Silnice kolem Lipna či na Prachaticku namrzají

foto Automobil na zasněžené silnici. Ilustrační foto.

Praha - Silnice kolem jezera Lipno na Českokrumlovsku, vozovky na Prachaticku i Jindřihochradecku dnes ráno namrzají. Jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Místy fouká silný vítr, hlavně v okrese Český Krumlov. V horských oblastech Libereckého kraje dnes sněží, silnice kloužou, teploty se pohybují kolem nuly. Na Vysočině jsou hlavní tahy včetně dálnice D1 po chemickém ošetření mokré.

Jihočeský kraj 

Silnice kolem jezera Lipno na Českokrumlovsku, vozovky na Prachaticku i Jindřihochradecku dnes ráno namrzají. Jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Místy fouká silný vítr, hlavně v okrese Český Krumlov. ČTK to dnes řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Soňa Abrahámová. Nejvyšší denní teploty v kraji budou dnes od dvou do pěti stupňů nad nulou.

Námrazy a silný vítr začaly k ránu. Sypače zasahují kolem Lipna, pak v horských oblastech Prachaticka včetně Kubovy Huti. "Tam sněží, vyjelo osm sypačů a šest traktorů. Jsou i na Jindřichohradecku, protože sněží a začíná to namrzat. Jezdí od tří hodin," uvedla dispečerka.

Podle meteorologů bude dnes v jižních Čechách oblačno až zataženo se smíšenými nebo dešťovými přeháňkami, večer ve všech polohách sněhovými. Nejvyšší denní teploty od dvou do pěti stupňů, na horách v 1000 metrech kolem minus dvou.

Liberecký kraj 

V horských oblastech Libereckého kraje dnes sněží, silnice kloužou, teploty se pohybují kolem nuly. Problémy mohou mít kamiony ve stoupáních na silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a do Polska. Silnice je zatím s opatrností průjezdná. Silničáři ale řidičům kamionů doporučují zvolit k cestě do Polska alternativní trasu po silnici 35 přes Hrádek nad Nisou, která je jen mokrá.

Hlavní tahy v Libereckém kraji jsou většinou holé a mokré, na rozbředlý sníh ale mohou narazit motoristé i na silnici 14 z Jablonce na Tanvald nebo na silnici 9 ze Svoru na Rumburk. Žádné problémy tam ale aktuálně podle policie hlášeny nejsou. Komplikace mohou řidiče zaskočit na silnicích nižších tříd, kde je ujetá vrstva sněhu, která vlivem vyšších teplot povoluje a tvoří se tam vyjeté koleje.

Teploty v Libereckém kraji se dnes ráno pohybují od minus jednoho do čtyř stupňů. Je zataženo, v nižších polohách většinou prší, v horských oblastech ale sněží. Úklid komunikací tam navíc komplikuje silný vítr, který může podle meteorologů dosahovat v nárazech až 90 kilometrů v hodině. Podobné počasí vydrží po celý den. 

Pardubický kraj

Na silnicích v Pardubickém kraji už leží sníh jen výjimečně a v nejvýše položených místech. Je uježděný, někde může být i zledovatělý. Všechny komunikace jsou sjízdné, uvedli dnes ráno silničáři.

Řidiči by měli být opatrní v okolí Lanškrounu, kde jsou na silnicích místy zmrazky případně slabá vrstva ujetého sněhu s posypem. V místech, kde se nesolí, zůstává zledovatělá vrstva sněhu na menších komunikacích v Železných horách.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, často foukal silný až nárazový vítr. Místy pršelo nebo se vyskytovaly přeháňky. Teploty se pohybovaly od nuly do plus pěti stupňů.

Kraj Vysočina

Hlavní tahy včetně dálnice D1 jsou dnes ráno na Vysočině po chemickém ošetření mokré. Vedlejší silnice jsou místy s ujetým nebo zledovatělým sněhem. Silničáři v noci obnovovali posyp hlavně na Žďársku a Třebíčsku. I když jsou teploty v kraji nad nulou, některé úseky silnic mohou být namrzlé. Silnice jsou s opatrností sjízdné.

Podle dispečerky krajských silničářů Evy Muškové se ranní teploty na Vysočině pohybovaly od jednoho do tří stupňů Celsia. "Přesto se může místně udělat ledovka, když tam víc foukne, nebo tam voda déle stojí," řekla Mušková. Kvůli kluzké vozovce vyjížděli silničáři ráno na dvě místa na Jihlavsku. Jedním z nich byl úsek mezi obcemi Střítež a Dobronín, kde se po 5:00 stala dopravní nehoda, kvůli níž bylo místo průjezdné kyvadlově.

Na Vysočině dnes bude podle meteorologů převážně velká oblačnost se sněhovými nebo smíšenými přeháňkami. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do pěti stupňů Celsia. Pro Vysočinu stejně jako pro většinu Česka platí do úterní 11:00 výstraha před silným větrem. V nárazech může v kraji foukat rychlostí přes 70 kilometrů za hodinu.

Zlínský kraj

Silnice ve vyšších polohách Vsetínska pokrývá dnes ráno uježděná vrstva sněhu o tloušťce mezi pěti až 15 centimetry. Místy se na nich vyskytují vyjeté ledové koleje, případně se vrstva mění na sněhovou kaši. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Vozovky v ostatních částech Zlínského kraje jsou většinou holé, mokré a sjízdné bez omezení. V některých úsecích na Vsetínsku snižují viditelnost mlhy. Vyplývá to z aktuálních informací zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

Pro těžká vozidla nad 3,5 tuny zůstává nesjízdná silnice třetí třídy mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku, kterou silničáři přes zimu neudržují. Osobní vozidla po ní projedou pouze se řetězy.

V kraji je převážně zataženo, místy fouká slabý vítr. Na Vsetínsku se objevují dešťové přeháňky. Teploty se ráno pohybovaly od jednoho do pěti stupňů Celsia. Odpolední maxima by podle předpovědi měla dosáhnout šesti stupňů Celsia. Přes den bude panovat proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy se vyskytnou dešťové nebo smíšené přeháňky, v polohách nad 500 metrů nad mořem sněhové. Večer se bude hranice sněžení snižovat. Zpočátku povane mírný jihozápadní až západní, postupně čerstvý západní až severozápadní vítr, který může místy v nárazech překonat rychlost 50 kilometrů v hodině.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 20. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 20°C

Celá předpověď