Silničáři kvůli počasí uzavřeli pro kamiony silnici na Harrachov

foto Sypač s radlicí odklízí sníh ze silnice. (ilustrační foto)

Liberec - V Libereckém kraji napadlo od pátku až deset centimetrů sněhu, sněžilo po celý den, na silnicích ale zůstávala vrstva sněhu jen v Jizerských horách a Krkonoších. Silničáři dnes ráno uzavřeli pro nákladní auta nad 3,5 tuny frekventovanou silnici I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Autobusy a osobní auta tudy projedou. Omezení zatím zůstává v platnosti, skončit by mělo o půlnoci z neděle na pondělí. Podle stavu sjízdnosti a vývoji počasí se může termín uzavírky změnit, sdělil ČTK Ondřej Svoboda ze společnosti Silnice LK, která má silnice v Libereckém kraji na starosti.

V návaznosti na toto opatření bylo podle Svobody aktivováno veškeré dopravní značení. "Doporučená alternativní trasa pro nákladní vozidla je přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou na silnici 35. Apelujeme na řidiče nákladních vozidel, aby v době uzavírky využili alternativní trasu a nepokoušeli se projet uzavřeným úsekem," zdůraznil. Meteorologové očekávají silné sněžení, v Jizerských horách a Krkonoších může o víkendu napadnout až 60 centimetrů sněhu, v souvislosti s večerním ochlazením varují také před možnou tvorbou sněhových jazyků, zmrazků a náledí.

Osmnáctikilometrový úsek silnice z Tanvaldu na Harrachov se v posledních letech pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů uzavírá při každém silnějším sněžení. K zablokování silnice tam stačí jediný uvízlý kamion. Na uzavření tahu do Polska přes Krkonoše upozorňuje proměnné dopravní značení, do jehož vybudování investovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) přes deset milionů korun. Značky motoristé mohou vidět na hlavních tazích už v Příšovicích, Jablonci nad Nisou nebo Vratislavicích.

V Libereckém kraji se po celý den objevovaly sněhové přeháňky, kluzká sněhová břečka ale zůstávala jen na horských silnicích. Jinak byly komunikace v kraji většinou jen holé a mokré, sníh na nich rychle tál. Teploty v kraji se dnes dostaly maximálně na tři stupně, na horách se i přes den držely jen kolem nuly. Podle meteorologů se bude ochlazovat, v noci mohou teploty klesnout k minus pěti stupňům a na horách až k minus devíti, vozovky tak mohou namrzat. Sněhové přeháňky se budou objevovat v celém kraji na horách bude sněžení trvalejší.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď