Dopravu v Česku komplikoval sníh a vítr, místy strhával vedení

foto Kolona vozidel na dálnici. Ilustrační foto.

Praha - Rozmary počasí i ve čtvrtek poznamenaly život na mnoha místech. Kromě intenzivního sněžení komplikoval situaci na silnicích a na železnici i silný vítr. Hlavně na západě Čech způsobily spadlé větve výpadky v dodávkách energie. Kvůli množství čerstvého sněhu byl v Krkonoších a Jesenících vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí.

Jedním z nejpostiženějších regionů dnes byl Liberecký kraj, kde dopravu komplikovalo intenzivní sněžení s větrem. Policie od rána řešila přes 30 dopravních nehod, obešly se bez vážnějších zranění, sdělila ČTK před 17:00 mluvčí policie Dagmar Sochorová. "Spíš šlo o lehké ťukance nebo auto sjelo na kluzké vozovce do příkopu či narazilo do stromu, když řidič nestačil dobrzdit," uvedla Sochorová.

Nejhorší byla situace v Libereckém kraji po poledni, kdy intenzivně sněžilo. Odpoledne se oteplilo a srážky v části kraje přešly v déšť. Pro nákladní auta nad 3,5 tuny přesto zůstává uzavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a do Polska.

S následky silného větru se potýkali také v Ústeckém kraji. Řidiči si tam dnes večer musí dát pozor na rozličné předměty na vozovkách. Hasiči zasahují v celém regionu, nejvíce na Děčínsku. Od 16:30 do 18:35 vyjížděli hasiči v Ústeckém kraji k 57 událostem.

Rozmary počasí dnes zaměstnaly také hasiči v Plzeňském kraji, kteří za sebou mají 17 výjezdů k popadaným stromům. Zatímco dopoledne kmeny lámal zejména těžký mokrý sníh, odpoledne je kácel silný vítr. Nikdo se při tom nezranil, stromy padaly na silnice, ne na budovy nebo auta, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

Sníh komplikoval sjízdnost i v Moravskoslezském kraji. Na Bruntálsku na silnicích nižších tříd musejí řidiči počítat s ujetou vrstvou sněhu krytou posypem. Opatrnost je podle silničářů nutná i na silnicích prvních tříd, kde může být po chemickém ošetření rozbředlý sníh.

Situace není ideální ani na dálnici D1, kde v úterý na 99. kilometru havarovalo více než pět desítek vozidel. Provoz na dálnici je u Větrného Jeníkova směrem na Prahu stále omezen na jeden jízdní pruh. Důvodem je odklízení převráceného kamionu. Práce dnes zřejmě potrvají až do večera a pokračovat budou od pátečního rána.

Video: D1 na 100 km na Prahu omezuje odklízení kamionu z úterní nehody
18.01.2018, 20:44, autor: Pavlíček Luboš, zdroj: ČTK

Silný vítr, který kácel stromy a shazoval větve, přidělal práci také energetikům. Společnost ČEZ zaznamenala největší problémy na západě Čech. Situace se tam ale pomalu lepší. "Největší výpadky byly na Sokolovsku, kde bylo až 4000 odběrných míst bez proudu, nyní je to už jen 1500. Na Karlovarsku to bylo okolo 1200. Situace se ale postupně zlepšuje, vítr už slábne," řekla večer ČTK mluvčí ČEZ pro západní Čech Michaela Jirovcová.

Zatímco řidičům a hasičům návrat zimního počasí do Česka život zkomplikoval, majitelům lyžařských areálů naopak prospěl. Na svazích přibyl nový přírodní sníh a díky teplotám pod nulou je možné zasněžovat i uměle. Pozor by si ale měli dát návštěvníci Krkonoš a Jeseníků, kde byl dnes vyhlášen třetí z pěti stupňů lavinového nebezpečí.

Jihočeský kraj

Na některých silnicích se tvoří sněhové jazyky. Na Prachaticku napadlo kolem 15 centimetrů sněhu. Všechny silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. ČTK to dnes řekl dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Otakar Zich. V Jihočeském kraji bude dnes od tří do šesti stupňů, vítr může vát v nárazech kolem 20 metrů za sekundu.

"Všechny silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Údržba probíhala celou noc. Na Prachaticku, ve vyšších polohách jako Kvilda, Borová Lada, Volary napadlo do 15 centimetrů sněhu, to bylo nejvíc. Katastrofické prognózy o přívalu sněhu se nepotvrdily. Trošku nás zlobil vítr, protože místy se tvořily sněhové jazyky," řekl Zich.

Podle veřejně dostupných dat silničářů se tvoří sněhové jazyky na některých vozovkách na Táborsku a Strakonicku. Zledovatělá vrstva sněhu místy s vyjetými kolejemi je na pětině silnic v okrese Jindřichův Hradec, zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem je místy na Písecku. Rozbředlý sníh po chemickém ošetření zůstal místy na Prachaticku.

V kraji bude dnes podle meteorologů zpočátku většinou oblačno, místy sněhové přeháňky, od západu postupně zataženo, sněžení, v polohách pod 700 metrů déšť. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od tří do šesti stupňů, v 1000 metrech na horách kolem jednoho stupně. Vát by měl čerstvý, během dne silný jihozápadní až západní vítr s nárazy kolem 20 metrů za sekundu. Dopoledne se mohou od vyšších poloh tvořit sněhové jazyky.

Jihomoravský kraj

Silničáři ošetřili chemicky silnice v kraji. Většina z nich je sjízdná se zvýšenou opatrností, problémy mohou řidiči čekat zejména na silnicích nižší třídy, zjistila ČTK z webu krajské správy silnic. Úseky dálnic jsou v kraji sjízdné bez omezení.

Silničáři nabádají řidiče k opatrnosti. Například na Břeclavsku a Hodonínsku upozorňují na možnost namrzání silnic. Ledovka je podle webu policie u Veselí nad Moravou na Hodonínsku, Ráno se tam vybourala dvě auta, nehoda se obešla bez zranění.

Brněnské komunikace přes noc ošetřily vozovky v Brně. Na zásahu se podílelo všech 21 sypačů. Spotřebováno bylo 270 tun posypové soli a zpluhováno bylo přes 1000 kilometrů komunikací. "V současné době jsou vozovky v naší správě po provedeném ošetření převážně holé a mokré," uvedl technický ředitel městské firmy Leoš Chasák.

Karlovarský kraj

V noci na čtvrtek sněžilo, silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Zejména na silnicích nižších tříd se podle serveru Dopravniinfo.cz mohou tvořit sněhové jazyky. V dopravě v kraji ale zatím nejsou hlášeny žádné komplikace.

Nejlépe sjízdná je dálnice D6, která je po chemickém ošetření mokrá. Na silnicích první třídy leží zbytky rozbředlého sněhu. Na většině území kraje nadále sněží, což zhoršuje dohlednost, nebo by řidiči měli počítat se sněhovými přeháňkami. Na některých místech může také hrozit náledí, server Dopravninifo.cz před ním varuje například v Mnichově na Chebsku. Na horách se mohou tvořit závěje.

V Karlovarském kraji stejně jako v celém Česku platí výstraha meteorologů před sněžením a silným větrem. Zatímco sněžení by v průběhu dne mělo v nižších polohách přecházet v déšť, vítr má odpoledne a k večeru zesílit a může hrozit pád stromů.

Královéhradecký kraj

Na silnicích leží po nočním sněžení zbytky rozbředlého sněhu. V Krkonoších a v nejvýše položených oblastech Orlických hor leží na silnicích ujetá vrstva sněhu o síle až deseti centimetrů. Po poledni by mělo v kraji opět sněžit, přechodně by sněžení mohlo být i velmi silné. Vydatné sněžení se čeká hlavně na horách. ČTK to zjistila od silničářů a meteorologů.

Dnes odpoledne by měl do kraje postupně od západu přijít silný vítr, který by na horách mohl dosáhnout rychlosti až 125 kilometrů za hodinu. Od vyšších poloh proto budou na silnicích hrozit sněhové jazyky a závěje. V nižších polohách do 600 metrů nad mořem by mělo sněžení přecházet v déšť nebo déšť se sněhem. Teploty by se měly pohybovat od dvou do pěti stupňů Celsia, na horách má být kolem plus jednoho stupně.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji dnes dopravu komplikovalo intenzivní sněžení s větrem, silnice jsou sjízdné s opatrností. Policie od rána řešila přes 30 dopravních nehod, obešly se bez vážnějších zranění, sdělila ČTK před 17:00 mluvčí policie Dagmar Sochorová.

"Spíš šlo o lehké ťukance nebo auto sjelo na kluzké vozovce do příkopu či narazilo do stromu, když řidič nestačil dobrzdit," uvedla Sochorová.

Nejhorší byla situace po poledni, kdy intenzivně sněžilo. Odpoledne se oteplilo a srážky v části kraje přešly v déšť. "Je mezi čtyřmi a minus jedním stupněm Celsia," uvedl po 16:00 Pavel Pospíšil z Krajské správy silnic Libereckého kraje. Podle něj to pomohlo hlavním tahům na Českolipsku, Liberecku a v okolí Turnova. "Silnice jsou mokré. Na Jablonecku a Semilsku je vrstva rozbředlého sněhu s vyjetými kolejemi," dodal. Opatrní by měli být motoristé i na mokrých silnicích, očekává se k večeru ochlazení a povrchy mohou namrzat. Odklízení sněhu ze silnic komplikuje vítr, který silnice místy znovu zafoukává a v horách může vytvářet sněhové jazyky a závěje.

Pro nákladní auta nad 3,5 tuny zůstává uzavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a do Polska. Doporučená alternativní trasa pro nákladní vozidla je přes hraniční přechod v Hrádku nad Nisou po silnici 35. Pro auta nad šest tun je na Liberecku neprůjezdná také silnice přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu. Řidiči musí přes Frýdlant.

Moravskoslezský kraj

Sněžení komplikuje sjízdnost v Moravskoslezském kraji. Řidiči musejí být velmi opatrní, kvůli srážkám může být snížená viditelnost, místy fouká i silný vítr. Vyplývá to z informací silničářů.

Na Bruntálsku na silnicích nižších tříd musejí řidiči počítat s ujetou vrstvou sněhu krytou posypem. Silně tam sněží. Opatrnost je tam podle silničářů nutná i na silnicích prvních tříd, kde může být po chemickém ošetření rozbředlý sníh. Na silnicích nižších tříd na Opavsku leží vrstva nového sněhu, na Vítkovsku se místy tvoří sněhové jazyky, které silničáři postupně odstraňují, místy je tam zajetá vrstva sněhu. Také v Beskydech může ležet slabá vrstva ujetého sněhu. Na Karvinsku a Ostravsku jsou silnice zatím sjízdné bez většího omezení.  

Pro kamiony zůstává uzavřená silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. Silnice, jež je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede kolem přehrady Šance, která zásobuje kraj pitnou vodou. Silničáři tam proto nesmějí používat chemické látky, jen inertní posyp. To dělá v kopcích kamionům potíže už při slabé vrstvě sněhu a silnici tam často

Olomoucký kraj

Silnice pokryl v noci na dnešek opět sníh. Sněžení však nebylo zatím příliš intenzivní, napadly většinou dva až tři centimetry sněhu. Správci cest měli přes noc v terénu veškerou techniku. Na silnicích na mnoha místech zůstává po odplužení a chemickém posypu sněhová břečka, zvýšená opatrnost je proto stále nutná. ČTK to dnes řekli dispečeři správ silnic.

Sněžilo nejen v horských oblastech, ale i v níže položených částech kraje. "Chlapi vyjeli po půlnoci, napadly až tři centimetry sněhu, v terénu máme veškerou techniku. Silnice jsou posypané a odplužené, leží na nich nyní sněhová břečka. Ve vyšších polohách leží vrstva odpluženého sněhu krytá posypem," řekl dnes ČTK dispečer olomoucké správy silnic.

Zhruba jeden až dva centimetry napadly také na Přerovsku, se sněhovými přeháňkami tam musejí řidiči počítat i nadále. "Máme zataženo, sněhové přeháňky. Vozovky jsou po chemickém posypu holé a mokré," uvedl dispečer přerovské správy silnic. Na vedlejších tazích leží sněhová břečka, i tam je opatrnost na místě. Teplota se drží pod bodem mrazu. Podobná situace je také na Prostějovsku.

Silničáři vyjížděli do terénu také na severu regionu. "Sněžilo, ale byl to jen poprašek, ve vyšších polohách napadlo do dvou centimetrů. Vše je posolené, nahoře leží zbytky sněhové kaše, dole jsou silnice holé a mokré," řekl dnes ČTK dispečer jesenické správy silnic. Na Šumpersku leží na hlavních tazích zbytky sněhu po pluhování, na vedlejších silnicích leží rozbředlý sníh, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Pardubický kraj

Na mnoha místech v kraji leží na silnicích sníh. Často je po solení rozbředlý, na menších cestách a ve výše položených oblastech i uježděný. Někde se také tvoří sněhové jazyky, všechny komunikace jsou ale s opatrností sjízdné, uvádějí silničáři.

Kluzké vozovky jsou na většině míst regionu, zvláště v okolí Poličky, Žamberka, Holic, Skutče, Svitav, Litomyšle a Ústí nad Orlicí. Před sněhovými jazyky silničáři varují na silnici I/11 přes Suchý vrch nebo v Železných horách.

Ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, na Lanškrounsku foukal silný vítr. Ve východní části regionu sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly mezi minus třemi až plus dvěma stupni.

Plzeňský kraj

V noci a ráno sněžilo minimálně, vítr oproti středečnímu večeru zeslábl. Sněhové jazyky se stále mohou tvořit zejména na silnicích druhé a třetí třídy na Domažlicku, Tachovsku a severu Plzeňska, řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby silnic Jiří Slapnička. V noci a ráno byly teploty mírně pod bodem mrazu, přes den by se mělo mírně oteplit.

"Dálnice a hlavní tahy v regionu jsou všechny sjízdné bez problémů ale s opatrností, a to zejména na Železnorudsku (Šumava) a Bezvěrovsku (okres Plzeň-sever ve směru z Plzně na Karlovy Vary), kde se mohou také dělat jazyky," uvedl dispečer.

Doprava nikde nestojí, ani na silnicích krajských silnicích druhé a třetí třídy, vítr zeslábl. Sněhové jazyky se mohou častěji tvořit zejména na otevřených planinách na Domažlicku, Tachovsku a severu Plzeňska. První polovinu noci ze středy na čtvrtek doprovázelo náledí, po prosolení vozovek je podle Slapničky klid. Žádné větší nehody v Plzeňském nejdou nikde hlášeny, dodal.

Středočeský kraj

Silnice mohou dnes ráno klouzat, řidiči by měli být opatrní. Cestáři v noci vyslali do terénu veškerou techniku, někde napadlo až 15 centimetrů sněhu, řekl ČTK pracovník krajského dispečinku správy a údržby silnic.

"Místy je to dobré, místy horší, podle toho, kolik kde napadlo sněhu. K ránu to trošku namrzá. Technika byla venku celou noc, takže by silnice měly být sjízdné," uvedl dispečer.

Až 15 centimetrů sněhu podle něj napadlo v okolí Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku. Údržbu silnic tam navíc ztěžoval vítr, který sníh nafoukal zpátky na vozovku a tvořily se závěje. Cestáři proto museli ošetřené silnice opakovaně projíždět. Na dalších místech na Příbramsku napadlo kolem deseti centimetrů, podobné to bylo například v okolí Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku.

Řidiči by podle silničářů měli být při jízdě obezřetní. "Může se stát, že někde jsou dobrá místa, ale o kus dál je námraza nebo rozbředlý sníh," upozornil dispečer.

Ústecký kraj

V Ústeckém kraji kvůli silnému větru vyjeli do terénu hasiči. Řidiči si dnes večer na silnicích v Ústeckém kraji musí dát pozor na rozličné předměty na vozovkách. Hasiči zasahují na různých místech regionu, řekl ČTK operační důstojník krajských hasičů.

Strom spadl na silnici v Žalanech na Teplicku, na silnici 13 u Mostu je předmět a provoz je možný jedním pruhem, v Chomutově ulétla plachta, která leží také na vozovce. Průjezd se zvýšenou opatrností je i na silnici kolem zdymadel v Ústí nad Labem, kde na komunikaci leží velká větev.

Sníh většinou na silnicích roztál, vlivem silného větru se ale mohou tvořit sněhové jazyky na komunikacích v Krušných horách. "Očekáváme nárazy větru až kolem 90 kilometrů v hodině, na horách až 125 kilometrů v hodině. Na horách se budou tvořit sněhové jazyky nebo závěje," informovala ústecká pobočka Českého hydrometeoroglogického ústavu.

Kraj Vysočina

Silnice na Vysočině jsou kvůli sněhu sjízdné s velkou opatrností. V kraji se znovu objevují sněhové přeháňky. V kopcích dopoledne místy nemohly vyjet kamiony, podle informací, které mají krajští silničáři, doprava nikde nestála dlouho. Policie zatím zaznamenala 23 dopravních nehod, jeden člověk při nich byl lehce zraněn. Podle předpovědi počasí může místy sněžit hustě a sněžení může později přecházet do deště. Zatím se teploty drží mezi nulou a minus dvěma stupni Celsia.

Solené hlavní silnice jsou v kraji mokré nebo s rozbředlým sněhem, vedlejší komunikace pokrývá ujetý sníh. Silničáři mají venku techniku nepřetržitě.

"Pokud řidiči na Vysočině nemusí nikam naléhavě vyjíždět, doporučuje se cestu odložit, s ohledem na předpověď počasí, kdy se očekávají sněhové přeháňky a sněhové jazyky," uvedla mluvčí kraje Jitka Svatošová v dopolední tiskové zprávě. Návěje na silnicích se dají očekávat hlavně ve vyšších polohách kraje.

Situace v dopravě je podle mluvčí policie Dany Čírtkové zatím klidnější než v předchozích dvou dnech. Dálnice D1 je průjezdná, pouze kolem 100. kilometru směrem na Prahu se před polednem tvořila kolona kvůli odstavenému kamionu. Řidičům osobních aut kraj přesto doporučil, aby dnes na D1 raději nenajížděli.

Sněžení a vítr komplikují na Vysočině dopravu od úterý. Během středy zaznamenala policie 56 dopravních nehod, při kterých se lehce zranilo sedm osob.

Sněžení může být na Vysočině dnes i silnější. Později může také pršet a večer očekávají meteorologové v polohách nad 600 metrů opět sněžení. Teploty do večera stoupnou až k pěti stupňům Celsia. Vítr bude podle předpovědi zesilovat, foukat může i rychlostí přes 40 kilometrů v hodině s nárazy přes 70 kilometrů.

Zlínský kraj

Vozovky jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Především na silnicích nižších tříd leží místy rozbředlá vrstva sněhu. Na cestách ve vyšších polohách musejí řidiči počítat s uježděnou vrstvou sněhu krytou posypem. Dálnice a silnice prvních tříd jsou většinou po chemickém ošetření holé a mokré, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. V kraji platí výstraha meteorologů před silným sněžením, velmi silným větrem a tvorbou závějí a náledí.

Dnes ráno je v regionu převážně zataženo, místy fouká slabý vítr. Na Vsetínsku a Zlínsku se vyskytují sněhové přeháňky. Teplota se ráno pohybovala od minus čtyř stupňů Celsia do nuly. Odpolední maxima by podle předpovědi měla dosáhnout plus čtyř stupňů.

Na většině území kraje bude přes den sněžit, srážky budou postupně od západu přecházet do deště. Vát bude mírný západní, přechodně jihozápadní až jižní vítr. Později odpoledne bude zesilovat na čerstvý vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti přesahující 70 kilometrů v hodině. Ve vyšších polohách navíc hrozí tvorba sněhových jazyků.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď