Síkela: Navýší se povinná úroveň zásob plynu v zásobnících

foto Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) na snímku z 17. února 2022.

Praha - Kvůli ruské invazi na Ukrajinu je nutné posílit českou energetickou bezpečnost. Navýší se povinná úroveň zásob plynu v zásobnících a zároveň prodlouží doba, po kterou je v nich musí obchodníci držet. Potřebné kroky začne stát dělat okamžitě. Na twitteru to dnes uvedl ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN).

"V souvislosti s ruskou agresí je nutné posílit českou energetickou bezpečnost a co nejlépe se připravit na příští zimu. Navýšíme povinnou úroveň zásob plynu v zásobnících a zároveň prodloužíme dobu, po kterou je v nich musí obchodníci držet. Potřebné kroky začneme dělat okamžitě," uvedl Síkela.

Největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v ČR je společnost RWE Gas Storage. Jejich naplněnost je nyní kolem 20 procent. "Blíží se konec topné sezony, stav zásob přirozeně klesá do nižších čísel. Aktuální naplněnost je o několik procent nižší než loni ve stejnou dobu," uvedla za společnost Simona Hladíková.

Firma GasNet, která vlastní a provozuje největší plynárenskou distribuční síť v ČR, na twitteru již dříve napsala, že konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou nemá nyní bezprostřední vliv na spolehlivé dodávky zemního plynu koncovým spotřebitelům.

Dodávky plynu do ČR jsou stabilní také podle provozovatele českých plynovodů, společnosti Net4Gas. "Obecně v souladu s evropskými a českými dekarbonizačními cíli průběžně připravujeme naši infrastrukturu na přepravu nízkouhlíkových a bezuhlíkových plynů, včetně vodíku," doplnil mluvčí firmy Vojtěch Meravý.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď