Silnice ve Zlínském kraji namrzají, u Otrokovic se srazilo 20 aut

foto Sníh na silnici, sjízdnost- ilustrační foto.

Praha - Silnice ve Zlínském kraji dnes odpoledne namrzají. Na dálnici D55 u Otrokovic se srazilo 20 automobilů, zdravotníci ošetřili jedno dítě. Dálnice je ve směru na Zlín uzavřená, silnice je tam silně namrzlá, řekla ČTK policejní mluvčí Lenka Javorková. V kraji se staly dvě desítky dopravních nehod, vyžádaly si však jen lehká zranění.

Jihočeský kraj

 Policie v jižních Čechách má hlášeno od rána deset dopravních nehod. Některé z nich souvisí s ledovkou. Silnice jsou sjízdné. ČTK to dnes před polednem řekla jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová. Silničáři nyní zasahují kvůli novému sněhu po celém kraji, v terénu mají téměř všechnu techniku. ČTK to kolem poledne řekl dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jan Hausel.

Nehody kvůli ledovce se staly v Halámkách na Jindřichohradecku, u Ševětína a u Lišova na Českobudějovicku. "To jsou místa, kde se ledovka objevuje. Kolony se netvoří, komplikace v dopravě nejsou. Vesměs je na silnicích klid, nemáme hlášené žádné velké námrazy," řekla Uhlířová.

Silnice v kraji jsou nyní sjízdné se zvýšenou opatrností. Vozovky I. tříd jsou mokré po chemickém ošetření, silnice II. tříd jsou po chemickém ošetření a podle Hausela by semohla tvořit námraza.

"Máme venku téměř vše. Na Prachaticku všechno venku, Budějovice to samé,  dopoledne vyjely všechny vozy. V okrese Tábor vyjelo také všechno, chemie, pluhovaly a sypaly se i inertní úseky. Nový sníh napadl na Jindřichohradecku i Strakonicku. Zasáhli jsme v plné síle," řekl dispečer.

Nejnižší teplotu naměřili dnes meteorologové na šumavské Jezerní slati, minus 22,8 stupně. Rekordy v kraji nepadly. Na šumavské Rokytské slati v Plzeňském kraji bylo minus 20,6 stupně. ČTK to řekl František Vavruška z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

"Rekordy to nejsou, na Jezerní slati bylo v roce 2005 minus 36,9 stupně, k tomu je ještě hodně daleko. V Českých Budějovicích bylo dnes minimum minus 8,5 a rekord byl minus 28,8 v roce 1929," řekl Vavruška.

Moravskoslezský kraj

 Především v horských oblastech by dnes ráno měli řidiči v Moravskoslezském kraji jezdit se zvýšenou opatrností. Na silnicích stále může ležet ujetá vrstva sněhu, která může být na některých místech zledovatělá. Silnice v regionu jsou ale jinak převážně holé, suché a vymrzlé a sjízdné bez většího omezení, uvádějí silničáři.

 Na Bruntálsku někde dopravu komplikují zmrazky, na Opavsku mohou řidiči narazit na zledovatělé úseky s vyjetými kolejemi. Ujetá vrstva sněhu leží na některých silnicích na Frýdecko-Místecku, především v Beskydech. Na Novojičínsku, Karvinsku a v Ostravě jsou silnice sjízdné bez omezení.

 Meteorologové pro dnešek předpovídají v kraji slabé sněžení. Teploty se budou pohybovat až okolo minus osmi stupňů Celsia, na horách to může být až minus 13 stupňů.

Kraj Vysočina

Silnice na Vysočině jsou dnes ráno kvůli sněhovým přeháňkám sjízdné s opatrností. Sypače v noci jezdily hlavně na Jihlavsku, Třebíčsku a Žďársku. V některých úsecích se tvořily sněhové jazyky. Hlavní tahy byly ráno převážně holé a vymrzlé nebo po solení mokré. Na silnicích nižších tříd sypaných drtí leží místy zledovatělý sníh nebo menší vrstva čerstvého sněhu. ČTK to řekl Vít Kryštof z dispečinku krajské správy a údržby. V kraji byl ráno desetistupňový mráz.

"Venku jsme měli kolem 50 sypačů," řekl Kryštof. Na vymrzlých vozovkách se sníh tolik nedržel. V některých místech to ale začínalo klouzat, ráno například v kopci u Štoků.

Místy slabě sněžit bude na Vysočině i přes den, teploty zůstanou pod nulou. Odpoledne se podle meteorologů budou pohybovat nejvýše mezi minus sedmi až minus třemi stupni Celsia. Vát bude mírný vítr.

Zlínský kraj

Silnice ve Zlínském kraji dnes odpoledne namrzají. Na dálnici D55 u Otrokovic se srazilo 20 automobilů, zdravotníci ošetřili jedno dítě. Dálnice je ve směru na Zlín uzavřená, silnice je tam silně namrzlá, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Lenka Javorková. V kraji se staly dvě desítky dopravních nehod, vyžádaly si však jen lehká zranění.

Po nehodě u Otrokovic bylo spíše z preventivních důvodů ošetřeno jedno dítě. Likvidace nehody však podle Javorkové potrvá několik hodin. "Policisté na místě navádí řidiče na Otrokovice," uvedla mluvčí. Ve druhém směru je dálnice průjezdná.

Další nehoda se stala v Brumově-Bylnici na Zlínsku, kde se střetl osobní automobil s vlakem. "Řidič ročník 1947 dostal v zatáčce na zmrzlé vozovce smyk a vjel na přejezd v okamžiku, kdy tudy projížděl vlak," uvedla Javorková. Zraněn byl jen řidič vozu, zranění nebylo vážné. Alkohol vliv na nehodu neměl.

Nejvíce nehod se v kraji stalo na Zlínsku a Kroměřížsku. Podle Javorkové by řidiči měli být velmi opatrní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď