Silný vítr přešel přes východ Česka, lámal stromy a omezil dopravu

foto Na snímku z 11. prosince hasiči odstraňují strom, který spadl přes cyklostezku v Ostravě.

Praha - Přes východní část České republiky v noci přešel silný vítr, vyvracel a lámal stromy a poškozoval střechy. Bez elektřiny jsou tisíce domácností. Popadané stromy omezily silniční a železniční dopravu. Nejvíc výjezdů kvůli počasí měli hasiči v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, v obou regionech vítr působil škody už od nedělního večera. Na Jesenicku byl zraněn dobrovolný hasič. Nejsilněji v noci vál vítr na Lysé hoře v Beskydech v nárazech rychlostí téměř 137 km/h, na Sněžce meteorologové naměřili 126 km/h.

Hlavně k odstraňování popadaných stromů v noci vyjížděli hasiči v Olomouckém kraji. Kvůli větru od pondělního odpoledne vyjeli už téměř stokrát. Kvůli popadaným stromům byly uzavřeny tři silnice v kraji: Mikulovice - Zlaté Hory na Jesenicku, Lhota - Paršovice na Přerovsku a Holubice - Seč na Prostějovsku. Hasiči jsou na mnoha místech nadále v terénu.

Zasahovat v kraji museli hlavně na Prostějovsku, Olomoucku, Přerovsku a Jesenicku, vítr se vyhnul Šumpersku. "Nejvíce zasaženou oblastí s počtem výjezdů jsou Velké Kunětice na Jesenicku. Jednotky zde vyjížděly hned několikrát k odstranění spadaných stromů, ale také k poškozené střeše rodinného domku," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na Jesenicku skončil v nemocnici dobrovolný hasič, na kterého při odstraňování stromu spadl jiný.

Už v pondělí večer hasiči vyprosili auto, které uvízlo nedaleko Hranic na Přerovsku mezi zhruba 20 stromy. V Přerově silný vítr v pondělí uvolnil plechovou střechu bývalé elektrárny. Poškozeno bylo také několik střech v Konici a Vícově na Prostějovsku. U obce Luká na Prostějovsku a v Mikulovicích na Jesenicku bylo poškozeno elektrické vedení.

V Moravskoslezském hasiči od nedělního podvečera zasahovali kvůli silnému větru víc než čtyřistakrát. Odstraňovali spadlé stromy a zajišťovali uvolněné střešní krytiny. Polovina výjezdů připadá na Frýdecko-Místecko, dalších 70 na Novojičínsko. Do spadlého stromu v pondělí večer v Ostravě-Hulvákách narazila dvě osobní auta. Ve dvou případech poškodil padající strom zaparkované vozidlo, ze střechy základní školy v Příboře spadla plechová střešní krytina.

Kvůli silnému větru byly v noci na Moravě a ve Slezsku bez elektřiny desítky tisíc domácností. Poruchy se postupně odstraňují a dnes ráno elektřina neproudila do několika tisíc domácností, řekl ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol. Vítr v noci poškodil elektrické vedení hlavně v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji.

Na desítky míst vyjížděli hasiči k odstranění následků větru od pondělního večera do dnešních 7:00 v Pardubickém kraji. Kvůli popadaným stromům byla na žádost policie uzavřena silnice mezi obcemi Hošťalovice a Březinka na Chrudimsku. Stromy a větve museli hasiči odklízet na Orlickoústecku, Pardubicku a Chrudimsku. Ve Skutči zajišťovali utržený plech na střeše.

Silný vítr ráno komplikoval i dopravu ve Zlínském kraji, na silnicích na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku mohou být popadané stromy. Překážka na trati podle webu Českých drah zastavila provoz vlaků mezi Holešovem a Bystřicí pod Hostýnem na Kroměřížsku.

Před silným větrem, který může na hřebenech hor foukat v nárazech rychlostí až kolem 145 kilometrů v hodině varovali meteorologové, dnes dopoledne má slábnout. Výstrahu vydali pro Moravu a Slezsko, východní Čechy a Českomoravskou vrchovinu.

Moravskoslezský kraj

Kvůli silnému větru, který je v Moravskoslezském kraji už od nedělního podvečera, museli profesionální i dobrovolní hasiči zasahovat už více než čtyřistakrát. Odtraňují popadané stromy i vyjíždějí i kvůli uvolněným střešním krytinám. Nejvíce práce mají na Frýdecko-Místecku, na nějž připadá zhruba polovina výjezdů, řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Petr Kůdela. Nikdo nebyl zraněn.

Na snímku z 12. prosince hasiči odstraňují strom, který spadl v ostravské Gajdošově ulici. Nejklidněji je stále na Bruntálsku, kde od nedělního podvečera do dnešního rána evidují pouze 12 výjezdů kvůli silnému větru, 70 výjezdů mají na kontě hasiči v okrese Nový Jičín, kolem čtyřicítky v okresech Ostrava-město, Karviná a Opava.

V pondělí večer způsobil pád stromu v ulici U koupaliště v Ostravě-Hulvákách nehodu dvou osobních aut, které do něj narazily. Nehody se obešly bez zranění. Dnes brzy ráno narazil osobní vlak do spadlého stromu v Hostašovicích na Novojičínsku, nikdo nebyl zraněn. Ve dvou případech poškodil padající strom zaparkované vozidlo. Škoda bude muset být vyčíslena například i u poškození a pádu plechové střešní krytiny ze střechy základní školy v Příboře v Jičínské ulici.

Kůdela dodal, že podle aktuální prognózy meteorologů mají poryvy větru v Moravskoslezském kraji již slábnout. V 07:00 hasiči v souvislosti se silným větrem aktuálně řešili 21 událostí. Hasiči při zásazích často využívají výškovou techniku, tedy výsuvné automobilové žebříky a automobilové plošiny či motorové pily.

Olomoucký kraj

Hasiči v Olomouckém kraji zaznamenali od pondělního odpoledne do dnešního poledne v souvislosti s větrem 111 událostí. Vítr na některých místech dosahoval až síly vichřice. Hasiči většinou odklízeli popadané stromy, ale i plechy utržené ze střech. Zraněn byl při zásazích jeden dobrovolný hasič. Kvůli popadaným stromům byly uzavřeny i tři silnice v kraji. Situace už se v regionu uklidňuje, řekla dnes před 14:00 ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Silný vítr foukal po celém kraji kromě Šumperska, kde hasiči nezaznamenali žádný výjezd. "Hasiči nejčastěji likvidovali popadané stromy a větve na komunikacích a na drátech elektrického vedení. V Mikulovicích popadaly stromy na železniční trať, proto celé dnešní dopoledne hasiči stromy prořezávali a trať uklízeli," uvedla mluvčí hasičů. Podle informací Českých drah je trať již průjezdná.

V několika případech řešili hasiči také srolované plechové střešní krytiny, popadané tašky nebo uvolněné okapy. V Kojetíně na Přerovsku se například uvolnila střešní krytina na základní škole, ve Vícově na Prostějovsku vítr poškodil střechu objektu, podobné případy byly také ve Zlatých Horách na Jesenicku a Konici na Prostějovsku. "Při událostech byl na Jesenicku zraněn jeden dobrovolný hasič, na kterého při odstraňování stromu spadl jiný. Hasiče se zraněním převezla záchranná služba do nemocnice," doplnila mluvčí hasičů.

Na několika lesních úsecích hasiči zažili dramatické chvíle, když při jejich zásahu padaly další stromy. Na silnici z Paršovic do Lhoty na Přerovsku vyprošťovali vozidlo, které zůstalo uvězněné mezi popadanými stromy. Kvůli spadlým stromům byly uzavřeny i tři silnice - v úseku Mikulovice - Zlaté Hory na Jesenicku, Lhota - Paršovice na Přerovsku a Holubice - Seč na Prostějovsku. Podle dopravních informací Ředitelství silnic a dálnic je již odstraněn i polom z posledního úseku a silnice je průjezdná.

Situace se postupně uklidňuje, některé jednotky jsou sice stále v terénu, ale jde spíše o jednotlivé události, dodala mluvčí hasičů.

Pardubický kraj

Hasiči museli od pondělních 17:00 do dnešních 7:00 vyjíždět na sedm desítek míst v Pardubickém kraji, aby odstranili následky silného větru. Většinou likvidovali spadlé stromy a větve, které často bránily provozu. Vítr zasáhl celé území kraje, poškodil i vedení vysokého napětí.

Kvůli popadaným stromům byla na žádost policie přechodně uzavřena silnice III/33744 mezi obcemi Hošťalovice a Březinka na Chrudimsku, nyní je již průjezdná. Stromy a větve museli hasiči odklízet například v Libecině a České Třebové na Orlickoústecku, v Jankovicích na Pardubicku a v Pardubicích nebo Třemošnici a Práčově na Chrudimsku.

"Čtyři jednotky hasičů likvidovaly v pondělí v 17:52 v Orli na Chrudimsku následky kolize kamionu s návěsem, který smetl vítr. Vzpříčený kamion hasiči vyprošťovali a převraceli zpět na kola až do 20:00," uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

V Chocni ve Smetanově ulici museli hasiči zabezpečit polystyrenové desky používané na stavbě na zateplení domu, které létaly po okolí. Ve Vysokém Mýtě zasahovali u jiskřícího stožáru elektrického vedení, ve Skutči zajišťovali utržený plech na střeše, v Hrochově Týnci utrženou střechu z pergoly.

Podle mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Beránkové zaznamenali energetici v Pardubickém kraji v pondělí večer šest poruch na vedení vysokého napětí, do rána dvě z nich opravili. Nejvíce bylo zasaženo Orlickoústecko, Chrudimsko a Svitavsko. Dnes by měly být všechny poruchy odstraněné.

Zlínský kraj

Více než stovku výjezdů absolvovali hasiči Zlínského kraje od pondělního poledne do dnešních 7:00 kvůli silnému větru. Zasahují především u popadaných stromů, které odstraňují z komunikací. Pomáhali také se zabezpečením uvolněných střech u několika domů. Události se zatím obešly bez zranění, řekla dnes ČTK mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

Nejsložitější zásah podle ní řešili hasiči v pondělí večer v Otrokovicích, kde se uvolnily plechy na střeše devítipatrového panelového domu. "Nešlo použít výškovou techniku, proto museli na střechu hasiči - lezci, kteří uvolněné plechy zajistili proti dalšímu utržení. Kvůli silnému větru to bylo hodně nebezpečné," uvedla mluvčí.

Střecha rodinného domu se v pondělí po 18:30 uvolnila také na rodinném domě ve Valašském Meziříčí. Hasiči zabránili jejímu pádu, stejně jako v případě střechy u domu ve Velkých Těšanech na Kroměřížsku. Vítr v noci utrhl střechu také ze zahradního domku v Zubří na Vsetínsku, kterou museli hasiči zajistit.

Od pondělní půlnoci do dnešních 7:00 zaznamenali hasiči podle Javoříkové 17 výjezdů na Vsetínsku, 16 na Zlínsku, 15 na Uherskohradišťsku a sedm na Kroměřížsku. Až na několik výjimek šlo nejčastěji o odstraňování popadaných stromů, které omezovaly provoz na silnicích.

Zhruba od 5:00 je kvůli překážce na trati přerušen provoz vlaků na železniční trati mezi Holešovem a Bystřicí pod Hostýnem na Kroměřížsku. Podle webu Českých drah potrvá omezení do 10:00, dopravce zajišťuje pro cestující náhradní autobusovou dopravu.

V kraji platí až do 16:00 výstraha před silným větrem. Podle Českého hydrometeorologického ústavu přes den dosáhne v nárazech rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. V regionu je převážně zataženo s teplotami od pěti do 12 stupňů Celsia, místy prší. Odpolední maxima budou podle meteorologů 12 stupňů. Ve vyšších polohách se může vyskytnout déšť se sněhem nebo sněžení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď