Silnice jsou s opatrností sjízdné, Boží Dar vyhlásil kalamitu

foto Město Boží Dar v Krušných Horách, které v minulých dnech sníh dočasně odřízl od zbytku světa, vyhlásilo 11. ledna 2019 kalamitní stav na celém svém území.

Praha - Situace na českých silnicích je klidnější než v předchozích dnech, kdy dopravu mnohde zablokoval sníh a s ním spojené dopravní nehody. Většina silnic je dnes s opatrností sjízdná, někde leží na vozovkách rozbředlý sníh. Ve vyšších polohách se mohou tvořit sněhové jazyky. Vyplývá to z vyjádření krajských silničářů a informací Ředitelství silnic a dálnic. Kalamitní stav ale kvůli sněhu nově vyhlásil Boží Dar, do města mohou vozem jen rekreanti, kteří mají zajištěné ubytování s parkováním. Kalamita v Jablonci nad Nisou potrvá nejméně do pondělí. Na deponii už bylo odvezeno skoro 800 tun sněhu. Hlavní tahy ve městě jsou průjezdné.

Silničáři v Ústeckém kraji vytrvale protahují silnice v Krušných horách a na Děčínsku. Frézy budou pracovat na Moldavě na Teplicku, kde platil kalamitní stav. Uzavřeno zůstává několik kratších úseků. Neprůjezdná je například silnice u Nakléřova nad Ústím nad Labem, u Malého Háje na hranici okresů Most a Chomutov, pracuje se na cestě z Moldavy do Mikulova.

V Libereckém kraji jsou silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. Ve vyšších polohách hrozí tvorba sněhových jazyků a závějí. Motoristé by měli být opatrní také kvůli padajícím stromům, které nevydrží pod náporem sněhu.

Video: Odklízení sněhu v Novém Městě v Krušných horách
11.01.2019, 15:17, autor: Hájek Ondřej, zdroj: ČTK

V Karlovarském kraji jsou kvůli sněhovým jazykům uzavřeny tři úseky silnic v Krušných horách. Provoz v kraji po ránu komplikuje uzavírka dálnice D6 u Tisové ve směru na Karlovy Vary. Nehoda dvou nákladních aut je bez zranění, na místě se ale tvoří kolony.

Na jihočeských silnicích se dnes ráno místy tvoří ledovka. Kolem Studené na Jindřichohradecku a ve vyšších polohách okresu Tábor u Mladé Vožice a Choustníku se tvoří sněhové jazyky.

Se sněhem musejí řidiči počítat také na komunikacích druhé a třetí třídy v okolí Poličky, Lanškrouna, Vysokého Mýta, Hlinska, Přelouče nebo v Železných horách. Na Lanškrounsku se ve vyšších polohách vlivem větru tvoří slabé sněhové jazyky. Silnice I/11 přes Suchý vrch je sjízdná se sněhovými řetězy.

Na Vysočině jsou hlavní tahy většinou mokré, na vedlejších silnicích leží ujetá nebo zledovatělá vrstva sněhu. Varování před kluzkou vozovkou platí i na dálnici D1.

Na Šumpersku a Jesenicku pokrývá cesty rozbředlý sníh. Ve vyšších polohách Olomoucka a Přerovska musí řidiči kvůli silnému větru počítat místy se sněhovými jazyky. Ty se tvoří také na Bruntálsku.

Zvýšenou opatrnost silničáři doporučují i na Blanensku. Ve vyšších polohách se mohou tvořit sněhové jazyky, silničáři upozorňují na možnost tvorby zmrazků. Opatrní by měli být řidiči také na silnicích nižších tříd v Brně, na Brněnsku, Vyškovsku a Znojemsku.

Jihočeský kraj

Na jihočeských silnicích se dnes ráno místy tvoří ledovka a sněhové jazyky. Silničáři zasahují v kraji s veškerou technikou. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Hana Vykouková.

Téměř všechny sypače vyjely již večer. Ráno místy drobně sněžilo a sníh začal namrzat. Kolem Studené na Jindřichohradecku a ve vyšších polohách okresu Tábor u Mladé Vožice a Choustníku se tvoří sněhové jazyky. "A teď volali hasiči, že na silnici mezi Horní Vltavicí a Kubovou Hutí je ledovka," řekla dispečerka.

Podle meteorologů bude dnes v kraji oblačno až polojasno, odpoledne od severozápadu až zataženo s občasným sněžením. Nejvyšší denní teploty minus tři až nula stupňů Celsia, v 1000 metrech na horách minus šest.

Jihomoravský kraj

Některé silnice v Jihomoravském kraji jsou dnes ráno sjízdné se zvýšenou opatrností. Leží na nich buď rozbředlý sníh, nebo mohou namrzat. Na dálnici D1 mezi 141. a 188. kilometrem je snížená viditelnost kvůli sněhovým srážkám, i tam silničáři doporučují zvýšenou opatrnost. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

Teploty v kraji se nad ránem pohybují od minus pěti do minus jednoho stupně Celsia. Zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření leží na silnicích v oblasti Slovácka, možné je namrzání vozovky. V oblasti Bílých Karpat leží po odplužení sněhových jazyků místy zbytky sněhu kryté posypem.

Zvýšenou opatrnost silničáři doporučují rovněž na Blanensku, kde jsou silnice po chemickém ošetření. Ve vyšších polohách se mohou tvořit sněhové jazyky, silničáři upozorňují na možnost tvorby zmrazků. Opatrní by měli být řidiči také na silnicích nižších tříd v Brně, na Brněnsku, Vyškovsku a Znojemsku.

Karlovarský kraj

Město Boží Dar v Krušných Horách, které v minulých dnech sníh dočasně odřízl od zbytku světa, dnes vyhlásilo kalamitní stav na celém svém území. Důvodem je neustálé sněžení a komplikovaná dopravní situace. Do města mohou vozem jen rekreanti, kteří mají zajištěné ubytování s parkováním. ČTK to dnes řekl starosta města Jan Horník (STAN). Kalamitní stav potrvá nejméně do pondělí.

"Na odstraňování sněhu ze silnic vedoucích do osad Ryžovna a Zlatý Kopec silničáři usilovně pracují s tím, že tyto silnice se budou udržovat průjezdné pouze pro vozidla místních obyvatel, zásobování a IZS. Pro ostatní vozidla je a bude minimálně do pondělního dopoledne vjezd zakázán," upřesnil starosta nejvýše položeného města v České republice. "Chceme, aby si naši pracovníci, kteří uklízí sníh a už tři noci nespali,  odpočinuli," řekl ČTK Horník.

Město také požádalo o pomoc při uvolňování komunikací hasiče. "Na místo jede technika ze stanice Karlovy Vary a ze záchranného útvaru Zbiroh," uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Při vyhlášení kalamitního stavu obce nemusejí dodržet obvyklá pravidla pro údržbu veřejných komunikací. Vyhlašuje se v situaci, kdy přírodní podmínky, například sněžení, výrazně zasahují do běžného života většího počtu obyvatel.

Město Boží Dar žádá návštěvníky, zejména běžkaře, aby do města vjížděli pouze, pokud zde mají zajištěné ubytování s parkováním. Vjezd ostatním motoristům je zakázán.

Podle Horníka aktuálně napadlo dalších deset centimetrů sněhu a hustě sněží dál. Některé místní komunikace jsou prozatím s velkým rizikem průjezdné pouze pro zásobování, a to v šíři menší než 2,5 metru. Sněhové bariéry místy dosahují až 1,5 metru. Kalamitní stav nouze pro správní území města Boží Dar platí do odvolání.

Přístupové komunikace na Boží Dar byly v posledních dnech kvůli sněžení neprůjezdné a teprve ve čtvrtek se podařilo zprovoznit hlavní silnice na Boží Dar.

Dálnice D6 byla od rána u Tisové ve směru na Karlovy Vary uzavřená kvůli nehodě dvou nákladních aut. Plný provoz se na dálnici podařilo obnovit až v před 19:00. Nehoda byla bez zranění, na místě se ale tvořily kolony. Objízdná trasa vedla přes Černý Mlýn, uvedla policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji v noci sněžilo a na sinicích dnes ráno zůstávaly zbytky rozbředlého sněhu. Opatrní musejí být řidiči zejména v Krkonoších a na Trutnovsku a Náchodsku. V Orlických horách na Rychnovsku na silnicích leží vrstva ujetého sněhu a místy se na nich může tvořit náledí. Vyplývá to z informací silničářů a meteorologů.

V kraji se dnes ráno teploty pohybovaly několik stupňů pod nulou, na horách kolem minus sedmi stupňů Celsia. Přes den by mělo být v hradeckém kraji zataženo až oblačno, místy přechodně polojasno až skoro jasno. Později odpoledne se v kraji čeká sněžení. Teploty by se měly přes den pohybovat od minus tří stupňů do nuly, na horách kolem minus tří stupňů Celsia.

Liberecký kraj

Silnice v Libereckém kraji jsou nadále sjízdné se zvýšenou opatrností. Všechny hlavní tahy jsou převážně mokré, uvedla mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová. Na horách stále hrozí tvorba sněhových jazyků a závějí. Za dopoledne policie řešila jen čtyři nehody, všechny bez zranění. Kalamitní stav vyhlášený v Jablonci nad Nisou potrvá zřejmě až do pondělka.

V tomto týdnu místy připadlo podle odhadu silničářů až metr sněhu, srážky byly dnes dopoledne ojedinělé. "Přestože je od ranních hodin počasí příznivější, všem řidičům stále doporučujeme, aby v tomto počasí stáhli nohu z plynu a přizpůsobili svoji jízdu klimatickým podmínkám," uvedla Šrýtrová. Sníh zůstává na horských silnicích nižších tříd. "Znovu zdůrazňujeme, že důležitá je kvalitní zimní výbava. To je zimní pneumatiky s dostatečnou hloubkou dezénu a v případě, že se někdo vydá do horských oblastí, je dobré mít ve vozidle sněhové řetězy, lopatu," dodala Šrýtrová.

Provoz bude dnes až do 15:00 omezen na silnici druhé třídy mezi Bílým Potokem a Smědavou na Liberecku. Důvodem je rozšiřování silnice sněhovou frézou.

Motoristé by při cestě krajem měli být opatrní také kvůli padajícím stromům, které nevydrží nápor sněhu. Hasiči kvůli nim měli v předchozích dvou dnech 150 výjezdů a několik dalších i dnes. Ráno odstraňovali stromy z jedné silnice u Jablonce nad Jizerou na Semilsku či v Polední ulici v Liberci-Radčicích.

V Jablonci technické služby jen přes noc odvezly skoro 800 tun sněhu, hlavně z chodníků. Odklízecí práce pokračují. Úklid ve městě komplikují zaparkovaná auta, město proto už ve čtvrtek všude vypnulo parkovací automaty. I v Jablonci jsou ale všechny hlavní vjezdy a průtahy městem volné a průjezdné.

Teploty v kraji byly dopoledne mezi minus dvěma až minus šesti stupni Celsia. Podle předpovědi by dnes mělo být zataženo s občasným sněžením. Nejvyšší denní teploty budou mezi nulou až minus třemi stupni Celsia, na horách mezi minus dvěma až minus pěti stupni. K večeru by měl zesilovat vítr.

Olomoucký kraj

Rozbředlý sníh pokrývá v Olomouckém kraji již pouze silnice na Šumpersku a Jesenicku. Cesty jsou tam sjízdné, správci silnic ale doporučují zvýšenou opatrnost. Kvůli silnému větru musejí řidiči ve vyšších polohách Olomoucka a Přerovska počítat místy se sněhovými jazyky. Ostatní silnice v kraji jsou většinou holé a mokré po chemickém ošetření, vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Rozbředlý sníh leží podle informací silničářů na Jesenicku na hlavních tazích i vedlejších cestách. V okrese navíc sněží, opatrnost je tedy na místě. Silnice udržované inertně pokrývá nová ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Podobná situace je také na Šumpersku, se sněhem na cestách musejí počítat řidiči i na hlavní spojnici mezi oběma okresy, na Červenohorském sedle.

Silnice v níže položených okresech Olomouckého kraje jsou již většinou holé, počítat je však třeba se sněhovými přeháňkami a místy se sněhovými jazyky. Ty se kromě vyšších poloh Olomoucka a Přerovska tvoří také v oblasti Konice a Protivanova na Prostějovsku.

Pardubický kraj

Dopravu na menších silnicích v Pardubickém kraji ztěžuje sníh. Zůstává hlavně ve výše položených oblastech, většinou je rozbředlý po solení, někde i uježděný. Hlavní tahy jsou až na výjimky mokré a holé, informují silničáři.

Se sněhem musejí řidiči počítat na komunikacích druhé a třetí třídy v okolí Poličky, Lanškrouna, Vysokého Mýta, Hlinska, Přelouče nebo v Železných horách. Na Lanškrounsku se ve vyšších polohách vlivem větru tvoří slabé sněhové jazyky. Ty jsou také na státní silnici I/34 v úseku Svitavy - Polička. Státní silnice I/11 přes Suchý vrch je sjízdná se sněhovými řetězy.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, ve východní části regionu foukal silný až nárazový vítr. Na většině území sněžilo. Teploty se pohybovaly mezi minus šesti a minus jedním stupněm.

Plzeňský kraj

Několik nehod uzavřelo dnes večer na více než hodinu dálnici D5 na Tachovsku ve směru na Prahu. Oznámili to silničáři a policie. Původně se objevily informace o zraněných, ale policisté a zdravotníci uvedli, že se nehody obešly bez zranění. Na D5 v době, kdy se nehody staly, podle údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR sněžilo, takže vozovka byla mokrá, případně se zbytky rozbředlého sněhu. Také viditelnost byla podle silničářů kvůli sněžení snížená.

Nehody se staly před 18:30 na 128. a 122. kilometru D5. Na jednom místě se srazilo nákladní a osobní auto. Na druhém narazil kamion do svodidel a jedno osobní auto také vyjelo z dálnice a převrátilo se na střechu. Mluvčí krajské policie Martina Korandová ČTK řekla, že při nehodách se nikdo nezranil. Také mluvčí krajské zdravotnické záchranné služby Mária Svobodová potvrdila, že u nehod na dálnici zdravotníci nemuseli zasahovat.

Kvůli nehodám byla doprava z dálnice odkloněna na exitu 128 Bor a řidiči se mohli vracet na dálnici na exitu 119 Benešovice. Provoz byl obnoven před 20:00.

Nehody se staly před 18:30 na 128. a 122. kilometru D5. Na jednom místě se srazilo nákladní a osobní auto. Na druhém narazil kamion do svodidel a jedno osobní auto také vyjelo z dálnice a převrátilo se na střechu. Mluvčí krajské policie Martina Korandová ČTK řekla, že při nehodách se nikdo nezranil. Také mluvčí krajské zdravotnické záchranné služby Mária Svobodová potvrdila, že u nehod na dálnici zdravotníci nemuseli zasahovat.

Na silnicích ve vyšších polohách Šumavy a místy i na severním Plzeňsku, které se v zimě nesolí, je ujetá vrstva sněhu krytá tuhým posypem. Na mokré silnici u Domažlic, kde se lokálně utvořila ledovka, havarovalo do příkopu osobní vozidlo.

V kraji je většinou už bez srážek, je bezvětří nebo fouká jen slabý vítr. Teploty se ráno pohybují pod nulou, od minus dvou až po minus devět stupňů Celsia. Nejchladněji je v Plzni.

Středočeský kraj a Praha

Husté sněžení zkomplikovalo dnes odpoledne a večer provoz autobusů MHD po celé Praze. Některé spoje nabraly desítky minut zpoždění, problémy měly i mnohé příměstské linky mířící do obcí sousedního Středočeského kraje. Kolem 20:00 už začaly pražské autobusy jezdit podle jízdních řádů, zatímco provoz řady příměstských spojů zůstal i nadále omezen. Vyplývá to z informací pražského dopravního podniku a společnosti Ropid, která organizuje veřejnou dopravu v hlavním městě a okolí.

V Praze po 16:00 začalo sněžit, situaci zhoršoval vítr. Kolem 18:00 už byly zasněžené silnice většinou posolené či odklizené a situace se zlepšila. "Autobusy ale dál nabírají zpoždění v řádu minut až desítek minut také proto, že všichni účastníci silničního provozu jezdí pomaleji a opatrněji," řekla ČTK mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Provoz byl plně obnoven okolo 20:00.

Komplikace potkaly i příměstské autobusy, omezení se postupně dotklo 18 spojů jezdících například do obcí Okoř, Hostín, Smečno, Hradišťko, Pikovice, Chorušice. Nevyjely ani některé autobusy do Kladna či Jesenice, další spoje byly zkráceny či vyjely se zpožděním. "Důvodem problémů jsou buď dopravní nehody, zablokování komunikace jiným vozidlem, nebo to, že autobusy na zasněžených silnicích samy zapadnou," řekl ČTK mluvčí Ropidu Filip Drápal. S omezením a zpožděním musejí cestující některých linek počítat až do odvolání, aktuální informace najdou na webových stránkách Ropid.

Problémy se nevyhnuly ani železnici v hlavním městě, kvůli napadanému sněhu se porouchala výhybka na smíchovském nádraží. Vlaky mohly podle webu Českých drah projíždět jen na omezeném počtu kolejí. Například cestující, kteří měli ze Smíchova odjet večerním rychlíkem Vysočina, se museli jiným spojem přesunout na hlavní nádraží a tam na vlak mířící do Jihlavy přestoupit.

Sněžení nebo sněhové přeháňky jsou po ránu hlášeny na Pražském okruhu či dálnici D1. Náledí či zmrazky se mohou vyskytovat na menších silnicích na Mladoboleslavsku a Příbramsku, před námrazou varují také silniřáči na Benešovsku.

Teploty v regionu se pohybují od minus osmi do jednoho stupně Celsia a je bezvětří nebo fouká slabý vítr.

Ústecký kraj

Vytrvalé sněžení už třetí den komplikuje dopravu v Ústeckém kraji. Silničáři mají v terénu veškerou techniku, frézami se snaží zprůjezdnit cesty v Krušných horách. Až metrové závěje jsou na Moldavě, která vyhlásila kalamitu. Osobní auta už se do obce dostanou, běžkařům se doporučuje, aby na hřebeny o víkendu nevyjížděli.

Zasněžené jsou po dnešku vozovky v Ústí nad Labem, zatím se je daří udržet sjízdné. Potíže jsou na parkovištích u sídlišť. Přibylo také dopravních nehod, policisté proto nabádají k velké opatrnosti.  

Problémy zůstávají na Moldavě. Zasypaná sněhem byla i železniční trať. Mluvčí Správy a údržby železniční cesty (SŽDC) Marek Illiaš dnes ČTK řekl, že kromě sněhu museli odklidit pracovníci také 15 spadlých stromů na trať. "V sobotu by mělo jezdit vše podle jízdních řádů, bude však záležet na počasí," uvedl.

Zbytky rozbředlého sněhu leží na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem k hranici s Německem. Na Děčínsku na silnicích III. třídy leží nový sníh. Sněžení předpovídají meteorologové i pro noc na sobotu. Na horách se opět mohou tvořit také sněhové závěje.

Kraj Vysočina

Silnice na Vysočině jsou dnes ráno sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Varování před kluzkou vozovkou platí i na dálnici D1, hlavní tahy v kraji jsou většinou po chemickém ošetření mokré. Na vedlejších silnicích leží ujetá nebo zledovatělá vrstva sněhu, v noci podle dispečerky krajských silničářů Evy Muškové sněžilo v celém kraji.

"Všechny silnice jsou průjezdné, mimo omezení na silnici 347 u obce Mladé Bříště, kde stojí kamion. Osobní auta projedou, nákladní ne," řekla Mušková po 06:30.

Podle meteorologů bude dnes na Vysočině znovu sněžit, zpočátku jen místy, k večeru na celém území. Nejvyšší teploty budou od pěti do dvou stupňů Celsia pod nulou.

Zlínský kraj

Na silnicích ve Zlínském kraji leží dnes ráno v nižších polohách zbytky rozbředlého sněhu, případně jsou po chemickém ošetření holé a mokré. V některých úsecích hrozí jejich namrzání, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Vozovky ve vyšších polohách pokrývá většinou uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Dohlednost na silnicích v regionu místy snižují sněhové přeháňky. Vyplývá to z aktuálních informací Ředitelství silnic a dálnic.

S obtížemi je sjízdná silnice druhé třídy číslo 490 mezi Uherským Brodem-Újezdcem a Polichnem, které je místní částí Luhačovic na Zlínsku. Vozovku v kopci u Polichna pokrývá náledí, vyjela sem údržba. Pro osobní i nákladní auta je však kluzký úsek se zimní výbavou průjezdný.

V kraji je zataženo, teplota se ráno pohybovala od minus osmi do minus dvou stupňů Celsia. Místy fouká slabý vítr. Odpolední maxima by podle předpovědi měla vystoupat k minus jednomu stupni Celsia. Přes den bude zataženo až oblačno, zpočátku místy se slabým sněžením. Během dne se budou srážky objevovat jen ojediněle, místy může být přechodně až polojasno. Později večer se postupně od severozápadu vyskytne sněžení na celém území. Vát bude slabý severní, během dne mírný severozápadní, postupně západní až jihozápadní vítr.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je středa 24. července 2019

Očekáváme v 3:00 21°C

Celá předpověď