Hongkong se chystá na další vlnu protivládních protestů

foto Pochod demonstrantů ulicemi deštivého Hongkongu na snímku z 18. srpna 2019. Vpředu vpravo plakát se správkyní města Carrie Lamovou, která má přimalován hitlerovský knírek.

Hongkong - Hongkong se dnes připravuje na řadu dalších protivládních manifestací. O víkendu demonstranti plánují přetížit v rámci protestů letiště, které se místem demonstrací stalo už minulý týden. Tehdy protesty přerostly ve střety s policií, což si vynutilo uzavření letiště a zrušení nebo přesměrování stovek letů.

"Jeďte na letiště různými prostředky, vlakem, letištními autobusy, taxíky, na kolech i v soukromých vozidlech, abyste přetížili letištní dopravu," citovala dnes agentura Reuters online výzvu organizátorů protestu.

Letištní správa v hlavních denících zveřejnila půlstránkovou výzvu mladým lidem, aby "milovali Hongkong". Text dále vyjadřuje nesouhlas s činy, které blokují či narušují provoz letiště.

Kanadský konzulát v Hongkongu mezitím oznámil, že všem svým zaměstnancům zrušil cesty do pevninské Číny. Stalo se tak jen několik dní poté, co byl v čínském Šen-čenu zadržen zaměstnanec britského konzulátu v Hongkongu.

Peking viní Británii a další západní země, že se vměšují do čínských záležitostí v Hongkongu. Británie, USA a další země vyzvaly Čínu, aby respektovala zásadu "jedna země, dva systémy", na jejímž základě se Hongkong vrátil pod čínskou správu.

Bývalou britskou kolonií, která se v roce 1997 vrátila pod správu Číny, zmítají protesty už 11 týdnů. Odstartoval je nesouhlas se zákonem o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému a odchod propekingské správkyně poloautonomního města Carrie Lamové.

Síť YouTube zavřela kanály kritizující hongkongské demonstrace

Síť pro sdílení videí YouTube zablokovala přes dvě stě kanálů, které vykazovaly známky "koordinované vlivové operace" vztahující se k protestům v Hongkongu. Oznámila to ve čtvrtek společnost Google, která síť spravuje. Opatření navazuje na nedávné rozhodnutí sociálních sítí Twitter a Facebook zablokovat mediální kampaň Číny namířenou proti hongkongským demonstrantům.

Bývalou britskou kolonií, která se roku 1997 vrátila pod správu Číny, už jedenáct týdnů zmítají protesty. Odstartoval je nesouhlas se zákonem o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému a odchod propekingské správkyně poloautonomního města Carrie Lamové.

Sítě Facebook, Twitter a YouTube jsou v Číně zablokované, ale v Hongkongu jsou přístupné. Všechny se staly nedávno terčem kritiky, když přijaly inzerci čínských státních médií, která kritizovala hongkongské protesty. Twitter už inzerci tohoto typu zakázal, síť YouTube oznámila, že ji opatří zvláštním označením.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. března 2020

Očekáváme v 13:00 4°C

Celá předpověď