Sněžení a vítr komplikují dopravu, na jihu Moravy je kalamita

foto Nehoda několika nákladních a osobních aut zablokovala na 207. kilometru dálnici D1 u Tvarožné směrem z Brna na Ostravu. Policie odklání provoz přes nejbližší sjezdy. Na jižní Moravě kvůli sněžení nastal kalamitní stav v dopravě, v kraji se už stalo nejméně 20 nehod.

Praha - Sněžení a silný vítr od rána komplikují dopravu na mnoha místech Česka. Policisté řešili desítky nehod, některé byly hromadné. Havárie nebo sníh zůstávající na vozovce zastavily dopravu na dálnici D1 na Vysočině a u Brna, na D10 na Mladoboleslavsku, D35 u Olomouce a na D8 na Ústecku. Zprůjezdnění úseků trvalo hodiny. Kalamitní stav nastal podle koordinátora dopravy na jižní Moravě, kde většina autobusových linek nabírá zpoždění. Kdo dnes nemusí, neměl by podle silničářů a policie vyjíždět. Podle meteorologů sněžení zasáhlo po poledni východ republiky, postupně by ale mělo od západu ustávat.

Na jižní Moravě sněžení podle krajského koordinátora dopravy KORDIS JMK způsobilo problémy hlavně na Znojemsku a v okolí Brna, autobusy odpoledne neprojely například po silnici mezi Černou Horou a Lipůvkou na Blanensku a řadě okresních silnic. Počet nehod v kraji od rána do 14:00 přesáhl podle policie stovku.

Video: D1 blokují hromadné nehody, od rána se stalo přes 100 havárií
16.01.2018, 16:00, autor: Šálek Václav, zdroj: ČTK

Všechny úseky D1 u Brna uzavřené odpoledne kvůli nehodám policie zprovoznila kolem 17:00. Největší komplikace byla na 220. kilometru ve směru na Brno, kde bylo nutné odklidit štěrk z vysypaného kamionu a vytvořila se desetikilometrová kolona. Průjezdný je po několika hodinách také směr od Brna na Olomouc, stejně jako D1 u Domašova. "U okraje vozovky stojí poškozené kamiony, které budou postupně odstraňovány," řekl uvedl mluvčí brněnské policie Petr Zámečník. Provoz se obnovil také na dálnici D2 směrem na Slovensko, také zde jsou odstavené nabourané kamiony. Uvízlé kamiony lemují podle policie i silnici od Svitav na Brno.

Video: D1 kolem 99. kilometru blokují nehody více než 30 vozidel
16.01.2018, 18:00, autor: ČTK/Luboš Pavlíček, zdroj: ČTK/Luboš Pavlíček

Další problematická místa na D1 jsou na Vysočině, kde po poledni nehody více než třiceti vozidel kolem 99. kilometru u Větrného Jeníkova zablokovaly dálnici v obou směrech. Zraněno bylo deset lidí, převážně lehce. V jednom případě šlo podle záchranné služby o středně těžké zranění. Jeden jízdní pruh směrem na Brno se podařilo zprůjezdnit před 15:00, s otevřením na Prahu lze v nejlepším případě počítat až kolem 21:00. Potíže na Vysočině jsou i na ostatních silnicích, kde by řidiči měli podle silničářů počítat se sněhovými jazyky a takzvanou bílou tmou.

Několik nehod včetně havárie nákladního vozu uzavřely odpoledne zhruba na tři hodiny dálnici D10 na 38. kilometru ve směru na Prahu poblíž Pískové Lhoty. Jeden člověk byl zraněn. Husté sněžení způsobilo komplikace na dálnici D35 na trase Olomouc - Lipník nad Bečvou, kterou museli policisté po 14:00 zhruba na hodinu uzavřít kvůli hlubokému sněhu na vozovce. V Olomouckém kraji se odpoledne situace začala uklidňovat.

Desítky nehod se kvůli hustému sněžení odpoledne staly ve Zlínském kraji, při srážce autobusu s osobním autem na Kroměřížsku utrpěli lehčí zranění na hlavě muž a žena.

Velké problémy kvůli sněžení byly od rána i v Libereckém kraji. Přes den vázla kvůli kamionům doprava na dálnici na Prahu, na silnici 13 na Frýdlant i na silnici 9 směrem na Českou Lípu a na Rumburk. Pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny zatím zůstává zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a do Polska a také silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo z Mníšku na Raspenavu.

V Ústeckém kraji byla kvůli kamionům uvízlým v kopci dopoledne zavřena cesta z Chomutova na Horu Sv. Šebestiána. Policie řešila v kraji několik nehod, vyjížděli k nim na Chomutovsku, Ústecku či Lounsku. U Lubence havaroval autobus, nehoda se obešla bez zranění. Další boural u Jiříkova na Děčínsku, kde sjel do příkopu. Jednu těhotnou ženu odvezla záchranná služba do nemocnice. Vpodvečer se na Ústecku zavřela dálnice D8 ve směru na Německo, v hlubokém sněhu zde ve stoupání uvízlo několik nákladních automobilů.

Ráno sněžilo také v Královéhradeckém kraji, policie tam vyjížděla k desítkám nehod, většinou to bylo vyprošťování vozidel z příkopů či potoků. V kraji dnes podle záchranné služby postihl tři lidi infarkt při odklízení sněhu, dva z nich nepřežili. Horská služba v Krkonoších nedoporučuje kvůli větru a sněžení hřebenové túry. Vzhledem k tomu, že by mohlo napadnout až 20 centimetrů sněhu, lavinové nebezpečí v příštích hodinách vzroste z druhého na třetí stupeň z pětibodové stupnice.

Potíže byly i na západě Čech a na Šumavě. Tam byl kvůli sněhu na několik hodin zastaven například provoz na trati mezi Špičákem a Alžbětínem, ve 13:53 se tam vlaky opět rozjely, řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Tesař. Čerstvý sníh ráno komplikoval dopravu také v Karlovarském kraji, zůstal ve vyšších polohách. Silnici v Damickém kopci z Ostrova na Boč dočasně zablokoval sypač i traktor, který ho měl vyprostit.

Vrstva nového sněhu zkomplikovala provoz i na některých jihočeských silnicích. Kamion uvízlý v kopci Bukovec u Štilce na Českobudějovicku ráno zablokoval tah z Českých Budějovic na hraniční přechod s Rakouskem Dolní Dvořiště. Nehoda kamionu zavřela u Kamenice nad Lipou nejméně do 21:00 silnici z Pelhřimova na Jindřichův Hradec. Policie v kraji za deset hodin do 16:00 registrovala víc než 30 nehod. Krátce zavřená byla po poledni kvůli hustému sněžení dálnice D3 u Chotovin na Táborsku.

Na D3 u Soběslavi jsou dvě nehody, zasahují záchranáři

Dvě nehody komplikují provoz na 94. kilometru dálnice D3 mezi Soběslaví a Veselím nad Lužnicí na Táborsku. U jedné z nich zasahují záchranáři. ČTK to dnes ve 20:30 řekl jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. Od půlnoci do 20:30 řešila policie v jižních Čechách 74 nehod. Dálnice D3 byla dnes krátce zavřená kolem 13:00, po nehodě u středočeského Miličína.

Na D3 ze směru od Prahy komplikují nyní provoz dvě nehody, dá se ale jezdit jedním jízdním pruhem. "Jsou to nehody na sobě nezávislé. První je střet osobního auta a dodávky, tam je jedno lehké zranění a letěl tam vrtulník zdravotnické záchranné služby. Druhá nehoda jsou tři vozidla v sobě, bez zranění, pouze hmotná škoda. Je to v rozmezí necelého kilometru," řekl Bajcura.

Dnes do 20:30 řešila policie v jižních Čechách 74 nehod. "To už dlouho nepamatujeme. A dá se čekat, že do půlnoci budou další, protože lidé se budou vracet z odpolední," řekl Bajcura.

Nehody kamionů blokovaly dnes provoz na hlavním silničním tahu I/4 z Vimperka na Strážný, na silnici I/34 z Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku na Jindřichův Hradec. Krátce zavřená byla D3 po poledni na 63. kilometru i u Chotovin na Táborsku směrem na Prahu. Příčinou byla nehoda mezi Miličínem a Voticemi na Benešovsku, auta v koloně stála až na dálnici. Kamion uvízl ráno v kopci Bukovec u Štilce na Českobudějovicku, blokoval silnici I/3, hlavní tah z Českých Budějovic na hraniční přechod s Rakouskem Dolní Dvořiště.

Vrstva nového sněhu komplikovala provoz od rána. Silničáři zasahovali na Prachaticku, kde již ráno sněžilo, přes den na Jindřichohradecku, kde silně sněžilo a kamiony měly problémy. Kolem Dačic a Studené napadlo šest až sedm centimetrů sněhu. Silničáři v noci na dnešek nasadili v kraji 120 strojů, řekla ČTK dispečerka Správy a údržby silnici Jihočeského kraje Pavla Pulcová. "Teď je klid," řekl ČTK po 20:30 náměstek provozního úseku Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jan Vykouk.

 D1 na 99.km po nehodách na Prahu dál stojí, na Brno jedou 2 pruhy

Kolem 99. kilometru dálnice D1 u Větrného Jeníkova na Vysočině byl po odpoledních nehodách více než tří desítek vozidel obnoven provoz dvěma pruhy ve směru na Brno. Směr na Prahu je ale pořád zcela uzavřen, vyprošťovací práce havarovaných aut podle aktuálních informací policie a hasičů potrvají nejspíš ještě několik hodin. Kvůli nehodám byla dálnice uzavřena v obou směrech kolem 12:30. Zraněno bylo deset lidí, převážně lehce.

"My jsme na místě zdokumentování všech těch nehod, které se tam staly, už ukončili. V práci pokračuje odtahová služba," řekla ČTK mluvčí policie Dana Čírtková po 21:00. Policejní hlídky také umožnily odjezd z dálnice osobním vozům čekajícím v koloně směrem na Prahu, kamiony na D1 zůstaly.

Havarovaná vozidla byla zaklíněna, kvůli jejich odstranění nasadili záchranáři těžkou speciální techniku. Pro osobní auta zablokovaná směrem na Prahu policie později odpoledne upravila sjezd odstraněním středových svodidel na 100. kilometru dálnice. Auta přejížděla v protisměru ke sjezdu z D1 u Jihlavy, řidiči mohli na dálnici najet zpátky na 90. kilometru u Humpolce.

Veřejnosti sloužila mimořádná informační telefonní linka, její provoz hasiči ukončili ve 21:30. Od 16:00 na ní operátoři odbavili přes 130 hovorů. Uvedla to mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Hasiči na D1 lidem také nabízeli deky a čaj.

Záchranáři přepravili z dálnice do nemocnic v Pelhřimově a Jihlavě deset zraněných lidí. "Šlo o jedno středně těžké a devět lehčích zranění," uvedla ředitelka krajských záchranářů Vladislava Filová. Záchranka odvezla z D1 kvůli vyšetření také jedno dítě, u něhož zranění zjištěno nebylo.

Na Vysočině dnes místy hustě sněžilo a foukal vítr. V celém kraji se staly desítky nehod, v kopcích nemohly vyjet kamiony. Doprava se na D1 zastavila před 12:30. Na 99. kilometru dálnice směrem na Prahu do sebe narazilo deset nákladních a tři osobní auta. Karambol o půl kilometru dál ve stejném směru se týkal 14 nákladních a šesti osobních automobilů. Ve stejném úseku dálnice směrem na Brno byla další nehoda autobusu a dvou osobních aut.

Záchranáři v odpolední tiskové zprávě uvedli, že kvůli vyproštění havarovaných vozidel přijela na D1 speciální jednotka záchranného útvaru hasičů a hasičská technika Správy železniční dopravní cesty z Havlíčkova Brodu.

Jihočeský kraj

Dálnice D3, která byla dnes kolem 13:00 na 63. kilometru směrem na Prahu zavřená, je opět průjezdná. Příčinou byla nehoda u Miličína na Benešovsku, auta v koloně stála až na dálnici. ČTK to dnes řekl pracovník Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ze střediska v Chotovinách na Táborsku. Policie od rána řešila v kraji téměř 30 nehod, z toho více než třetinu na Táborsku. ČTK to dnes ve 14:00 řekl jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. Silničáři nyní zasahují hlavně na Jindřichohradecku.

Podle policejních informací byla D3 zavřená kvůli tomu, že hustě sněžilo a sníh zůstával na silnici. "Museli jsme zastavit provoz," řekl Bajcura. Podle ŘSD byla příčinou dopravní nehoda, která se stala mezi Miličínem a Voticemi. "Vozidla stála až sem k nám na dálnici. Už je to průjezdné," řekl kolem 14:00 pracovník ŘSD z Chotovin.

Vrstva nového sněhu komplikuje provoz na některých jihočeských silnicích. V kraji dnes už policie řešila téměř 30 nehod, z toho přes třetinu na Táborsku. Jedna nehoda se před polednem stala na D3 u Chotovin. Kamion, který uvízl ráno v kopci Bukovec u Štilce na Českobudějovicku, zablokoval silnici I/3, hlavní tah z Českých Budějovic na hraniční přechod s Rakouskem Dolní Dvořiště. Po 10:00 ale už byla silnice průjezdná. Řidiči kamionu, který blokoval provoz, podle mluvčího kromě potíží s kluzkou vozovkou také došla nafta.

Silničáři zasahovali hlavně na Prachaticku, kde již ráno sněžilo. Na Šumavě udržují silnice stále. Před polednem silně sněžilo na Jindřichohradecku, kde měly problémy kamiony, kolem Dačic a Studené napadlo šest až sedm centimetrů sněhu."Je tam 31 sypačů a pět traktorů," řekla dnes po 14:00 ČTK dispečerka Správy a údržby silnici Jihočeského kraje Pavla Pulcová. V okresech Tábor, Český Krumlov, Písek a Prachatice je nyní v terénu 35 sypačů. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

Silničáři v noci na dnešek nasadili v kraji 120 strojů. Sypače byly v terénu od 2:00 od rána. Nejvíc sněžilo na Šumavě, kde bylo kolem deseti centimetrů nového sněhu. "Na Prachaticku je kolem 22 sypačů. Největší sněžení je na silnici na Strážný," řekla ráno dispečerka. Nejvyšší teploty v kraji se dnes mají pohybovat od tří do šesti stupňů Celsia.

Jihomoravský kraj

Dálnice D1 kolem Brna a Vyškova ve směru na Prahu je kvůli sérii nehod neprůjezdná, D2 ve směru na Bratislavu blokuje vzpříčený kamion. U Tvarožné na D1 zůstalo stát v koloně větší množství aut s pasažéry včetně dětí, hasiči jim vezou teplé nápoje. Potíže jsou také ve směru na Ostravu, za Brnem je několikakilometrová kolona.

Na jižní Moravě od dnešního rána sněžilo, počet nehod od rána do 14:00 přesáhl stovku. "Vyjíždějte jen v nezbytných případech, jeďte opatrně a dbejte aktuálních pokynů policistů. Zimní výbava je samozřejmostí," uvedl mluvčí policie Pavel Šváb.

Dálnici D1 směrem na Prahu zablokovaly nehody kolem 173. kilometru, dále pak na 204., 207., 209. a 220. kilometru, policie odklání provoz nejbližšími sjezdy, kolony jsou často i na objízdných trasách. Některé nehody jsou hromadné, často v nich figurují kamiony.

Na 173. kilometru se spíše lehce zranili dva lidé. "Jeden ze zraněných na 207. kilometru utrpěl vážné poranění hrudníku a dolní končetiny, přivolaný lékař mu poskytl kompletní přednemocniční péči včetně zajištění dýchacích cest a napojení na řízenou plicní ventilaci a posádka jej transportovala na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Bohunicích. Další dva zranění byli převezeni s lehkými poraněními na chirurgii Nemocnice Vyškov," uvedla mluvčí záchranky Hedvika Kropáčková.

Podle hasičů se záchranné složky k nehodám těžko dostávají. "Řidiči jsou neukáznění a nevytvářejí pro nás uličku, kterou bychom mohli projet," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Záchranka se ke zraněným u nehod na D1 vůbec nemohla dostat, nakonec přijela z protisměru a přenesla zraněné přes středová svodidla.

Na několika místech zůstaly po nehodách skupiny odstavených nákladních i osobních aut. Na dálnici D2 směrem na Bratislavu jsou za Brnem dvě nehody. Z jednoho kamionu tam hasiči musejí odčerpat naftu. Kdy se dálnice rozjede, není jisté.

Další problematická místa na D1 jsou na Vysočině, kde dálnici po poledni v obou směrech po poledni zablokovaly nehody na 99. kilometru.

Na jihu Moravy je podle koordinátora dopravy kvůli sněhu kalamita

 Na jižní Moravě kvůli sněžení nastal kalamitní stav na silnicích, uvedl krajský koordinátor dopravy KORDIS JMK na svém webu. Řidiči aut i cestující na většině autobusových linek musejí očekávat zdržení. V kraji se už stalo přes 100 nehod, na několika místech uvízly kamiony.

"Komplikovaná situace je zatím hlavně na Znojemsku a v okolí Brna," stojí na webu KORDIS JMK.

Podle informací platných ke 14:45 je nesjízdná dálnice D1 mezi Vyškovem a Brnem, kde doprava kolabuje. Autobusy neprojedou také na některých okresních silnicích, třeba v úsecích Drnovice-Senetářov, Račice-Křtiny, Slavkov-Žarošice, Strážovice-Kyjov a Veverská Bítýška-Lažánky.

Problémy byly přes den i v brněnské městské hromadné dopravě. Podle mluvčí Barbory Lukšové se odpoledne situace o něco zlepšila. Kolem 15:00 zůstávalo neprůjezdné Ivanovické náměstí kvůli uvízlému kamionu. Linky také vynechávají zastávku Halasovo náměstí na Lesné.

Od dnešního rána jezdí v ulicích Brna 21 sypačů Brněnských komunikací. Podle provozního ředitele městské společnosti Leoše Chasáka se už situace zlepšuje. V některých částech Brna ale může ještě vozovka klouzat. "Například na Jihlavskou ulici jsme vyslali i chlapy s lopatami," řekl ČTK Chasák.

Vlaky zatím jezdí bez vážnějších problémů, kromě linky S3, kde bylo nutné odříct několik vlaků v různých úsecích mezi Tišnovem, Kuřimí, Brnem a Hrušovany u Brna. Na lince S2 nejely některé vlaky mezi Brnem a Rájcem.

Silnice z Ostravice je kvůli sněžení uzavřená pro nákladní auta

 Kvůli špatnému počasí musela být uzavřena silnice z Ostravice na Bílou na Frýdecko-Místecku a dále na Horní Bečvu na Vsetínsku v Beskydech. Uzávěra dlouhá zhruba 21 kilometrů je platná v obou směrech pro těžká nákladní vozidla nad 3,5 tuny. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Opatření je zatím platné do pátečního poledne. Podle informací silničářů by řidiči na cestách měli být opatrní. Sjízdnost na některých místech komplikuje sníh a kvůli srážkám může být snížená viditelnost. Fouká nárazový vítr.

Úsek silnice mezi Ostravicí a Bílou policie uzavírá v zimním období často. Silničáři tam kvůli blízkosti přehrady Šance nesmí solit, silnice se udržuje přírodním posypem. Při sněžení je tak silnice hůře průjezdná a často na ní uvízly především kamiony, které pak silnici blokovaly. Průjezd nákladním vozidlům se proto při zhoršeném počasí začal omezovat.

Karlovarský kraj

Čerstvý sníh komplikuje od noci dopravu v Karlovarském kraji. Ve vyšších polohách na silnicích zůstává. Silnici na Chomutov zablokoval nad ránem uvízlý sypač, dopravu na hlavním tahu do severních Čech se podařilo obnovit až krátce před 10:00 informovala ČTK krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.

V noci na dnešek napadlo v kraji několik centimetrů sněhu. V nižších polohách do rána roztál nebo se na silnicích změnil v břečku. Silnice jsou sjízdné s velkou opatrností.

"V Damickém kopci z Ostrova na Boč je silnice neprůjezdná. Sypač se otáčel a zůstal zaseknutý. I traktor, který ho měl vyprostit, na místě zůstal. Pro osobní auta je zatím průjezdná trasa přes Krásný Les a Květnovou," doplnila mluvčí.

Královéhradecký kraj

Vydatné sněžení v Královéhradeckém kraji dopoledne komplikovalo dopravu. Hasiči vyjížděli k desítkám nehod po celém regionu. Většinou šlo o vyprošťování vozidel z příkopů či potoků. ČTK o tom informovala mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Například v Podhorním Újezdě na Jičínsku ráno havaroval osobní automobil a linkový autobus. "Dopravní nehoda se obešla bez zranění, ale komplikovala dopravu. Dopravce pro cestující vyslal náhradní autobus," uvedla Götzová. Ve Starých Smrkovicích na Jičínsku zase skončil automobil mimo vozovku v potoce a musela ho vyprostit odtahová služba.

Komplikovanější zásah měli hasiči u Horní Radechové na Náchodsku. Také tam dnes ráno sjelo auto do potoka. "Jedna osoba zůstala zablokovaná ve vozidle kvůli svodidlům, která byla poškozena. Vozidlo vyprostil až jeřáb. Osoba vyvázla z nehody bez zranění. Nehoda se stala za obcí Horní Radechová na hlavním tahu na Náchod," upřesnila mluvčí.

Vážnější nehoda se stala dopoledne na hlavním silničním tahu v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Řidič nezvládl řízení a vyjel mimo silnici, kde auto nárazem přerazilo strom. "Jednu osobu si převzali do péče záchranáři. Hasiči museli odstranit kromě následků nehody i poškozený strom," dodala Götzová.

Podle meteorologů by odpoledne mělo sněžit už jen občas, pod 400 metrů by měly být srážky dešťové nebo smíšené. Srážky by podle předpovědi měly slábnout až večer a mělo by se začít vyjasňovat.

Nejvyšší denní teploty dosáhnou během dne čtyř stupňů Celsia, v 1000 metrech na horách kolem minus dvou. Místy nárazový vítr by během dne měl slábnout. Na horách se stále mohou tvořit sněhové jazyky, místy závěje.

Liberecký kraj

Silný vítr a sněžení dnes zkomplikovaly dopravu v Libereckém kraji. Problémy měly hlavně kamiony ve stoupáních. Přes den vázla kvůli nákladním automobilům doprava na dálnici na Prahu, na silnici 13 na Frýdlant i na silnici 9 směrem na Českou Lípu a na Rumburk. ČTK o tom informoval Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má údržbu silnic v kraji na starosti. Pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny zatím zůstává zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a do Polska a také silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo z Mníšku na Raspenavu.

Spadlý strom nedaleko železniční stanice v Karlově zastavil ráno provoz na trati z Liberce na Českou Lípu. "Do spadlého stromu i přes včasné brzdění narazil osobní vlak. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění. Lidé z místa nehody odcestovali jiným vlakovým spojem," řekla ČTK krajská policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová. Vlaky z Liberce na Křižany a Rynoltice nahradily autobusy. "Krátce před osmou hodinou byl provoz na trati opět obnoven," dodala policejní mluvčí.

Policie vyjížděla od rána k více než desítce dopravních nehod, podle Šrýtrové se obešly bez vážnějších zranění. "Apelujeme na řidiče, aby s ohledem na aktuální počasí jezdili s velkou opatrností a přizpůsobili těmto podmínkám i svoji rychlost. Zejména v místech, kde již dopravu blokují kamiony či dopravní nehody, prosíme řidiče o trpělivost a obezřetnost a také, aby dbali pokynů policistů, kteří na místě řídí dopravu," dodala Šrýtrová.

Sněžit začalo po půlnoci na Jablonecku, přes den pak sněžilo v celém kraji. Někde napadly tři centimetry sněhu, jinde deset. "Problémy nedělal tolik sníh, kterého nebylo moc, ale hlavně vítr, který silnice za pluhy zafoukával," řekl Šén. Na některých místech vytvářel sněhové jazyky a bílou tmu. Večer by se ale podle něj měla situace uklidnit, další vydatné sněžení a vítr předpovídají meteorologové na čtvrtek.

Moravskoslezský kraj

Sněžení komplikuje sjízdnost v Moravskoslezském kraji. Kvůli špatnému počasí musela být uzavřena silnice z Ostravice na Bílou na Frýdecko-Místecku a dále na Horní Bečvu na Vsetínsku v Beskydech. Uzávěra dlouhá zhruba 21 kilometrů je platná v obou směrech pro těžká nákladní vozidla nad 3,5 tuny. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Opatření je zatím platné do pátečního poledne. Podle informací silničářů by řidiči na cestách měli být opatrní. Sjízdnost na některých místech komplikuje sníh a kvůli srážkám může být snížená viditelnost. Fouká nárazový vítr.

Úsek silnice mezi Ostravicí a Bílou policie uzavírá v zimním období často. Silničáři tam kvůli blízkosti přehrady Šance nesmí solit, silnice se udržuje přírodním posypem. Při sněžení je tak silnice hůře průjezdná a často na ní uvízly především kamiony, které pak silnici blokovaly. Průjezd nákladním vozidlům se proto při zhoršeném počasí začal omezovat.

Meteorologové varovali před tím, že ve vyšších polohách regionu by se mohly tvořit sněhové jazyky. Podle předpovědi na noc a středu by přeháňky k ránu měly ustávat. Ve středu by ale znovu mělo sněžit.

Olomoucký kraj

Silnice v Olomouckém kraji dnes zasypal sníh. Husté sněžení způsobilo komplikace na dálnici D35 na trase Olomouc - Lipník nad Bečvou, kterou museli policisté po 14:00 zhruba na hodinu uzavřít kvůli hlubokému sněhu na vozovce. Dálnice je od 15:30 zprůjezdněna a odklon byl zrušen, sdělilo ČTK Ředitelství silnic a dálnic. Husté sněžení zasáhlo okresy nejen na severu kraje, ale i v níže položených částech. Správci cest nasadili do terénu veškerou techniku. Situace už se zřejmě uklidňuje.

Podle dopravních informací policie byla dálnice D35 kvůli ztížené sjízdnosti uzavřena do 15:26 a to v úseku mezi 291,7 a 296,2 kilometrem. S problémy musejí počítat řidiči ve všech částech kraje. "Sypeme a sypeme. Pokud pojedou řidiči se zvýšenou opatrností, dá se to projet. Napadly zhruba tři centimetry sněhu, ale je to těžší sníh a na některých místech to klouže," řekl dnes ČTK ve 14:30 dispečer přerovské správy silnic.  

Podobná situace je na Olomoucku. "V celém okrese padá sníh, máme vše nasazeno. Někde je stále sníh na vozovkách, někde to již máme ošetřeno. Vyjížděli jsme v první vlně v 08:00 a v druhé ve 13:15. Zvýšená opatrnost je rozhodně na místě," řekl dnes ČTK dispečer olomoucké správy silnic.

Sněží také na severu kraje. "Sněží a sněží a stále jezdíme. Napadlo od rána zhruba deset centimetrů sněhu, všechny sypače máme venku. Na silnicích udržovaných chemicky leží sněhová kaše, na inertních cestách leží sněhová vrstva. Jazyky se zatím netvoří," uvedl dispečer šumperské správy silnic. Na Jesenicku musejí řidiči počítat i se silným větrem. Sněhu tam napadlo méně, zhruba dva centimetry. "Nejvíce sněhu je na Ostružné, na inertních úsecích napadlo nejvíce na Rejvízu a na Travné," uvedl dispečer jesenické správy silnic.

Podle dispečerky společnosti, která má na starosti na severu kraje údržbu silnic prvních tříd, jsou všechny tahy již nasoleny. "Přesto se na nich stále drží ujetý sníh, chvíli to trvá, než začne sůl fungovat. Všechny vozy máme v terénu," řekla ČTK dispečerka.

Počasí se dnes v Olomouckém kraji podepsalo i na nehodovosti. Dálnice D35, kterou museli policisté uzavřít kvůli sněhu, byla zhruba na tři hodiny zavřená kvůli nehodě kamionu také dopoledne.

Pardubický kraj

Na mnoha místech v Pardubickém kraji leží na silnicích nový sníh. Často je po solení rozbředlý, na menších cestách uježděný. Všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné, uvádějí silničáři.

Opatrní by měli být řidiči zvláště v okolí Holic, Pardubic, Přelouče a Žamberka. Na Hlinecku, Lanškrounsku, Moravskotřebovsku, Skutečsku je na vozovkách silnic třetí třídy vrstva uježděného sněhu.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, často foukal silný až nárazový vítr. Na celém území regionu sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly mezi minus sedmi a minus jedním stupněm Celsia.

Plzeňský kraj

 Po více než čtyřech hodinách byl obnoven provoz vlaků na trati mezi železnorudským Špičákem a Alžbětínem na Klatovsku. Dopravu tam zkomplikoval nový sníh, který padá od noci. Provoz na krátkém šumavském úseku u hranic s Německem byl zastaven a dopravu zajišťovaly autobusy. Ve 13:53 byl provoz vlaků opět obnoven, řekl ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Tesař. Sníh odklízela přivolaná sněhová fréza správce kolejí.

Podle dispečera krajských silničářů Jiřího Slapničky napadlo v okolí Železné Rudy kolem 20 centimetrům sněhu. Víc než sníh ale komplikuje práci cestářů silný vítr, který čerstvě projeté úseky opět zavane sněhem. "Jezdí tam pořád sypač s pluhem sem a tam. Může se stát, že než projede úsek, je na krátkou chvíli obtížně průjezdný. V kopci může na čtvrt hodiny uvíznout kamion, ale provoz tam běží," řekl.

Silničářům se obtížně udržuje zejména úsek silnice první třídy I/27 z Javorné k odbočce na Hartmanice, který se kvůli ochraně přírody v národním parku nemůže udržovat chemicky tedy solí. "Jedenáct kilometrů silnice v problematickém úseku můžeme udržovat jen drtí, při větším sněžení a větru je obtížné držet ho sjízdný," doplnil dispečer. Na úseku je nasazený jeden sypač, který ho neustále udržuje sjízdný. Problematických je také 17 kilometrů krajské silnice druhé trídy od Gerlovy Hutě na Hartmanice.

Ve zbytku kraje jsou silnice sjízdné bez větších problémů. Po dešti nebo po sněžení a chemické údržbě jsou většinou mokré nebo se zbytky rozbředlého sněhu. Na Šumavě je horší viditelnost nejen kvůli místy hustému sněžení, ale také kvůli mlze.

Praha

V Praze v noci vyjelo do ulic uklízet napadaný sníh 70 sypačů. Některé autobusy MHD měly kvůli kluzkým vozovkám ráno zpoždění. Silnice v hlavním městě jsou ale sjízdné, sdělila ČTK mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Zimní údržba stojí Prahu každoročně zhruba 600 milionů korun. Jak drahá bude tuto zimu, bude záviset na počasí.

"Ve 3:50 hodin byl vyhlášen výjezd na likvidační posyp motoristických komunikací tzv. I. pořadí, který dosud nebyl v některých lokalitách ukončen," uvedla zhruba v 9:00 Lišková. Vozovky jsou podle mluvčí na území hlavního města mokré, ale sjízdné.

Praha tuto zimu zdvojnásobila plochu přednostně uklízených chodníků. Náklady na zimní údržbu tak stoupnou asi o 22 milionů korun. Zimní údržbu komunikací řídí v Praze TSK a každoročně trvá od 1. listopadu do 31. března. Silnice i chodníky uklízejí Pražské služby.

Středočeský kraj

Několik nehod včetně havárie nákladního vozu uzavřely dnes odpoledne zhruba na tři hodiny dálnici D10 na 38. kilometru ve směru na Prahu poblíž Pískové Lhoty. V úseku před nehodou se stalo několik dalších nehod. Jeden člověk byl zraněn, záchranná služba ho odvezla do nemocnice. ČTK to řekla mluvčí mladoboleslavské policie Lucie Nováková.

První havárii měli policisté hlášenou po poledni. Odstraňování následků trvalo několik hodin. "Kamion zablokoval všechny jízdní pruhy," uvedla mluvčí. Policisté na místě vyšetřovali příčinu a okolnosti všech nehod. Odstraňování kamionu zdržely problémy vyprošťovací techniky, která se k místu nemohla kolonami dostat. Kolem 15:00 byl zprovozněn jeden jízdní pruh.

V severní části středních Čech dnes místy komplikovaly dopravu sněhové přeháňky, později většinou dešťové. Všechny silnice jsou sjízdné, místy se zvýšenou opatrností.

Ústecký kraj

 

Dálnice D8 je na Ústecku ve směru na Německo uzavřena. V hlubokém sněhu uvízlo dnes v pozdním odpoledni ve stoupání několik nákladních aut. Problémy se sjízdností jsou znovu také ve směru na Německo z Chomutova k Hoře Sv. Šebestiána. V nižších polohách Ústeckého kraje sníh roztál, se sněhovými jazyky musejí počítat řidiči v Krušných horách.

 

Dálnici D8 zablokovaly nákladní automobily od Ústí nad Labem ke státní hranici. Kamiony zůstávají stát opět také ve stoupání k Hoře Svatého Šebestiána, kde byla silnice už jednou uzavřena dnes ráno.

V Ústeckém kraji si dnes musí dát řidiči pozor na rozbředlý sníh na silnicích, silný vítr a přeháňky. Komunikace jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Uzavřena byla dopoledne cesta z Chomutova na Horu Sv. Šebestiána kvůli kamionům uvízlým v kopci. Policie řešila od rána už několik dopravních nehod, zjistila ČTK.

V terénu mají silničáři veškerou techniku. Sníh pokryl v noci na dnešek komunikace v téměř celém Ústeckém kraji. Uklízí se také ve městech. "Zatím máme venku všechny vozy, průběžně se střídá sníh se sluncem v různých částech Ústeckého kraje," řekl ČTK krátce po poledni dispečer krajské správy a údržby silnic.

Nákladní automobily uvízly ráno na trase z Chomutova směrem do Německa. Silnice k Hoře Svatého Šebestiána byla neprůjezdná. "Silnice je už sjízdná bez problémů, sníh roztál, svítí tu slunce," řekl ČTK po poledni dispečer správy a údržby z chomutovské pobočky. Technika je podle něj nyní hlavně v Krušných horách. "Teploty stoupají, takže předpokládáme, že v nížinách vše roztaje," dodal.

Čerstvý vítr může vát v Krušných horách rychlostí s nárazy až 90 metrů za hodinu, mohou se tak tvořit sněhové jazyky. Nejvyšší teploty vystoupí na dva až pět stupňů Celsia.

Nehody policisté řešili na Chomutovsku, Ústecku či Lounsku. Od rána už havarovaly tři autobusy, jeden u Lubence na Lounsku, další je zapadlý u Kadaně na Chomutovsku a zatím poslední havárii autobusu řeší policie u Jiříkova na Děčínsku. Nehody jsou zatím bez vážných zranění. Kamiony na letních pneumatikách se často zastavily i v mírných stoupáních. Policie a silničáři proto nabádají k velké opatrnosti.

Kraj Vysočina

Kolem 99. kilometru dálnice D1 u Větrného Jeníkova na Vysočině byl po odpoledních nehodách více než tří desítek vozidel obnoven provoz dvěma pruhy ve směru na Brno. Směr na Prahu je ale pořád zcela uzavřen, vyprošťovací práce havarovaných aut podle aktuálních informací policie a hasičů potrvají nejspíš ještě několik hodin. Kvůli nehodám byla dálnice uzavřena v obou směrech kolem 12:30. Zraněno bylo deset lidí, převážně lehce.

Dvě nehody komplikují provoz na 94. kilometru dálnice D3 mezi Soběslaví a Veselím nad Lužnicí na Táborsku. U jedné z nich zasahují záchranáři. ČTK to dnes ve 20:30 řekl jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. Od půlnoci do 20:30 řešila policie v jižních Čechách 74 nehod. Dálnice D3 byla dnes krátce zavřená kolem 13:00, po nehodě u středočeského Miličína.

Na D3 ze směru od Prahy komplikují nyní provoz dvě nehody, dá se ale jezdit jedním jízdním pruhem. "Jsou to nehody na sobě nezávislé. První je střet osobního auta a dodávky, tam je jedno lehké zranění a letěl tam vrtulník zdravotnické záchranné služby. Druhá nehoda jsou tři vozidla v sobě, bez zranění, pouze hmotná škoda. Je to v rozmezí necelého kilometru," řekl Bajcura.

Dnes do 20:30 řešila policie v jižních Čechách 74 nehod. "To už dlouho nepamatujeme. A dá se čekat, že do půlnoci budou další, protože lidé se budou vracet z odpolední," řekl Bajcura.

Nehody kamionů blokovaly dnes provoz na hlavním silničním tahu I/4 z Vimperka na Strážný, na silnici I/34 z Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku na Jindřichův Hradec. Krátce zavřená byla D3 po poledni na 63. kilometru i u Chotovin na Táborsku směrem na Prahu. Příčinou byla nehoda mezi Miličínem a Voticemi na Benešovsku, auta v koloně stála až na dálnici. Kamion uvízl ráno v kopci Bukovec u Štilce na Českobudějovicku, blokoval silnici I/3, hlavní tah z Českých Budějovic na hraniční přechod s Rakouskem Dolní Dvořiště.

Vrstva nového sněhu komplikovala provoz od rána. Silničáři zasahovali na Prachaticku, kde již ráno sněžilo, přes den na Jindřichohradecku, kde silně sněžilo a kamiony měly problémy. Kolem Dačic a Studené napadlo šest až sedm centimetrů sněhu. Silničáři v noci na dnešek nasadili v kraji 120 strojů, řekla ČTK dispečerka Správy a údržby silnici Jihočeského kraje Pavla Pulcová. "Teď je klid," řekl ČTK po 20:30 náměstek provozního úseku Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jan Vykouk.

Zlínský kraj

Dopravu ve Zlínském kraji dnes komplikuje silný, místy až nárazový vítr. V regionu se navíc objevují sněhové přeháňky a mrholení, na silnicích ve vyšších polohách Vsetínska musejí řidiči lokálně počítat s výskytem náledí. Většina vozovek v kraji je sjízdná se zvýšenou opatrností, bez omezení se jezdí pouze na Kroměřížsku, vyplývá z údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

V kraji je oblačno až zataženo, teplota se ráno pohybovala od minus sedmi do minus dvou stupňů Celsia. Odpoledne podle meteorologů vystoupá v maximech na plus jeden stupeň. Přes den bude zataženo, postupně na většině území kraje se sněžením. Srážky začnou ubývat až večer. Vát bude čerstvý jižní až jihovýchodní vítr, jehož rychlost může v nárazech dosahovat rychlosti přes 50 kilometrů v hodině. K večeru bude vítr slábnout a změní se na jihozápadní.

 Na Kroměřížsku boural autobus, dva lidé utrpěli zranění

 Mezi Ludslavicemi a Kurovicemi na Kroměřížsku se dnes odpoledne srazily autobus a osobní auto. Dva lidé utrpěli při nehodě zranění, sanitky je odvezly do nemocnice. ČTK to řekl policejní mluvčí Petr Jaroš.

Při nehodě, která se stala kolem 15:00, byli zraněni muž a žena. "Oba utrpěli lehčí zranění na hlavě. Byli převezeni do nemocnice v Kroměříži," uvedl mluvčí krajské záchranné služby Petr Olšan. Při další odpolední nehodě osobního automobilu a dodávky v Holešově podle něj utrpěl zranění ramene muž ročníku 1965.

Od 13:00 se staly ve Zlínském kraji kvůli hustému sněžení desítky dopravních nehod, řekl Jaroš. "Vesměs šlo o ťukance způsobené nedobržděním nebo smykem. Většina nehod se obešla bez zranění," uvedl.

Nehody dvou osobních aut ztěžují průjezd Zlínskou ulicí v Otrokovicích, Kotojedskou ulicí v Kroměříži a na silnici mezi Napajedly a Halenkovicemi na Zlínsku. Bouralo se i v Tečovicích, mezi Zádveřicemi - Rakovou a Horní Lhotou, u Rudimova a v ulici Leoše Janáčka v Pozlovicích v okrese Zlín a také u Stříteže nad Bečvou a Zubří na Vsetínsku.

Většinu silnic v regionu pokrývají po chemickém ošetření zbytky rozbředlého sněhu. Místy, například u Fryštáku na Zlínsku nebo u Uherského Brodu na Uherskohradišťsku, se na vozovkách objevuje také ledovka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď