Sněžku dnes zasáhl vítr o síle orkánu, v nárazu měl 128,5 km/h

foto Ilustrační foto - Pohled na Sněžku od Husovy boudy v Peci pod Sněžkou na Sněžku.

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Na Sněžce dnes zhruba hodinu po půlnoci podle meteorologů dosáhl vítr v nárazu rychlosti 128,5 km/h (35,7 m/s), tedy síly orkánu. Hranice orkánu je 118 km/h. Oba úseky kabinové lanovky jezdí v dubnu kvůli pravidelné jarní odstávce jen o víkendech a od 15. do 19. dubna, uvedli na webu zástupci lanové dráhy. Dopoledne dosahoval vítr na Sněžce rychlosti přes 90 km/h, během dne by měl zeslábnout, uvedli meteorologové na webu. Do dnešního odpoledne platila pro část Česka výstraha před silným větrem, meteorologové ji ale dopoledne zrušili, protože vítr částečně zeslábl.

Sněžka nemá podle zástupců Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) ve středoevropském prostoru obdoby. Má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry a je pro středoevropské horstvo vzácný. Podle meteorologů je proto klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často ani neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších. Odborníci takový typ hory nazývají karlingem nebo také matterhornem, podle názvu alpské hory.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo dnes ráno zataženo, silná mlha, kolem pěti pod nulou a vítr v nárazech dosahoval rychlosti 54 km/h, uvedla na webu Horská služba Krkonoše.

Kabinová lanovka na Sněžku má dva úseky, z Pece na Růžovou horu a z Růžové hory na Sněžku. Může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h. Podle vlekařů lanovka v dubnu jezdí kvůli pravidelné údržbě jen o víkendech a svátcích v závislosti na počasí. Letní sezonu a tedy pravidelný provoz zahájí opět v sobotu 30. dubna.

V Krkonoších nadále platí první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové mezinárodní stupnice. Na hřebenech hor je 80 až 120 cm sněhu, informovala dnes na webu krkonošská horská služba. Na ledovou krustu napadlo za posledních 24 hodin 20 cm nového sněhu v kombinaci s jihozápadním větrem. Více sněhu je proto uloženo na některých závětrných svazích, žlabech a odtrhových zónách.

Meteorologové pro dnešek v Krkonoších předpovídají většinou zataženo, občas slabé sněžení, postupně nad 1100 metrů srážky sněhové, večer srážky jen místy. Nejvyšší denní teploty mají být nad nulou, mezi jedním až čtyřmi stupni Celsia. Vítr by měl během dne slábnout.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď