Síly odporu uvedly, že Tálibán se střetl s jejich bojovníky v údolí Pandžšír

foto Ilustrační foto - Bojovníci Tálibánu hlídkují u americké ambasády v afghánské metropoli Kábulu, 17. srpna 2021.

Kábul - Hnutí Tálibán v pondělí večer zaútočilo na pozice vzbouřenců u vstupu do údolí Pandžšír severovýchodně od Kábulu a ztratilo přitom osm bojovníků. Podle agentury Reuters to dnes uvedl představitel sil odporu. Tálibán jeho tvrzení zatím nekomentoval.

Poté, co Tálibán obsadil v polovině srpna prakticky celý Afghánistán, zůstává dosud nikdy nedobyté údolí Pandžšír poslední baštou odporu proti islamistickému hnutí. Provincii Pandžšír ovládá Ahmad Masúd, syn slavného vůdce Ahmada Šáha Masúda, který zahynul v roce 2001 při atentátu spáchaném teroristickou organizací Al-Káida. K několika tisícům Masúdových stoupenců se připojili i někteří členové afghánské armády a speciálních sil či bývalý viceprezident Amrulláh Sálih.

Mluvčí sil odporu Fahím Daští řekl, že k bojům došlo u západního vstupu do údolí, když bojovníci Tálibánu napadli pozice sil odporu. Podle Daštího mohlo jít o zkoušku, jak pevná je obrana údolí. Útok byl odražen, osm bojovníků Tálibánu zahynulo a podobný počet utrpěl zranění, prohlásil mluvčí. Zraněno bylo i několik členů hnutí odporu.

Ahmad Masúd již dříve uvedl, že je připraven s Tálibánem jednat a vyzval k vytvoření vlády v Kábulu, která by zahrnovala všechny afghánské etnické skupiny. Uvedl ale, že pokud se bojovníci Tálibánu pokusí vstoupit do údolí Pandžšír, postaví se jim jeho síly na odpor.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 26. října 2021

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď