Síkela diskutoval se Zemanem o podpoře podnikání a jádru

foto Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) hovoří s novináři po setkání s prezidentem Milošem Zemanem 8. prosince 2021 v Lánech na Kladensku.

Lány (Kladensko) - Kandidát Starostů a nezávislých (STAN) na ministra průmyslu a obchodu Jozef Síkela diskutoval dnes s prezidentem Milošem Zemanem o podpoře podnikání, evropské Zelené dohodě (Green Deal) a energetické soběstačnosti. Síkela to řekl po jednání v Lánech. Síkela zdůraznil potřebu podpory malých a středních podniků jako páteře ekonomiky. Prezident podle něj řekl, že je potřeba se zaměřit i na velké firmy. "Shodli jsme se, že cílem je jedno, přechod ekonomiky z 'montovny k mozkovně," dodal. Novináři nemohli po úvodním prohlášení položit otázky, Síkela na ně chce odpovídat až po svém jmenování.

Síkela informoval Zemana o svém pohledu na Zelenou dohodu, kterou považuje za velkou příležitost pro modernizaci českého průmyslu a energetiky. "Musíme se rozhodnout, jestli se vydáme stejnou cestou jako Evropa a Německo, nebo nám ten vlak ujede," podotkl. Ekonomické náklady nevyužití příležitosti by podle něj byly vysoké, protože by tak země ztratila tak konkurenceschopnost.

Velká část diskuse byla o energetické soběstačnosti a zajištění dostatečných kapacit výroby elektrické energie a výstavby nového jaderného zdroje. "Informoval jsem pana prezidenta o svém pohledu na věc a on mě informoval o jeho pohledu na celou problematiku," poznamenal bez bližších podrobností.

Zelenou dohodu představila Evropská komise v červenci jako dosud největší soubor klimatických návrhů, které mají země EU nasměrovat ke splnění přísnějších emisních cílů v roce 2030.

Síkela v seznamu kandidátů v minulém týdnu nahradil původně navrženého Věslava Michalika (STAN), který se nominace kvůli spekulacím o svém podnikání vzdal. Síkela, který za sebou má 30 let v bankovnictví ve střední a východní Evropě, byl v minulosti například členem představenstva rakouské Erste Group.

Česko podle jeho dřívějšího vyjádření čekají globální výzvy. "Stát by měl mít ambici takovým změnám nebránit, ale naopak je využít ve svůj vlastní prospěch. Věřím, že v prosazování těchto témat mi pomůže má dlouholetá zkušenost z vrcholného mezinárodního bankovního prostředí," řekl. Na ministerstvo chce přinést moderní přístupy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 18. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď