Šilhavý je na září natěšený, před nominací má z čeho vybírat

foto Trenér české fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý byl 30. června 2020 v Nymburku hostem 15. ročníku fotbalové školy Petra Čecha.

Nymburk - Kouč Jaroslav Šilhavý se už nemůže dočkat, až s fotbalovou reprezentací nastoupí v září k prvnímu zápasu po koronavirové pauze. Je rád, že při skládání nominace bude mít z čeho vybírat, protože v závěru restartované sezony se dostali do formy i dosud nevyzkoušení hráči. Šilhavý uvažuje například nad sparťanským ofenzivním talentem Adamem Hložkem a sleduje třeba i střední záložníky z Plzně.

Fotogalerie

"Jsem hodně natěšený, že se v září konečně uvidíme. Těším se na kluky i na všechny okolo týmu. Jsem rád, že už to konečně odstartuje a odehrajeme taky už nějaké zápasy," řekl Šilhavý novinářům.

Reprezentanti naposledy hráli zápas v listopadu na konci kvalifikace, z níž prošli na Euro. Šampionát byl ale odložen až na příští léto. Prvním utkáním po koronavirové pauze bude pro český tým 4. září úvodní duel nového ročníku Ligy národů na Slovensku, 7. září pak přivítá Skotsko.

"Hned ostrý start - derby. Je určitá výhoda, že pojedeme na Slovensko. Z hlediska cestování, organizace to bude lepší. Uvidíme, jak spácháme cestu na Slovensko, jestli třeba nevyužijeme vlak," uvažoval Šilhavý.

Vzhledem k opatřením proti koronaviru stále nemůže za reprezentanty jezdit do zahraničí. "Jsme v kontaktu přes telefon. Snažím se navštěvovat ligové zápasy tady v Česku, teď jsem jich viděl hodně. Za dva měsíce je nominace na to září. To už pojedou přípravy na novou sezonu, samozřejmě i teď v závěru jsme sledovali nebo sledujeme kluky, které tam máme. Někteří další si říkají o pozornost, pro nás jen dobře, že se tam objeví další adepti na nominaci," prohlásil Šilhavý.

Je rád, že bude mít z čeho vybírat. "Samozřejmě ten výběr nebudeme úplně jednoduchý. Ale je to asi lepší, než když to skládáte z ničeho nebo když je počet nižší. Věřím, že vybereme správnou nominaci," uvedl.

"Skloňují se teď mladí kluci ve Spartě, ale nechtěl bych nikoho příliš jmenovat. Ten záběr je širší, nejsou to jen kluci tady z ligy, ale i venku. Teď začal třeba hrát po zranění Pavelka, Tonda Barák, který hrál před koronavirem, teď hrál 20 minut. Takže se to mění. Říct v tuhle chvíli, že někdo má formu a určitě bude v nominaci, asi nejde. Nedá se říct, že bychom měli někde zkoušet, zavolat jednu jedenáctku na první zápas a pak ji poslat domů. To gró by mělo být z kvalifikace. Ale když někdo vyskočí a zamotá nám hlavu, jen dobře," dodal Šilhavý.

Nevyloučil, že by mohl dostat šanci teprve sedmnáctiletý Hložek. "Adam je velmi zajímavý typ, velký talent. Věřím, že se určitě dostane hodně vysoko. Ale v tuhle chvíli určitě nemohu říct, že Adam bude určitě v nominaci. Ale je mezi sledovanými hráči," řekl Šilhavý.

"Nechtěl bych přeskakovat, určitě mládí není za odměnu. Že když je někdo mladý, měl by automaticky dostat šanci. To určitě ne. Stejně jako že trenéři jsou chválení, že postaví mladé. Já se věku nebráním, pokud je dobrý, ať hraje starý nebo mladý. To je jedno," dodal Šilhavý.

Výbornou formu na jaře mají i střední záložníci z Plzně - Aleš Čermák, Pavel Bucha a Lukáš Kalvach, který už do reprezentace nakoukl. "Taky jsou to hráči, které sledujeme. Ten vzestup Plzně je i díky nim," řekl kouč.

Nevyloučil, že by se do týmu mohl vrátit čtyřiatřicetiletý útočník Milan Škoda, který v tureckém Rizesporu překonal metu 100 gólů v nejvyšších ligových soutěžích. "Když to tam bude sázet dál, tak proč ne," usmál se Šilhavý. "Milanovi to přeju, je to super kluk. Gratuloval jsem mu, posílali jsme si smsky," dodal kouč, který Škodu vedl ve Slavii.

Těší ho, že po vážném zranění na jaře začal pravidelně hrát reprezentační kapitán Bořek Dočkal. "Platí pro něj to stejné jako pro ostatní, záleží na jeho formě. Bořek byl náš klíčový hráč, rok marodil a dostává se do toho. Hraje pravidelně a i díky němu výkonnost Sparty stoupá," podotkl Šilhavý.

V říjnu a v listopadu se kvůli koronavirové pauze budou hrát v jednom reprezentačním bloku tři místo dosavadních dvou zápasů. "Bude to určitě záběr hlavně pro kluky, kteří budou hrát se svými týmy poháry. Zatím nejsme ještě rozhodnutí, jestli budeme na ty tři zápasy brát širší kádr, jestli bychom to rozložili. Ani nevím, zda to UEFA povolí," řekl Šilhavý.

Během koronavirové pauzy se nenudil. "Mám čtyři vnoučata, takže to bylo hodně kolem nich. Pak něco na baráku, taky jsem šprtal angličtinu a udržoval jsem se fit - cvičit, zaběhat si. Když začnou fotbaly starých pánů, abych byl připravený," dodal s úsměvem osmapadesátiletý kouč.

Šilhavý vedl trénink na Čechově letní škole

Kouč Šilhavý a jeho asistent Milan Veselý dnes v Nymburce vedli trénink mládeže do 15 let na tradiční letní fotbalové škole brankáře Petra Čecha. Bývalý gólman, který v současnosti působí ve vedení londýnské Chelsea, nemohl kvůli opatřením proti novému koronaviru na 15. ročník z Anglie do Čech přicestovat; s dětmi se v pondělí spojil aspoň prostřednictvím videokonference.

"Byl jsem rád, když mě Petr oslovil. Co Petr dělá, to dělá vždy naplno. Akorát mě mrzí, že tu není, bylo by to veselejší. Nahrál mi zprávu, video a instruoval mě, abych byl na kluky hodný," řekl s úsměvem novinářům Šilhavý.

Letní školy se letos účastní 85 dětí od sedmi do 15 let. Kvůli omezenému cestování tentokrát nemohl dorazit nikdo ze zahraničí. Čech se s dětmi spojil aspoň přes videokonferenci. Odpovídal na dotazy a dokonce zahrál na bicí, což je jeho velkým koníčkem. Pokud se bude situace okolo koronaviru nadále zlepšovat, plánuje Čech na podzim náhradní termín společného tréninku.

Šilhavý bral trénink s dětmi i jako vítané zpestření během současné koronavirové přestávky. Reprezentaci naposledy vedl v zápase vloni v listopadu a první utkání po pauze ho čeká až v září na startu nového ročníku Ligy národů.

"S kluky jsem se neviděl hodně dlouho. Teď, co už začaly soutěže, se samozřejmě vídáme. Ale na hřišti jsem coby trenér už hodně dlouho nebyl," prohlásil Šilhavý.

"Dostával jsem od dětí otázky, jestli už lze tady rozeznat talent. Ano, jde to, ale když někdo má talent, automaticky to neznamená, že se dostane do reprezentace a udělá velikou kariéru. Naopak často se stává, že ti, co mají talent, to nedotáhnou tak daleko," dodal osmapadesátiletý trenér.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 11:00 17°C

Celá předpověď