Situace po povodních se uklidnila, obce sčítají škody

foto Přívalový déšť zaplavil 24. května 2018 část obce Kotovice na jihu Plzeňska.

Beroun - Čtvrteční bouřky s přívalovými dešti v několika krajích způsobily hlavně ve středních Čechách škody za desítky milionů. Během pátku se situace uklidňovala. V nejpostiženějších obcích - Zaječově na Berounsku a Obecnici a Trhových Dušníkách na Příbramsku - dnes uklízeli a sčítali napáchané škody. Vpodvečer platil první; nejnižší povodňový stupeň už jen na čtyřech místech v republice, nově se naň dostala Berounka ve Zbečně na Rakovnicku a Skalice ve Varvažově na Písecku.

Středočeští hasiči přes den pomáhali s likvidací škod, odčerpávali třeba vodu ze sklepů rodinných domů. Podle mluvčí Vladimíry Kerekové tyto činnosti zvládaly místní dobrovolné jednotky. "Nyní již v souvislosti s povodněmi nezasahujeme," řekla ČTK před 17:30.

V Zaječově byli ve čtvrtek večer obyvatelé od Jalového potoka připraveni na evakuaci, ale nakonec nebyla nutná. V obci se rozvodnily dva potoky, voda tam zničila chodníky a dešťovou kanalizaci, škody dosáhnou několika milionů korun.

Blesková povodeň v Obecnici způsobila škody asi za deset milionů. Voda podemlela dva mosty, obecní a krajský. Obecní most bude třeba zbourat. Dnes byl problém s pitnou vodou, lidé pro ni museli k cisternám. V Berouně dosáhla Litavka druhého stupně povodňové aktivity ve 2:10, k ránu začala klesat.

Pásmo bouřek a silných srážek se přehnalo i Jihočeským krajem. Hasiči vyjížděli přibližně k 50 událostem, šlo převážně o čerpání vody nebo odstraňování popadaných stromů. Říčka Smutná dosáhla během dne v Ratajích druhého povodňového stupně, ovšem do večera klesla na normální stav.

Odpoledne překročila první stupeň povodňové aktivity hladina řeky Skalice ve Varvažově na Písecku, Podle předpovědi hydrologů ale tok více kulminovat nebude. Tomáš Vlasák z českobudějovického hydrometeorologického ústavu ČTK odpoledne řekl, že nelze předpokládat, že by voda v jihočeských tocích ještě někde stoupala. V nejbližších dnech by mělo být podle něj počasí bez srážek.

V Karlovarském kraji zůstaly ještě dnes večer uzavřené některé silnice na Chebsku. Po čtvrtečních bouřkách se podařilo během dne zprůjezdnit téměř všechny uzavřené úseky. Zavřený ale zůstal hraniční přechod ve Vojtanově a železniční trať na Luby. Silničáři během dne zprovoznili silnice v Povodí, křižovatku u Dolních Niv a u Velkého Luhu mezi Skalnou a Plesnou nebo zaplavený úsek v osadě Mlýnek. Také energetici obnovili dodávky elektřiny přerušené rovněž hlavně na Chebsku.

Vodu ze sklepů, objektů a studní čerpali dnes také hasiči v Plzeňském kraji. Odpoledne se ovšem podařilo obnovit provoz na železniční trati mezi Stodem a Holýšovem na Domažlicku, který se ve čtvrtek zastavil po silných deštích.

Pojišťovny zaznamenaly po bouřkách zatím stovky škod v řádu milionů korun, vyplývá z ankety ČTK. S oznamováním škod klienti teprve začínají, pojišťovny proto očekávají, že v dalších dnech se budou čísla zvyšovat.

Výstraha před nízkým nebezpečím bouřek platí od dnešního poledne do 21:00 pro Plzeňský a Jihočeský kraj a jihozápad Středočeského kraje. Později večer budou bouřky ustávat. Přívalový déšť může ve zmíněných regionech ojediněle zatopit níže položená místa nebo sklepy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď