Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

foto Ilustrační foto - Lanovka na Sněžku, mezistanice na Růžové hoře.

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Silný vítr dnes zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku. Turisté mohou při cestě na nejvyšší českou horu využít pouze spodní úsek z Pece na Růžovou horu, informoval web lanovky. Z Růžové hory to je na vrchol 2,5 kilometru pěšky. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Meteorologové varovali, že na hřebenech může vítr dnes dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů v hodině.

Na hřebenech Krkonoš leží asi metr sněhu. Dnes dopoledne byly ve vrcholových partiích hor minus dva stupně pod nulou.

Lanovka na Sněžku od 30. října do 8. prosince podstoupila pravidelnou podzimní údržbu, při níž byla v provozu jen o víkendech. V trvalém denním provozu v zimní sezoně je od soboty 9. prosince, jízdní doba je od 08:00 do 18:00.

Náčelník lanovky Jiří Martinec ČTK řekl, že podzimní údržba byla letos rozsáhlejší než obvykle. "Lanovka prošla běžnou kompletní prohlídkou, proměřením, zkouškami, a to včetně brzd za maximálního zatížení. Specializovaná firma ale také provedla nedestruktivní kontrolu obou dopravních lan, která probíhá jednou za dva roky. Zkontrolovala i spínací aparáty kabin v rozebraném stavu, které připínají kabiny na lano," uvedl Martinec.

Celková délka lanové dráhy je asi 3,5 kilometru. Z hlediska převýšení jde v ČR o nejextrémnější kabinovou lanovku. Převýšení lanové dráhy z dolní stanice v Peci do horní stanice na Sněžce je přes 700 metrů. První úsek má převýšení asi 510 metrů a druhý 260 metrů. Na dolním úseku vozí cestující 16 kabin, na horním 18.

Kabinová lanovka je po kompletní rekonstrukci v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Nové zařízení za více než 300 milionů korun nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček z roku 1949. Doba jízdy na vrchol se zkrátila z 25 na 16 minut, kapacita lanovky však zůstala stejná, což byla podmínka Správy KRNAP.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 13:00 18°C

Celá předpověď