Širší vedení KSČM nenašlo shodu na postoji k rozpočtu

foto Ilustrační foto - Předseda KSČM Vojtěch Filip.

Praha - Širší vedení KSČM se dnes neshodlo na jednotném postoji k podpoře rozpočtu. Předsedkyně rozpočtového výboru Sněmovny Miloslava Vostrá ČTK po jednání výkonného výboru řekla, že KSČM tak nechá rozhodnutí na sněmovním klubu. Dolní komora bude o návrhu vlády na navýšení schodku z 320 miliard na 500 miliard korun hlasovat ve čtvrtek, rozpočtový výbor se sejde ve středu. Vostrá navrhla v diskusi hlasovat pro navýšený rozpočet, podobně jako Vostrá se dopoledne vyjádřil předseda KSČM Vojtěch Filip. Řada jejich stranických kolegů měla ale jiný názor.

"V příjmové části je tam dopad daňového balíčku, kde se projevuje snížení daní pro zaměstnance na 15 procent. My jsme daňový balíček podpořili, tak by bylo velmi alibistické, kdybych to teď nepodpořila a nenesla si za to odpovědnost," popsala Vostrá svůj postoj k návrhu navýšení rozpočtu. Ve výdajové stránce pak vyjmenovala zapracování nákladů na pomoc v době koronaviru. "To jsou všechno položky, které jsou sociální a jsou nám blízké," uvedla. Upřesnění očekává u sumy na nákup vakcín proti covidu a odměn pro pracovníky ve zdravotnictví.

Filip ČTK dopoledne řekl, že pokud jednotlivé položky už komunisté odsouhlasili, měli by hlasovat i pro navýšení, a to včetně daňového balíčku. Podle propočtů KSČM dávají jednotlivé položky v souhrnu zhruba 480 miliard korun. "Vychází to asi na 480 miliard, tak pravděpodobně ano, bude tam nějaká rezerva," shrnul Filip. Podle poslance Jiřího Dolejše má kromě ekonomických aspektů jednání o rozpočtu i politické. Když měly ODS a SPD odvahu hlasovat pro daňový balíček, měly by hlasovat i pro úpravu rozpočtu, řekl dopoledne.

Senátní verze balíčku, jak ji schválili poslanci loni 22. prosince, znamená pro státní rozpočet výpadek příjmů 89,5 miliardy korun. Tehdy už schválený státní rozpočet s tím nepočítal. Pro hlasovalo 70 ze 104 přítomných poslanců, a to poslanci ANO, ODS a SPD, dva z pěti lidovců, Vostrá jako jediná z klubu KSČM a čtveřice nezařazených poslanců z Trikolóry a Jednotných.

Podle místopředsedy poslaneckého klubu KSČM Leo Luzara komunisté dnes téma schválení daňového balíčku dál nerozebírali. Šlo podle něj o nešťastnou záležitost, ale dnes se členové vedení zaměřovali v debatě spíš na výhrady k aktuálnímu návrhu deficitu. "Vyjádřili se kriticky ke zdravotní politice, nákupu vakcín za sedm miliard. Vypadá to, že budeme nakupovat jedny z nejdražších vakcín, co jsou na světě," uvedl. Za zdravotnický byznys pak podle něj označila část členů širšího vedení KSČM náklady na testování. Kritizovali podle něj i žádost vlády o projednání tak důležité záležitosti ve stavu legislativní nouze, prakticky během tří dnů. Luzar očekává další debatu. "Předpokládám, že i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) si najde čas nám některé věci interně vysvětlit," uvedl.

Schillerová navrhuje schválit rozpočtovou novelu ve stavu legislativní nouze. Celkové příjmy rozpočtu by letos měly být podle návrhu 1,39 bilionu korun a výdaje 1,89 bilionu korun. Příjmy by tak měly být proti schválenému rozpočtu nižší o 102,7 miliardy korun a výdaje vyšší o 77,3 miliardy korun. Podle oslovených ekonomů je navrhovaný schodek neopodstatněný. Současná ekonomická situace a nejnovější odhady vývoje ekonomiky by podle nich ospravedlňovaly schodek kolem 400 miliard korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 1:00 3°C

Celá předpověď