Silný vítr lámal stromy, tisíce domácností byly bez elektřiny

foto Hasiči v Olomouckém kraji vyjížděli v noci na 18. března kvůli silnému větru k 70 událostem. Likvidace následků větru je zaměstnávala již 17. března, celkem tak za víkend řešili už přes 150 událostí. Odstraňovali zejména spadané stromy.

Praha - Zejména Moravu a východní Čechy dnes zasáhl silný nárazový vítr, který místy dosahoval intenzity vichřice. Hasiči už od noci vyjížděli ke stovkám případů, odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě i na sloupy elektrického vedení. Bez elektřiny se dopoledne ocitlo zhruba 10.000 domácností, do pozdního večera se nepodařilo obnovit dodávky zhruba do tisícovky míst. Vítr zastavil i některé lanovky v horských střediscích.

Lidé musejí navíc počítat s mrazivým počasím, navzdory blížícímu se jaru padaly k ránu teploty až pod minus 12 stupňů, na 35 stanicích přepisovali teplotní minima pro dnešní den.

Stovky domácností byly kvůli větru, který lámal stromy a větve, několik hodin bez elektřiny. Na řadu míst byl problém se kvůli popadaným stromům dostat. Technici budou na opravách pracovat i v noci a v pondělí, kdy by se měl proud dostat i do chatových oblastí především v Orlických horách. "Během večera a noci se počty odběrných míst bez elektřiny budou snižovat. V obnovování dodávek budeme pokračovat i v pondělí, mělo by se však jednat již jen o rekreační oblasti, jakou jsou chatové osady, chalupy a podobně," uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Hodně práce měli v noci a během dne také hasiči v Olomouckém kraji. Vyjížděli ke 220 událostem, za celý víkend řešili asi 300 událostí. Odstraňovali zejména spadané stromy a větve či uvolněné střešní krytiny. Kvůli popadaným stromům bylo uzavřeno několik silnic nižších tříd, například silnice první třídy u Skřítku na Šumpersku.

Hasiči na jižní Moravě kvůli vyvráceným a padajícím stromům vyhlásili do pondělního odpoledne zákaz vstupu do rekreační oblasti Suchý na Blanensku. V souvislosti se silným větrem měli od dnešního rána čtyři desítky výjezdů, zhruba v polovině případů šlo o spadené stromy, v jednom případě na auto a v jiném na dráty elektrického vedení. Nikdo nebyl zraněn.

Pětašedesát výjezdů kvůli silnému větru mají za sebou od sobotní noci do dnešního večera moravskoslezští hasiči. Likvidovali hlavně popadané stromy, které především na Bruntálsku komplikovaly dopravu. Spadané stromy například uzavřely dva silniční úseky, a to mezi Starou Vsí na Bruntálsku a Sobotínem na Šumpersku a mezi Tvrdkovem a Rudou na Bruntálsku. Profesionální i dobrovolní hasiči měli nejvíce práce hlavně v okolí Rýmařova. Na Bruntálsku zasahovali u třiceti případů. Hasiči v souvislosti s větrem zatím nezaznamenali žádné zranění ani větší materiální škody.

Hasiči ve Zlínském kraji vyjížděli kvůli silnému větru k 38 událostem. Odstraňovali zejména popadané stromy, zajišťovali také uvolněné střechy. Situace se večer začala zklidňovat. Nejhorší situace byla dnes v okolí Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku. Směrem na Hostýn tam popadalo asi deset stromů, silnice od parkoviště až k poutnímu místu byla až do pondělí uzavřena kvůli nebezpečí pádu stromů.

Kvůli silnému větru dnes nejezdila lanovka z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu a ani na vrchol nejvyšší české hory. Kvůli bezpečnosti návštěvníků hor se zastavily také některé lanovky a vleky na Černé hoře, ve Špindlerově Mlýně, v Deštné v Orlických horách, na Dolní Moravě nebo v Jeseníkách.

Hasiči vyhlásili zákaz vstupu do rekreační oblasti Suchý

Hasiči vyhlásili zákaz vstupu do rekreační oblasti Suchý na Blanensku. Důvodem jsou vyvrácené stromy. Hrozí jejich pád, oblast má asi 27 hektarů, řekl dnes ČTK mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš. Zejména v souvislosti se silným větrem měli hasiči na jižní Moravě od dnešního rána čtyři desítky výjezdů.

Rekreační oblast Suchý na Blanensku se nachází mezi Velenovem a obcí Suchý. Hasiči zákaz vstupu vyhlásili se souhlasem starostů obou vesnic. "Je tam asi padesát vyvrácených stromů a hrozí jejich pád," uvedl Jirouš s tím, že zákaz potrvá do pondělního poledne.

Hasiči podle Jirouše od dnešního rána přijali v souvislosti s počasím několik desítek oznámení, problémy trvají od sobotního večera a týkají se celého Jihomoravského kraje. Důvodem je zejména silný vítr, který vyvrací stromy. Podle Jirouše se ale nikomu nic nestalo.

"Od dnešních 8:00 hodin jsme měli asi 40 výjezdů. Zhruba v polovině případů se jednalo o spadené stromy, v jednom případě na auto a v jednom jiném na dráty elektrického vedení. Nikdo nebyl zraněn," uvedl před 15:00 Jirouš.

Kromě stromů musí hasiči řešit i problémy se střešní krytinou na některých domech. V noci zasahovali také na dálnici D2 u spadlého billboardu, provoz na dálnici byl částečně omezen.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 15:00 16°C

Celá předpověď