Vítr v ČR lámal stromy, způsobil výpadky elektřiny a komplikace v dopravě

foto Hasiči Moravskoslezského kraje odstraňují strom spadlý na silnici, 4. února 2023.

Praha - Vítr v Česku lámal stromy a způsobil poruchy dodávek elektřiny. Komplikoval také provoz na silnicích a železničních tratích. Hasiči měli stovky výjezdů, kromě odklízení stromů zabezpečovali také střechy. Situace se odpoledne začala postupně uklidňovat. Problémy byly mimo jiné na severu Moravy, v Olomouckém kraji, na Vysočině, v Libereckém, Ústeckém a Středočeském kraji či na východě Čech.

Navečer zůstalo bez elektřiny ještě několik tisíc domácností. ČEZ jich k 18:00 evidoval asi 3500, hlavně ve Zlínském, Olomouckém, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji. Na distribučním území, které spadá pod skupinu E.ON, bylo potřeba kolem 16:30 obnovit dodávky asi pro 1500 odběratelů, především na jihu Moravy a ve Zlínském kraji.

Kvůli sněhu je uzavřená silnice mezi obcemi Jívová a Hraničné Petrovice na Olomoucku. Na Orlickoústecku bude podle webu Dopravniinfo.cz až do nedělního večera uzavřena silnice 11 mezi Čenkovicemi a Červenou Vodou, na kterou popadalo velké množství stromů.

Hasiči měli kvůli počasí, nehodám a popadaným stromům stovky výjezdů. Práci jim na mnoha místech komplikoval vítr. V Olomouci například zajistili střechu na vazební věznici. V Sobědruhách na Teplicku vítr zlomil stožár. V Kadani na Chomutovsku hasiči zajišťovali uvolněné fotovoltaické panely. Jen za dopoledne měli hasiči v Moravskoslezském kraji 272 výjezdů souvisejících se silným větrem. Odstraňovali hlavně spadlé stromy a větve, upevňovali střechy.

Z důvodu nepříznivých povětrnostních vlivů a pádů stromů na koleje zůstává zastavený provoz na regionální trati 294 mezi Hanušovicemi a Starým Městem pod Sněžníkem na Šumpersku. Předpokládané ukončení omezení je podle údajů zveřejněných Správou železnic ve 20:30. Kvůli větru odpoledne nejezdily vlaky ani mezi Valšovem a Rýmařovem a omezen byl provoz také mezi Libercem a Harrachovem a dále do Polska.

Kvůli výpadkům proudu byly dopoledne mimo provoz například lanovky a vleky v lyžařském areálu Ski aréna Karlov v Karlově pod Pradědem v Jeseníkách. Odpoledne se opět rozjely.

Kvůli větru dnes zůstala zavřená zoologická zahrada v Ostravě. Po pátečním silném větru je dnes uzavřená také liberecká zoo. Vítr tam způsobil škody za tisíce korun, poškodil oplocení a zábradlí. Řádění vichřice se tam stalo osudným jednomu z hříbat koně převalského, kterému spadlý strom způsobil tříštivou zlomeninu. Zoologové ho po konzultaci s veterinářem nechali uspat. Úraz by nebylo možné vyléčit. Ostatní zvířata jsou v pořádku.

Jihočeský kraj a Vysočina

Na jihu Čech a na Vysočině zůstávají kvůli poruchám, které způsobil především silný vítr, dohromady čtyři desítky odběratelů distributora E.ON bez elektřiny. Přibližně 20 jich zůstává v oblasti jihočeských Novohradských hor a zhruba stejný počet na Žďársku. ČTK to kolem 17:00 řekl mluvčí firmy E.ON Roman Šperňák. Na Vysočině však před 18:00 stále zůstávaly bez elektřiny asi čtyři stovky odběratelů společnosti ČEZ.

"Z velké části se jedná spíše o rekreační objekty. Bez elektřiny jsou většinou odběratelé na odlehlých místech, ve větších obcích se nám podařilo dodávky obnovit," uvedl Šperňák.

Ráno bylo bez elektřiny na jihu Čech a Vysočině téměř 7000 odběratelů společnosti E.ON. "Důvody poruch byly pády větví a stromů, které nevydržely nápor větru, do vedení. S důsledky silného větru jsme se potýkali už od pátečního odpoledne, (v pátek) večer se nám situaci povedlo stabilizovat, nicméně noční silný vítr přinesl další poruchy," řekl Šperňák.

"Na Vysočině evidujeme dvě poruchy na vedení vysokého napětí na Havlíčkobrodsku, kde je asi 400 domácností bez energie. Na odstraňování poruch samozřejmě pracujeme a budeme pracovat i dnes, pokud počasí, terén a bezpečnost dovolí," uvedla regionální manažer komunikace a mluvčí Skupiny ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Silný vítr foukal v obou krajích už v pátek a podobně tomu bylo i dnes. Jeho nárazy na některých místech na jihu Čech a Vysočině dosahovaly síly až 70 kilometrů za hodinu.

Jihomoravský kraj

Silný vítr a teploty kolem nuly komplikují v sobotu ráno dopravu na jižní Moravě. Ve vyšších polohách hrozí namrzání vozovky v lesních úsecích a řidiči mají být také opatrní kvůli tomu, že hrozí pády stromů přes silnici, vyplývá z informací jihomoravských silničářů na webu Dopravní info. Společnost Kordis JMK, která zajišťuje organizaci veřejné dopravy, upozorňuje na webu cestující, aby se předem podívali do aplikace IDS JMK Poseidon, zda jejich spoj jede včas kvůli nepříznivému počasí. To zatím komplikuje železniční dopravu. Část lidí je také kvůli poruchám na vedení bez elektřiny, hlavně v severní části kraje, uvedl v tiskové zprávě mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák.

Podle Šperňáka je bez elektřiny zhruba 10.500 odběratelů, nejvíce v okolí Blanska, Boskovic a v okrese Brno-venkov.

Krajský dopravní koordinátor uvedl, že od 07:30 je kvůli popadaným stromům neprůjezdná trať z Tišnova přes Bystřici nad Pernštejnem do Nového Města na Moravě v úseku mezi Nedvědicí a Rožnou. Před 09:00 byla kvůli překážce v kolejišti průjezdná trať mezi Brnem-Královým Polem a Kuřimi pouze po jedné koleji, spoje kvůli tomu mohou nabírat zpoždění až 30 minut.

Silný vítr začal na jižní Moravě foukat od pátečního odpoledne, hasiči měli do rána nejvíce starostí s popadanými stromy na Blanensku a Brněnsku a také v Brně, kde zasahovali u několika desítek událostí, uvedli v tiskové zprávě na webu. Silný nárazový vítr by měl foukat ještě téměř celou sobotu, odpoledne má postupně slábnout.

Karlovarský a Plzeňský kraj

Kvůli silnému větru a sněžení je v Karlovarském kraji bez elektrické energie asi 400 domácností, konkrétně na Chebsku. V Plzeňském kraji pak 70 odběrných míst na Klatovsku. Západní Čechy jsou kvůli počasí postiženy nejméně, řekla ČTK mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. V obou regionech je teď hlášeno po jedné poruše vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí. Montéři je všechny opraví během dopoledne, řekla.

V Karlovarském kraji jsou bez elektřiny čtyři místa na Chebsku - část Mariánských Lázní Úšovice a dále obce Valy, Velká Hleďsebe a Klimentov. V Plzeňském kraji jsou to obce Hejná a Kejnice a Horažďovicku.

"Dispečink ČEZ Distribuce eviduje v Česku k 08:00 na 70.000 domácností bez elektřiny a řeší více než 130 poruch na vedení vysokého napětí a další desítky poruch na napětí nízkém," uvedla mluvčí. Nejsložitější situace je nyní v kraji Moravskoslezském, Středočeském a Královéhradeckém kraji, dodala Holingerová.

Liberecký kraj

Silnice číslo 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska je již sjízdná bez komplikací. ČTK to dnes ve 12:30 řekl dispečer ze společnosti silnice LK, která má silnice v Libereckém kraji na starosti. Úsek byl pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny uzavřený kvůli sněžení od pátku ráno, znovu se otevřel dnes v 06:00. Komunikace však byla zavátá sněhem a silničáři průjezd nákladním autům nedoporučovali.

Úsek silnice I/10 z Tanvaldu do Harrachova se uzavírá při každém silnějším sněžení. K zablokování silnice tam stačí jediný uvízlý kamion.

Hlavní tahy v Libereckém kraji byly odpoledne po ošetření sjízdné bez větších komplikací. Ve vyšších polohách se ještě na některých cestách může objevit rozbředlý sníh. Situaci s odklízením sněhu na silnicích ráno komplikoval silničářům silný vítr. Kvůli větru vyjížděli hasiči k 215 událostem, četnost výjezdů podle nich se slábnoucím větrem klesá. Uvedli to na twitteru. Profesionální i dobrovolní hasiči vyjížděli od pátečního rána do dnešních 14:00 nejčastěji na Semilsko, kde zasahovali u 87 událostí. Na Českolipsku u 53, na Liberecku měli 47 výjezdů a na Jablonecku 28. Dnes ráno ČEZ odstraňoval deset poruch na vedení vysokého napětí v kraji, bez proudu bylo na 5000 domácností. Ve 14:00 se podařilo proud obnovit, informovala mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Vítr způsoboval problémy také na železnici. Podle twitteru krajského integrovaného systému dopravy IDOL byl kvůli množství popadaných stromů zastaven provoz na trati mezi Harrachovem a polskou stanicí Szklarska Poręba Górna.

Oblačnost a srážky postupně ustávají, meteorologové očekávají srážky pouze na horách. Později odpoledne a večer se může místy vyskytovat náledí nebo zmrazky.

Moravskoslezský kraj

Hasiči dnes v Moravskoslezském kraji především odstraňovali spadlé stromy a větve. Od 03:00 do 12:00 zasahovali u 272 události souvisejících se silným větrem. ČTK to řekl mluvčí hasičů Lukáš Popp. Mluvčí společnosti ČEZ Vladislav Sobol řekl, že k 18:00 bylo v kraji bez proudu ještě přibližně 600 domácností. Ráno jich bylo 15.000 a ještě v poledne asi 5000. Spadlý strom a vítr zastavily dopravu na železnici mezi Krnovem a Moravským Berounem. Kvůli větru dnes byla uzavřená ostravská zoo.

"Nejčastěji hasiči vyjížděli v okresech Bruntál, Nový Jičín, Ostrava a Opava, kde odstraňují hlavně popadané stromy a větve, v několika případech sundávali, případně upevňovali uvolněné plechy na střechách domů," uvedl Popp.

Hasiči odstranili například i strom, který spadl na projíždějící auto v osadě Konečná v Bílé na Frýdecko-Místecku, řidič vyvázl bez zranění. Na Bruntálsku měli hasiči 68 zásahů, na Ostravsku 61, na Opavsku 54, na Novojičínsku 48, na Frýdecko-Místecku 29 a na Karvinsku 12 zásahů.

K 09:00 evidoval ČEZ 26 poruch na vedení vysokého napětí, během dne se je pracovníkům dařilo odstraňovat. Ke 12:00 bylo poruch ještě 17, k 18:00 už jen čtyři. "Všechny poruchy by měly být odstraněny během večera," řekl Sobol. Bez proudu jsou aktuálně obyvatelé například v ostravské části Polanka nad Odrou nebo ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku.

Strom spadl na trať mezi Branticemi a Miloticemi nad Opavou na Bruntálsku, vlaky ale dopoledne nejezdily po celé trati mezi Krnovem a Moravským Berounem. České dráhy informovaly, že je kvůli spadlým stromům zastaven provoz na trati mezi Valšovem a Rýmařovem.

Zavřená zůstala dnes ostravská zoo. "Zoologická zahrada a botanický park Ostrava zůstane v sobotu 4. února uzavřena návštěvníkům kvůli velmi silnému větru. Hrozí pád větví. Děkujeme za pochopení," sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Vítr a výpadky elektřiny ovlivnily i provoz některých lyžařských areálů v Beskydech. Dopoledne se nelyžovalo například v areálu Ski Armáda v Dolní Lomné. Vedoucí největšího lyžařského střediska v regionu Ski Bílá Jaroslav Vrzgula řekl, že také tam ráno nešel proud, ale asi od 09:00 už elektřina funguje.

Vítr podle údajů meteorologů dosahoval v kraji místy nárazů až 90 kilometrů za hodinu, na horách až přes 100 kilometrů za hodinu. K večeru slábl.

Olomoucký kraj

Hasiči v Olomouckém kraji od dnešního rána odstraňovali popadané stromy a zajišťovali utržené střechy. Od 03:00 do 15:00, kdy se situace uklidnila, evidovali v souvislosti se silným větrem více než 165 událostí, uvedla na webu mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová. Kvůli sněhu je uzavřená silnice mezi obcemi Jívová a Hraničné Petrovice na Olomoucku.

Silný vítr způsobil na některých místech v kraji i výpadky elektrického proudu. Mimo provoz kvůli tomu byly dopoledne například lanovky a vleky v lyžařském areálu Ski aréna Karlov v Karlově pod Pradědem v Jeseníkách. Odpoledne se opět rozjely.

Nejčastěji hasiči podle Balážové vyjížděli kvůli odstraňování následků počasí na Šumpersku, Jesenicku a v severní části okresu Olomouc. Nejčastěji odstraňovali stromy popadané na komunikace. "Zajistili jsme ale také utrženou část střechy na vazební věznici v Olomouci a utrženou markýzu na restauraci v Pionýrské ulici v Olomouci," uvedla Balážová.

Poškozená plechová střecha zaměstnala hasiče také v Uničově na Olomoucku. "V Tučíně na Přerovsku jsme zajišťovali utrženou střechu na mateřské škole. V Novém Malíně na Šumpersku jsme zabezpečovali spadlé dráty elektrického vedení," řekla mluvčí. Kvůli spadlému kabelu elektrického vedení vyjížděli hasiči do Loučné nad Desnou na Šumpersku. "Uvolněný velký billboard jsme zajistili v Prostějově na jedné z budov u hlavního nádraží," uvedla Balážová.

Na dálnici D35 zasahovali hasiči ráno u nehody kamionu a tří osobních aut, která narazila do stromu. Nehoda se obešla bez zranění. V Hlubočkách na Olomoucku ráno narazil vlak do stromu. "Evakuovali jsme 25 cestujících, nikomu se nic nestalo, strom jsme odstranili z profilu tratě a vlak pokračoval dál," uvedla mluvčí. V odpoledních hodinách podle ní vítr zeslábl a postupně se situace uklidnila.

Z důvodu nepříznivých povětrnostních vlivů a pádů stromů na koleje zůstává zastavený provoz na regionální trati 294 mezi Hanušovicemi a Starým Městem pod Sněžníkem na Šumpersku. Předpokládané ukončení omezení je podle údajů zveřejněných Správou železnic v 18:00. Pozastaven byl ráno a dopoledne i provoz na regionální trati 025 mezi Hanušovicemi a Dolní Lipkou, částí Králíků na Orlickoústecku, dnes odpoledne už byla průjezdná.

Na silnicích v kraji zůstával dnes odpoledne místy sníh, případně byly po chemickém ošetření mokré. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností, vyplývá z aktuálních údajů Ředitelství silnic a dálnic. V severní části Olomouckého kraje se na vozovkách tvoří sněhové jazyky. Podle meteorologů mohou na horských silnicích vznikat i závěje a místy náledí.

Pardubický a Královehradecký kraj

V hradeckém kraji bylo dnes k 17:00 bez elektřiny 500 domácností, v Pardubickém kraji třicítka domácností. Podle energetiků se situace začíná stabilizovat. Na odstranění poruch dál pracují. ČTK o tom informovala mluvčí ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková. Ráno bylo na východě Čech bez elektrické energie 14.000 domácností.

V hradeckém kraji je pět poruch na vedení vysokého napětí, nejvíc výpadků je na Rychnovsku a Náchodsku. V Pardubickém kraji energetici evidují tři poruchy na vedení vysokého napětí. Nejvíc jich je na Svitavsku a Orlickoústecku.

"Na odstraňování poruch samozřejmě pracujeme a budeme pracovat i dnes, pokud počasí, terén a bezpečnost dovolí. Poruchy jsou způsobeny velmi silným větrem, mokrým těžkým sněhem, stromy a větve padají do vedení. Bohužel stále silně fouká," uvedla mluvčí.

Středočeský kraj

Ve středních Čechách bylo dnes po 13:00 kvůli větru bez elektrické energie zhruba 2200 domácností, od rána se jejich počet výrazně snížil, k 08:00 jich bylo 13.000. Nejvíce jich zůstává na Příbramsku, Benešovsku a v oblasti Praha západ. Na vysokém napětí je 12 poruch, řekla ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Poruchy po silném větru způsobovaly zejména pády stromů a větví do vedení, poškození izolátorů a konzolí, přetrhání vodičů.

Následky větru odstraňují od pátečního večera také hasiči. "K události technické pomoci jsme od od dnešních 06:00 vyjížděli v 87 případech," řekla po 13:30 ČTK mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová. Nejčastěji šlo o popadané stromy, větve a dráty elektrického vedení.

Ústecký kraj

Silnice v Ústeckém kraji byly odpoledne sjízdné bez omezení, na horských cestách leží místy rozbředlý sníh. Během noci v kraji sněžilo, přes den sníh na většině míst v kraji roztál. Vyplývá to z dopravních informací Ředitelství silnic a dálnic. Dopravu komplikoval přes noc také silný vítr, který lámal stromy a větve. Ze silnic je pak uklízeli hasiči, kteří vyjížděli od 21:00 do 06:00 k 84 zásahům. Informovali o tom na twitteru.

V několika případech museli hasiči stromy odklízet i z drátů elektrického vedení. Nejvíc zásahů měli na Ústecku, kam vyjeli 20krát. V Chomutově spadl strom na dvě zaparkovaná auta. Na devíti místech zajišťovali hasiči uvolněné plechy na střeše. V Sobědruhách na Teplicku vítr zlomil stožár. V Kadani na Chomutovsku hasiči zajišťovali uvolněné fotovoltaické panely. V Přestanově na Ústecku spadlo vedení vysokého napětí. V Ústeckém kraji bylo ve 12:30 bez proudu asi 200 odběrných míst, řekla ČTK mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Asi 100 domácností bylo bez proudu v Horním Jiřetíně na Mostecku.

Sněhově přeháňky by se měly podle meteorologů vyskytovat jen ojediněle. Později odpoledne a večer hrozí lokální výskyt náledí nebo zmrazků.

Zlínský kraj

Hasiči ve Zlínském kraji od rána odstraňovali popadané stromy a větve ze silnic a chodníků, zajišťovali také utržené střechy. V souvislosti se silným větrem dnes zaznamenali 136 událostí, uvedla dnes večer na sociální síti mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Na Vsetínsku evidovali 57 zásahů, na Zlínsku 48, na Uherskohradišťsku 20 a na Kroměřížsku 11.

Na jednom z domů ve Zlíně zaměstnala dnes dopoledne hasiče demontáž fotovoltaických panelů, které poškodil poryv větru. "Před příjezdem hasičů došlo i k pádu několika z nich na zem," uvedla mluvčí. V Chropyni na Kroměřížsku a ve Vlčnově na Uherskohradišťsku zajišťovali hasiči větrem poškozené plechové střechy, ve Starém Městě na Uherskohradišťsku upevňovali utrženou plachtu billboardu.

Společnost E.ON evidovala dnes odpoledne ve Zlínském kraji nadále desítky domácností bez dodávek elektrické energie. V okolí Uherského Brodu na Uherskohradišťsku to bylo 200 odběratelů, v okolí Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku 90. "Intenzivně pracujeme na opravách a děláme vše pro to, abychom dodávku energií obnovili co nejdříve," uvedl mluvčí firmy E.ON Roman Šperňák.

Na vozovkách na Vsetínsku zůstával dnes večer místy rozbředlý sníh nebo jeho zbytky. Na silnicích nižších tříd ve vyšších polohách okresu, které silničáři udržují inertním posypem, tedy nejčastěji kamennou drtí, je sněhová kaše, případně uježděný sníh. Na horách se tvoří i sněhové jazyky. Mokré vozovky na Vsetínsku a Kroměřížsku mohou po chemickém ošetření namrzat. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností.

Silnice v ostatních částech Zlínského kraje jsou většinou mokré, také tam je však při jízdě na místě opatrnost. Místy se na vozovkách v regionu tvoří i ledovka. Kvůli ní je v délce 6,2 kilometru už několik dní uzavřena silnice III/4932 mezi Loučkou a Vizovicemi na Zlínsku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď