Siniaková po nezdarech prožívá pařížský tenisový sen

foto Česká tenistka Kateřina Siniaková

Paříž - Životní singlový úspěch Kateřiny Siniakové přišel na Roland Garros v sezoně, ve které dlouho ve dvouhře prohrávala. Třiadvacetiletá tenistka ale neztrácela víru a odměnou jí je dnešní pařížský skalp světové jedničky Japonky Naomi Ósakaové a první postup do osmifinále grandslamu. Do druhého týdne některého z turnajů velké čtyřky se Siniaková ve dvouhře probojovala na devatenáctý pokus.

Na konci loňské sezony byla hrdinkou finále Fed Cupu, ale zkraje roku prohrála pětkrát za sebou v prvním kole hlavní soutěže. První letošní čtvrtfinále na okruhu WTA si zahrála až na začátku května v Praze a tři zápasy za sebou vyhrála až těsně před cestou do Paříže v Norimberku. "Bylo to těžké období. Člověk věří tomu, že do toho dává všechno, pořád trénuje, jede rutinu. Oříšek byl, že já se cítila na kurtu dobře - a stejně to nepřicházelo. Bylo náročné to udržet," líčila 42. hráčka světa.

V Paříži sice s nemocnou Barborou Krejčíkovou jako obhájkyně titulu vypadly hned v prvním kole čtyřhry, ale ve dvouhře si to Siniaková vynahrazuje. Dnes se dočkala životní výhry. "Jak mi tu všichni připomínají, světovou jedničku jsem ještě neporazila. A taky jsem se nikdy předtím nedostala do druhého týdne grandslamu. Určitě je to velký úspěch. A navíc tím, že se mi to povedlo tady, kdy začátek sezony nebyl nic moc. Teď se mi to konečně sešlo a ukazuju dobrý tenis," radovala se.

Když viděla trápení Ósakaové v prvním i ve druhém kole, cítila šanci. Vítězka posledních dvou grandslamů dnes udělala 38 nevynucených chyb, ale k řadě z nich ji Siniaková donutila skvělou aktivní obranou. "Bylo jasné, že já ji agresivně nepřehraju. Máme jiný styl hry a ona je ta agresivnější hráčka. Můj cíl byl dostat se do delších výměn. Buď ji donutit k chybě, nebo aby byla v té nekomfortní zóně. Snažila jsem se ji udržet za základní čárou, vracet jí co nejvíc míčů a nedávat jí snadné body," popisovala Siniaková úspěšnou taktiku.

V koncovce zachovala chladnou hlavu. Díky tomu ji nepostihl stejný osud jako Slovenku Annu Karolínu Schmiedlovou a Viktorii Azarenkovou z Běloruska, s kterými Ósakaová zápasy otočila. Na to si česká hráčka na kurtu nevzpomněla. "Ale bylo to pro mě těžké dohrát. Abych nemyslela na to, že je výhra tak blízko, snažila jsem se soustředit jen na další výměnu. Ta poslední byla nejtěžší," řekla.

Pogratuloval jí i otec Dmitrij, který ji momentálně koučuje. "Říkal mi, že mi věřil a že jsem to zvládla skvěle," prozradila Siniaková. Právě po nečekaném odchodu britského trenéra Iaina Hughese paradoxně přišel největší úspěch její kariéry. "Asi to tak mělo být. Teď to vychází dobře," poznamenala k tomu dvojnásobná grandslamová šampionka ve čtyřhře.

I zkušenosti z velkých deblových zápasů jí pomohly při dnešním utkání na dvorci Suzanne Lenglenové, který je druhý největší v pařížském areálu. "Měla jsem tady nějaké zápasy na těch největších kurtech ve čtyřhře. Atmosféra je výrazně jiná než na menších kurtech. Pomohlo mi, že jsem věděla, co můžu čekat," řekla deblová světová jednička.

Pokusí se na dnešní úspěch navázat v osmifinále proti loňské semifinalistce Madison Keysové. Na okruhu WTA se čtyřiadvacetiletou Američankou ještě nehrála, ale čeká podobnou hru jako od Ósakaové. "Je to další těžká hráčka, velmi agresivní, velký servis. Myslím si, že do toho taky bude chodit," uvedla Siniaková.

Osmifinále bude hrát v pondělí. V neděli bude o postup do čtvrtfinále bojovat další česká naděje Markéta Vondroušová.

Ósakaová byla po prohře se Siniakovou zklamaná hlavně ze sebe

Světová jednička Naomi Ósakaová byla po porážce s Kateřinou Siniakovou zklamaná především sama ze sebe. Ve třetím kole Roland Garros japonská tenistka cítila únavu a nehrála tak, jak by si představovala. Na pařížském antukovém grandslamu ani na čtvrtý pokus nepřekročila třetí kolo a nenavázala na tituly z US Open a Australian Open.

Zejména v úvodu tiskové konference ze sebe Ósakaová jen těžko soukala slova. "Jsem velmi zklamaná z toho, jak jsem hrála, a přála bych si, abych to dokázala lépe. Ale nemohu vrátit čas," svěřila se, když se trochu rozpovídala.

Pod tlakem houževnaté Češky její hra nefungovala. "Nešly mi moc ani returny. Byla to jedna z těch situací, kdy víte, že to děláte špatně a snažíte se to změnit, ale vaše tělo prostě neposlouchá mozek," posteskla si.

Poprvé přijela na grandslam jako světová jednička. "Byl na mě určitý tlak. Všechno bylo nové. French Open už jsem hrála, ale nikdy v téhle situaci," řekla novinářům. V Paříži nebyla v takovém rozpoložení jako při vítězných grandslamech. "Na všech ostatních grandslamech, které jsem hrála, jsem byla velmi uvolněná a bavila jsem se. Tentokrát jsem byla celou dobu v napětí," svěřila se.

Možná i kvůli byla dnes unavená. "Možná jsem v tom napětí byla i ve spánku. Nevím, nejsem doktor," přemítala. Ale nechtěla se na to vymlouvat. "Protože ona hrála skvěle. Je mezi šestnácti na French Open a já už nebudu říkat, že jsem byla unavená, protože ona hrála v minulém kole hodně dlouhý zápas, takže je unavená taky, asi," doplnila Ósakaová na adresu české tenistky, která ve druhém kole porazila po více než třech hodinách Řekyni Marii Sakkariovou.

Do loňského Wimbledonu se Ósakaová na grandslamu nikdy nedostala do druhého týdne. Pak přišly dva velké tituly a usedla na tenisový trůn. Jednadvacetiletá Japonka si myslí, že by jí dnešní porážka mohla paradoxně pomoci. "Bude to znít divně, ale je to asi ta nejlepší věc, co se mohla stát. Moc jsem přemýšlela o kalendářním Grand Slamu. Pro mě je to něco, čeho jsem vždycky chtěla dosáhnout. Myslím, že bych o tom měla začít přemýšlet tak, že kdyby to bylo snadné, dokázali by to všichni."

Dva grandslamové tituly jí změnily měřítka. "Loni bych byla šťastná, že jsem se dostala do třetího kola. To by bylo normální. Je podivné, jak život funguje. Že když jednou dosáhnete svého cíle, tak toho chcete dosahovat znovu a znovu," doplnila Ósakaová.

V podobné pozici jako na Roland Garros bude i ve Wimbledonu. Také na trávě zatím neměla nijak výrazné výsledky a jejím maximem na londýnském grandslamu je třetí kolo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď