Siemens dorazí s Bugatti a cloudem

foto Zadní křídlo vozu Bugatti Chiron.

Jedna z největších českých elektrotechnických firem si odbude na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně dvě premiéry. Tou první, republikovou, bude představení zadního křídla vozu Bugatti Chiron, jehož část je vytvořena v 3D tiskárně. Základ novinky tvoří 3D tištěné tenkostěnné titanové komponenty a keramickou vrstvou pokryté karbonové trubky. Druhou inovací, poprvé k vidění na tuzemském výstavišti, bude cloudový systém MindSphere pro internet věcí.

Celý magazín si můžete stáhnout zde: Magazín Veletrh v Brně

Zadní křídlo Bugatti Chiron je největší funkční hybridně sestavenou součástkou na světě. Základ tvoří 3D tištěné tenkostěnné titanové komponenty a keramickou vrstvou pokryté karbonové trubky. Spolu vytvářejí extrémně lehký a současně mimořádně pevný systém pro jízdu a nastavování přítlačného křídla.

Sportovní vůz Bugatti Chiron může dosáhnout rychlosti přes 400 kilometrů v hodině, což je více, než je vzletová rychlost letadla Boeing 747 (280 km/h). Přesto musí zůstat bezpečně na zemi. Extrémně vysoké příčné a podélné dynamické nároky zvládá díky aktivní aerodynamice vozidla. Za pomoci důmyslného hydraulického systému je vzdálenost automobilu od vozovky neustále velmi přesně korigována zadním křídlem, které se rozšiřuje a přizpůsobuje tomu, jak se otvírají a zavírají klapky difuzoru. Tento systém je v automobilovém světě zcela unikátní a svou komplexitou je srovnatelný pouze s konstrukcí letadel.

Společnosti Siemens a Bugatti založily celý inovační proces – od virtuálního větrného tunelu až po prvotní design komponentů – na jedné softwarové PLM platformě Teamcenter. Výsledky jsou přesnější a doba uvedení prvního komponentu je výrazně kratší. I virtuální větrný tunel a virtuální testovací okruhy jsou součástí řešení Siemens pro navrhování vozidel, což umožňuje dokonale propojit virtuální produkt a digitální dvojčata od konceptu přes optimalizaci až po výrobu, a to včetně ovládání CNC strojů pro konečnou úpravu dílů.

Druhá inovace, MindSphere, je otevřený operační systém a cloudové řešení pro průmyslový internet věcí. Zjednodušeně lze říct, že slouží k připojování různých zařízení ke cloudu a ke sběru dat. „Zařízeními“ jsou pak míněny všechny věci, stroje, přístroje a podobně. Může to být vybavení chytrých továren, zařízení, která slouží k řízení dopravy a dopravní infrastruktury, např. chytrých křižovatek nebo železničních přejezdů, vlaků, tramvají, souprav metra apod. Mohou to ale být i technologické celky v energetice či v chemii, nebo „pouze“ připojený klasický počítač či senzor, který sbírá data. Všechna tato zařízení mají společné to, že generují velké množství dat, které je možné sbírat a ukládat v cloudovém úložišti. MindSphere naníc umožňuje s těmito daty dále nakládat, a to pomocí aplikací a pokročilých analytických funkcí, které rovněž běží v cloudu. Tyto aplikace vytváří buďto přímo společnost Siemens, anebo třetí strany.

Celý magazín si můžete stáhnout zde: Magazín Veletrh v Brně

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 15:00 32°C

Celá předpověď