Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

foto Ilustrační foto - Lanovka na Sněžku, mezistanice na Růžové hoře.

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Kvůli silnému větru dnes v horním úseku nejede lanovka na Sněžku. Turisté mohou při cestě na nejvyšší českou horu využít pouze spodní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu, informoval ČTK náčelník lanové dráhy Jiří Martinec.

Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. "Je tam silný vítr přes 20 metrů za sekundu (přes 72 km/h). Včera (ve středu) jsme chvilku jeli, ale museli jsme zastavit. Dnes horní úsek nejede celý den a podle předpovědi to vypadá, že nepojede ani zítra (v pátek) a možná ani pozítří (v sobotu)," řekl ČTK Martinec.

Podle meteorologů má v noci na pátek přes české území přecházet od západu frontální systém a v pátek večer začne počasí ovlivňovat od jihozápadu teplá fronta. Přes den by mělo být oblačno až polojasno, na horách ojediněle slabé sněžení, v 1000 metrech na horách kolem dvou stupňů Celsia. Na Sněžce by mělo být větrno a až minus sedm stupňů.

Lanovku na Sněžku tvoří dva úseky, Pec pod Sněžkou - Růžová hora a Růžová hora - Sněžka. Celková délka lanové dráhy je asi 3,5 kilometru. Z hlediska převýšení a počasí jde v ČR o nejextrémnější kabinovou lanovku. Převýšení lanové dráhy z dolní stanice v Peci do horní stanice na Sněžce je přes 700 metrů. První úsek má převýšení asi 510 metrů a druhý 260 metrů. Na dolním úseku vozí cestující 16 kabin, na horním 18.

Kabinová lanovka je po kompletní rekonstrukci v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Nové zařízení za více než 300 milionů korun nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček z roku 1949. Doba jízdy na vrchol se zkrátila z 25 na 16 minut, kapacita lanovky však zůstala stejná, což byla podmínka Správy KRNAP.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď