Silnice jsou kvůli sněžení sjízdné s opatrností

foto Sníh na silnici, zavátá/zasněžená silnice, silničáři, sněžný pluh, sypač - ilustrační foto

Praha - Jihočeské silnice jsou kvůli sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností. Na hlavních tazích ve zlínském kraji leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření, silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Dálnice D1 a solené hlavní tahy jsou v Kraji Vysočina holé a vlhké.

Jihočeský kraj

Jihočeské silnice jsou kvůli sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností. Na Šumavě a v okolí Lipna nad Vltavou připadlo v noci na dnešek i pět centimetrů sněhu, na Českobudějovicku bylo srážek méně. Na solených hlavních komunikacích může být někde rozbředlý sníh. Na vedlejších silnicích jsou zmrazky posypané štěrkem, řekla ČTK dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

"Veškerá technika je venku. To znamená posypy, jak chemie tak inert, shrnuje se," uvedla dispečerka. V kraji ráno mírně mrzlo, na Šumavě teplota spadla až pět stupňů pod nulu.

Se sněhovými přeháňkami musí řidiči na jihu Čech počítat i během dne. Sněžení bude většinou občasné, postupně bude srážek ubývat. Teploty se odpoledne budou pohybovat nejvýše mezi minus dvěma až jedním stupněm Celsia.

Jihomoravský kraj

 

Na jižní Moravě je dnes kvůli novému sněhu jen obtížně sjízdná silnice I/54 u Strážovic a silnice II/419 u Karlína na Hodonínsku. V Bílých Karpatech silničáři varují, že napadlo přes noc deset centimetrů nového sněhu. Zavřená pro auta nad 12 tun zůstává také silnice druhé třídy na Vyškovsku mezi Drnovicemi a Podomím. Ostatní silnice jsou sjízdné, avšak na těch, kde se nesolí, zůstává stále vrstva ujetého a někdy zledovatělého sněhu krytá inertním posypem, vyplývá z informací na webu Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

Aktuálně drobně sněží prakticky v celém kraji. Tam, kde se solí, jsou silnice mokré. Na ostatních úsecích silničáři sníh odklízejí a sypou na ně štěrk. Teplota se pohybuje mírně pod nulou.

Sněžit by mělo téměř celý den, až odpoledne budou srážky ustávat. Teploty se mají pohybovat kolem nuly.

Liberecký a Ústecký kraj

 

V Ústeckém a Libereckém kraji jsou dnes silnice s opatrností sjízdné. Pozor si řidiči musí dát na námrazu nebo na náledí. V horských úsecích leží na cestách vrstva ujetého sněhu. Vyplývá to z informací silničářů a policie. Počítat musí motoristé přes den se sněžením.

Silnice a dálnice v nižších polohách jsou většinou mokré. Sypače vyjely na Jablonecko, kde komunikace pokrývá zledovatělá vrstva sněhu, sníh je také na silnicích na Českolipsku, v Jizerských a Krušných horách.

Před námrazou varují silničáři v Albrechticích, náledí hrozí v nižších polohách Ústeckého kraje. Občasné sněžení se vyskytuje na různých místech obou regionů.

Policie zatím řešila nehodu u obce Málkov na Chomutovsku, u obce Chuderov na Ústecku a u Klášterce nad Ohří na Chomutovsku, všechny tři se obešly bez zranění.

Sněhové přeháňky předpovídá ústecká pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na celý den, sněžit má zejména na horách, teploty v nížinách stoupnou ke třem stupňům Celsia, na horách nejvýše k minus dvěma stupňům Celsia.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji dnes ráno místy sněží, na dálnicích a hlavních tazích někde leží zbytky rozbředlého sněhu a vozovka může být kluzká, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Na severu kraje leží ve vyšší polohách uježděná vrstva sněhu krytá posypem.

V kraji je dnes ráno většinou zataženo, vane slabý vítr, teploty se pohybují od minus pěti do jednoho stupně Celsia. Odpoledne by sněžení mělo podle meteorologů slábnout, nejvyšší teplota by měla být tři stupně Celsia.

Pardubický a Královéhradecký kraj

Na území Pardubického kraje dnes ráno sněží, výjimkou je Pardubicko. V sousedním hradeckém kraji jsou sněhové přeháňky na Hradecku. Na silnicích leží rozbředlý sníh, ve výše položených oblastech je zledovatělá vrstva sněhu, vyplývá to z údajů krajských cestářů.

Zledovatělá vrstva sněhu je na inertně udržovaných silnicích druhé a třetí třídy v regionu Lanškrouna, Žamberka, Moravská Třebová. Rozbředlý sníh je v regionech Hlinska, Želených hor a Třemošnice. Na místech hlavních silnic Jičínska, které se neošetřují chemicky, zůstává zmrzlý sníh s posypem. Ve vyšších polohách Orlických hor je rovněž na silnicích ujetá vrstva sněhu krytá inertní směsí.

Na východě Čech se dnes ráno teploty pohybují od minus sedmi do nula stupňů Celsia. Fouká slabý vítr a převážně je zataženo.

Středočeský kraj

 

Středočeské silnice jsou dnes kvůli sněhu sjízdné s opatrností. Hlavní tahy jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Řidiči by měli jet obezřetně mimo jiné na Příbramsku a Benešovsku. Počítat by také měli se zhoršenou viditelností, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic.

Na silnicích nižších tříd leží zbytky rozbředlého sněhu, na zvýšenou opatrnost by měli dbát řidiči také v okresech Mladá Boleslav, Mělník, Rakovník, Praha-západ a Praha-východ. V úsecích, kde se používá posyp z inertního materiálu, je na vozovce ujetá vrstva sněhu.

Na většině území kraje je dnes ráno zataženo, teploty se pohybují od minus tří do plus jednoho stupně Celsia. Fouká slabý vítr. V některých částech ještě sněží nebo se objevují sněhové přeháňky.

Kraj Vysočina

Na Vysočině v noci na dnešek místy drobně sněžilo. Sypače k ránu jezdily hlavně na Třebíčsku a na Žďársku. Dálnice D1 a solené hlavní tahy jsou v kraji holé a vlhké. Na vedlejších komunikacích je vrstva ujetého nebo zledovatělého sněhu, sjízdné jsou s opatrností. Vyplývá to z údajů krajských silničářů a Ředitelství silnic a dálnic.

"Všechno máme průjezdné," řekl ČTK Jiří Havel z dispečinku krajské správy a údržby před 07:00. Sypače k ránu jezdily například kolem Jaroměřic nad Rokytnou, Jemnice a Velkého Meziříčí.

Ráno na Vysočině mírně mrzlo. Přes den bude podle meteorologů zataženo, občas bude sněžit. Během odpoledne bude srážek ubývat. Teploty se v kraji budou pohybovat nejvýše mezi minus dvěma až plus jedním stupněm Celsia.

Zlínský kraj

Ve Zlínském kraji dnes ráno sněží. Na hlavních tazích leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření, silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Řidiči musí být obezřetní i na dálnici D1 z Kroměříže do Brna, vozovka podle silničářů klouže. Místy v kraji hrozí náledí, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Na silnicích nižších tříd na Vsetínsku leží místy uježděná vrstva sněhu krytá inertním posypem, někde se vytvořily ledové koleje.

Teploty v kraji se pohybují od minus dvou do jednoho stupně Celsia. Podle předpovědi meteorologů by odpoledne a k večeru mohly srážky ustávat. Teplota by měla vystoupat k jednomu stupni Celsia.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď