Síkela: Pokud budeme nějaké náhrady vyplácet, zaměříme se na určité podnikatele

foto Ilustrační foto - Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) na tiskové konferenci po návštěvě Energetického regulačního úřadu (ERÚ), 11. ledna 2022 v Praze.

Praha - Pokud stát bude podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) nějaké kompenzace vyplácet, zaměří se na podnikatele, kteří si bez takové pomoci těžko poradí a zároveň prokážou životaschopný podnikatelský model, aspoň částečně uzpůsobený na aktuální podmínky trhu. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) za bývalého vedení Karla Havlíčka (ANO) rozdávalo podle Síkely podporu velmi neúčelně. Pokud to nebude absolutně nutné, stát už peníze nebude poskytovat plošně, sdělil Síkela ČTK.

Předchozí vláda v listopadu zpřísnila protiepidemická opatření, podnikatelům slíbila kompenzace. MPO ve spolupráci s profesními svazy připravilo obnovení programů COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady. Jejich spuštění ale závisí na novém kabinetu. Podnikatelé jsou podle svých zástupci v kritické situaci, například v gastronomii je v ohrožení existence třetina trhu, řekl dnes ČTK restauratér a garant projektu Moje restaurace Asociace malých a středních podniků a živnostníků Luboš Kastner.

"Za mého předchůdce se vyhazovaly miliardy na pomoc s dopady covidové krize z helikoptéry. Očividně se při jejich rozdávání jen minimálně bral ohled na to, jestli peníze budou využity účelně a jestli skutečně pomohou těm, kteří to nejvíc potřebují. A teď nám ty peníze samozřejmě budou chybět," uvedl Síkela.

Podporu z COVID 2021 a Nepokryté náklady mohli dříve získat podnikatelé, kteří zaznamenali propad tržeb o 50 procent za rozhodné období ve srovnání se stejnou dobou loňského, nebo předloňského roku. Stát jim přispíval až na 60 procent nepokrytých nákladů, v případě COVID 2021 dostávali 500 korun na zaměstnance a den, minimální podpora přitom činila 1500 korun. V obou programech MPO podle mluvčího úřadu Vojtěcha Srnky vyplatilo zhruba 15 miliard korun.

Síkela v noci na schůzi Sněmovny řekl, že pomoc získaly hlavně velké firmy, nikoliv malí a střední podnikatelé. Největšími příjemci dotací bylo podle údajů MPO, které má ČTK k dispozici, například společnost Lagard?re Travel Retail. Ta provozuje třeba prodejny s tiskem a drobným občerstvením Relay, síť pekařství Mr. Baker, patří pod skupinu patří také kavárny Costa Coffee nebo pekařství Paul. Firma podle MPO z obou výzev COVID Nepokryté náklady získala 65 milionů korun. Na stejnou sumu dosáhla dále třeba společnost Bestsport z investiční skupiny PPF, která vlastní a provozu O2 arenu, multifunkčním centrum O2 universum a přilehlý hotel Stages Hotel Prague.

Mezi příjemci 65 milionů korun byly také firmy CPI Hotels, Regiojet, Paradise Casino Admiral, Orea Hotels a České aerolinie. Oděvní řetězec New Yorker získal 55 milionů korun, stejně jako síť C&A Moda nebo síť prodejen s obuví CCC.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je středa 19. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď