Mnohde v Česku ráno namrzaly vozovky, D6 uzavřela hromadná nehoda

foto Hasiči zasahovali 23. listopadu v Pozděchově na Vsetínsku u havárie kamionu, který skončil v potoce. Událost se obešla bez zranění. Silnice ve Zlínském kraji byly ráno místy namrzlé a sjízdné jen s velkou opatrností.

Praha - Na řadě míst Česka dnes po ránu namrzaly vozovky, auta na kluzkých silnicích často bourala. Na dálnici D6 se kvůli náledí srazilo deset aut a dálnice byla čtyři hodiny za sjezdem na Sokolov ve směru na Karlovy Vary uzavřená. Téměř šest hodin byla uzavřena i část silnice I/14 v Liberci, kde byla námraza tak silná, že se tam nedalo bezpečně projet. Silnice klouzaly zejména ve výše položených místech.

Nehoda na D6 se stala krátce před 8:00 a odstraňování následků trvalo do 12:00. Podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala nebylo nutné nikoho vyprostit, kvůli vyššímu počtu účastníků nehody hasiči na místo poslali evakuační autobus.

V Liberci policisté uzavřeli silnici I/14 mezi kruhovým objezdem Kunratická a sjezdem na Vratislavice nad Nisou. Důvodem byla nejen námraza, ale i vyšetřování a odstraňování následků několika nehod. Zprůjezdnit silnici se podařilo krátce před polednem. V noci v části Libereckého kraje mrzlo a místy dopravu komplikovala i mlha, havarovalo tam minimálně 20 aut, nehody se ale obešly bez zranění.

Hasiči zasahovali ráno 23. listopadu na dálnici D6 za sjezdem na Sokolov a Loket ve směru na Karlovy Vary u hromadné nehody deseti aut. Řidiči zřejmě nepřizpůsobili rychlost jízdy na namrzlém povrchu silnice na mostě. Nebylo nutné nikoho vyprostit. Silnici se podařilo opět otevřít krátce po 12:00.

Na silnici D10 z Turnova na Mladou Boleslav se ráno staly dvě nehody, další auto ráno na namrzlé silnici narazilo do svodidel na silnici 65 u Rádla nedaleko Jablonce nad Nisou. Dva vozy havarovaly na silnici 9 ve Svoru na Českolipsku a nehody se staly i v Jablonci nad Nisou či některých silnicích nižších tříd na Semilsku. Sedm aut havarovalo na Jeřmanickém kopci na silnici 35 ve směru z Liberce, silnice byla ale se zvýšenou opatrností průjezdná.

Čtyři lehčí zranění zaznamenali při nehodách na kluzkých silnicích policisté na Vysočině. Auta havarovala na Třebíčsku, Žďársku a Havlíčkobrodsku, nehod začalo přibývat po 05:00.

Namrzlá silnice byla zřejmě příčinou i dnešní nehody osobního auta u Blažejova na Jindřichohradecku, řekli ČTK policisté. V havarovaném voze se zranili čtyři lidé, bez zranění vyvázlo jen dítě. Několik nehod způsobených námrazou policie řešila také na Rychnovsku. K opatrnosti nabádala policie i v Pardubickém kraji.

Silnice dnes ráno namrzaly také ve Zlínském kraji. V Pozděchově na Vsetínsku hasiči zasahovali u havárie kamionu, který skončil v potoce. V Hrádku na Vlárské dráze, místní části Slavičína na Zlínsku, se osobní vůz při nehodě převrátil na střechu.

Podle grafů na webu Českého hydrometeorologického ústavu teploty na ránem klesly pod nulu téměř na všech měřicích stanicích. Největší mráz byl po 7:00 v Černé v Pošumaví, kde rtuť teploměru klesla pod minus pět stupňů Celsia.

Královéhradecký kraj

Na silnicích na Rychnovsku dnes hrozí námraza. Řidiči by při jízdě měli být velmi opatrní. Policie na Rychnovsku od rána řeší několik nehod. Na Trutnovsku by si řidiči měli dát pozor na mlhu. ČTK to zjistila u silničářů a policie.

V obci Pohoří na Rychnovsku se ráno střetlo osobní auto s cyklistou. U Javornice se srazila dvě osobní auta. Nehody skončily zraněním osob. Bez zranění se obešla srážka dvou aut u Solnice. Hasiči také vyjeli do Olešnice v Orlických horách, kde osobní auto skončilo mimo silnici.

Dnes by mělo být v hradeckém kraji skoro jasno až polojasno. Teploty by měly vystoupat až ke 12 stupňům Celsia.

Liberecký kraj

Silnice v Libereckém kraji byly ráno namrzlé, havarovalo na nich minimálně 20 aut. Nehody na kluzké vozovce se obešly bez zranění. Policie ale musela jeden úsek silnice I. třídy 14 v Liberci na téměř šest hodin uzavřít, a to mezi kruhovým objezdem Kunratická a sjezdem z rychlostní silnice 35. Silnici se podařilo plně zprůjezdnit před 11:30, řekla ČTK mluvčí policie Vlasta Suchánková.

"Námraza tam byla tak silná, že se nedalo bezpečně projet," řekla Suchánková. Silnice byla uzavřená i kvůli vyšetřování a odstraňování následků několika nehod, kdy auta narazila do svodidel.

V noci v části Libereckého kraje mrzlo a místy dopravu komplikovala i mlha. Na Jablonecku sypače jezdily už od středečních 21:00, úseky v dalších částech kraje cestáři ošetřovali od dnešních 3:00. "Namrzlé to bylo prakticky všude, nejvíce v uzavřených údolích. Projevil se inverzní část počasí," uvedl krajský dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil.

Hodně nebezpečné bylo ráno klesání na Jeřmanickém kopci na silnici 35 ve směru z Liberce. "Na sjezdu na Jablonec tam havarovalo sedm aut. Silnice byla i tak se zvýšenou opatrností průjezdná, policisté pár kilometrů před tímto úsekem upozorňovali řidiče na tuto situaci," řekla mluvčí policie. Dvě nehody se staly i na silnici D10 z Turnova na Mladou Boleslav, další auto ráno na namrzlé silnici narazilo do svodidel na silnici 65 u Rádla nedaleko Jablonce nad Nisou. Dvě vozidla havarovala na silnici 9 ve Svoru na Českolipsku. Nehody se staly i v Jablonci nad Nisou či některých silnicích nižších tříd na Semilsku.

Pardubický kraj

Některé úseky silnic v kraji mohou namrzat. Řidiči by měli být opatrní zvláště ve výše položených oblastech. Vyplývá to z údajů krajských silničářů i firem udržujících státní komunikace.

Kluzké mohou být vozovky v okolí Žamberka a České Třebové, na Chrudimsku úsek mezi Trhovou Kamenicí a Nasavrky nebo z Borové do Hlinska. Námraza hrozí i v úseku mezi Svitavami a Poličkou, na Orlickoústecku z České Třebové do Sopotnice. "Preventivně všechny rizikové úseky sypeme solí," řekl ČTK pracovník dispečinku údržby silnic I. třídy.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou oblačno až skoro jasno, ve východní části regionu zůstávaly mlhy. Teploty se pohybovaly mezi minus čtyřmi a plus šesti stupni Celsia.

Kraj Vysočina

Silnice Vysočiny byly po ránu místy namrzlé, protože teploty klesly mírně pod nulu. Na Třebíčsku se objevovalo i mrznoucí mrholení. V některých částech kraje snižovala viditelnost mlha. Policie zaznamenala do osmi hodin jedenáct dopravních nehod, při nichž byli lehce zraněni čtyři lidé. Uvedla to její krajská mluvčí Dana Čírtková. Jezdí sypače se solí. Podle dispečinku krajských silničářů by řidiči měli pořád jezdit se zvýšenou opatrností.

Nehod začalo přibývat po 05:00. Policisté také přijali devět volání od řidičů, kteří si stěžovali na kluzkou vozovku, uvedla Čírtková. Auta havarovala na Třebíčsku, Žďársku i na Havlíčkobrodsku.

Přes den bude na Vysočině zpočátku většinou polojasno, ale přibývat bude nízká inverzní oblačnost. V některých místech mohou být mlhy. Nejvyšší odpolední teploty se podle meteorologů budou pohybovat nejvýše mezi třemi až sedmi stupni Celsia.

Zlínský kraj

Silnice ve Zlínském kraji dnes ráno místy namrzají, sjízdné jsou s velkou opatrností. Viditelnost v některých silničních úsecích navíc snižuje mlha. Vozovky v kraji jsou převážně holé a vlhké nebo mokré. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR. Námraza pravděpodobně přispěla i k několika dnešním nehodám.

Podle jednatele Správy a údržby silnic Valašska Jaromíra Kořistky by řidiči měli jet opatrně. "Nad ránem vozovky namrzaly, musely vyjet sypače. Ve vyšších polohách Vsetínska leží na vozovkách sněhový poprašek," řekl ČTK Kořistka.

Hasiči podle mluvčího Romana Žemličky vyjížděli ráno ke dvěma nehodám. V Pozděchově na Vsetínsku zasahují u havárie kamionu, který skončil v potoce. "Dopoledne ho přijede uvolnit jeřáb z Hlučína, v kraji takovou techniku nemáme," sdělil mluvčí. Havarovaný nákladní vůz podle něj částečně blokuje jeden jízdní pruh, dopravu na místě řídí policie. Událost se obešla bez zranění, stejně jako nehoda osobního vozu v Hrádku na Vlárské dráze, místní části Slavičína na Zlínsku. Auto se tam při nehodě převrátilo na střechu.

Policie podle krajské mluvčí Lenky Javorkové eviduje od 5:00 sedm dopravních nehod. "Všechny se obešly bez zranění," uvedla Javorková. Policisté podle ní přijali také několik oznámení o ledovce na cestách. Vyskytla se například ve Vsetíně nebo v Brumově-Bylnici, Želechovicích nad Dřevnicí a Doubravách na Zlínsku.

V kraji je polojasno až oblačno, místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala od minus jednoho do plus pěti stupňů Celsia. Odpoledne teplota podle meteorologů stoupne až na plus deset stupňů Celsia, na většině území kraje bude zataženo. Pouze na Valašsku a v Bílých Karpatech očekávají meteorologové zmenšenou oblačnost. Foukat bude slabý vítr. Podobné počasí podle předpovědi vydrží i v pátek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 7°C

Celá předpověď