj Vysočina

Silnice na Vysočině jsou kvůli sněžení obtížněji sjízdné. Policie zaznamenala od rána do 15:00 celkem 35 dopravních nehod, při nichž se zranilo pět lidí. K dalším drobnějším karambolům řidiči policisty ani nevolali. Silnici druhé třídy mezi Jackovem a Dědicemi na Třebíčsku uzavřela nehoda nákladního auta převážejícího klády. ČTK to sdělila policejní mluvčí Dana Čírtková. Většina silnic je pokryta vrstvou sněhu, který může přimrzat.

"Vzhledem k vývoji počasí vyzýváme řidiče ke zvýšené opatrnosti pří jízdě," uvedla mluvčí policie. Sjízdnost se vzhledem k počasí může zhoršovat.

"Situace se sjízdností je v současné době problematická napříč celým krajem," uvedla Čírtková. Nejvíc aut havarovalo na Pelhřimovsku, Ždársku a na Třebíčsku. Na namrzlé a kluzké silnice si na operačním středisku policie stěžovalo mnoho řidičů.

Tři lidé se zranili při havárii u Škrdlovic na Žďársku půl hodiny po poledni. Podle prvních informací policie řidič osobního auta zřejmě dostal smyk a v protisměru se čelně srazil s nákladním vozem.

Mezi obcemi Jackov a Dědice, kde se krátce po poledni převrátilo na bok nákladní auto s kládami a vytekly z něj pohonné hmoty, policisté odklánějí provoz na jiné komunikace. U této nehody se lehce zranil řidič. "Nehody jsme dnes šetřili také na dálnici D1, ale žádná z nich nijak výrazně neomezila provoz," uvedla mluvčí.  

Sněžit bude podle meteorologů místy i v noci na úterý. Teploty v nočních hodinách klesnou i dva stupně pod bod mrazu. Kvůli nárazovému větru se místy mohou vytvářet sněhové jazyky.

Zlínský kraj

Na vozovkách na Uherskohradišťsku se dnes ráno mohou tvořit sněhové jazyky. Viditelnost na silnicích ve Zlínském kraji místy snižují sněhové přeháňky. Cesty na Vsetínsku pokrývají zbytky rozbředlého nebo ujetého sněhu, silnice v ostatních částech kraje jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Sjízdné jsou však jen se zvýšenou opatrností, v některých úsecích mohou navíc namrzat, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR.

V kraji je převážně zataženo. Teplota se ráno pohybovala od minus čtyř do plus dvou stupňů Celsia, odpoledne podle meteorologů stoupne nejvýše na plus dva stupně Celsia. Podle předpovědi bude oblačno až zataženo, občasně bude sněžit nebo padat déšť se sněhem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 9:00 8°C

Celá předpověď