Sísí armádě: Zabezpečte Sinaj, klidně i násilně

foto Ilustrační foto - Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí (druhý zprava) na inspekci vojenské posádky na Sinajském poloostrově.

Káhira - Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes vzkázal armádě, že má tři měsíce na to, aby zajistila bezpečnost na Sinajském poloostrově, kde se minulý pátek stal nejhorší teroristický útok v egyptských dějinách. Stability armáda podle Sísího musí docílit i za cenu použití hrubého násilí. Informovala o tom agentura Reuters.

Minulý týden si útok v mešitě Ravda v severosinajském Bir al-Abdu vyžádal životy 305 lidí, včetně 27 dětí. Dalších více než 100 osob bylo zraněno. Podle očitých svědků útočilo asi 25 až 30 ozbrojenců. Žádná skupina se dosud k útoku nepřihlásila, ale hlavním podezřelým je teroristická organizace Islámský stát (IS).

Egyptské úřady dlouhodobě přičítají odpovědnost za zabití stovek policistů a vojáků na Sinajském poloostrově teroristické organizaci Sinajská provincie, jejíž členové v listopadu 2014 přísahali věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu.

Podle místních obyvatel si pachatelé terč pátečního útoku vybrali záměrně kvůli tomu, že do mešity Ravda chodí příslušníci kmene Savarka. O nich je známo, že spolupracují s bezpečnostními silami proti radikálům a jsou vyznavači súfismu, mystické formy islámu, kterou jiné muslimské skupiny považují za kacířství.

Egyptská armáda hned v pátek zahájila v odvetě za hrůzný zločin letecké údery na cíle radikálů v horách v okolí Bir al-Abdu. V sobotu pak oznámila zničení několika vozidel, která byla při útoku použita, a zabití neupřesněného počtu prchajících teroristů. Letadla podle vojáků rovněž zničila několik základen radikálů.

"Zodpovídáte za to, aby byla v nadcházejících třech měsících na Sinaji zajištěna bezpečnost a stabilita," řekl Sísí novému hlavnímu veliteli egyptských ozbrojených složek. "Můžete použít i hrubé násilí, pokud to bude zapotřebí," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 11:00 13°C

Celá předpověď