Shromaždiště Židů v Olomouci připomíná půlmetrový kámen

foto Před Základní školou v Hálkově ulici v Olomouci, kde se za druhé světové války nacházelo shromaždiště Židů určených k transportu, byl 14. listopadu k uctění jejich památky položen více než půlmetrový kámen zvaný Stolperschwelle. Na snímku pracovníci technických služeb vkládají kámen do dlažby chodníku.

Olomouc - Osud více než 3500 Židů transportovaných během druhé světové války do vyhlazovacích táborů připomíná ode dneška v Olomouci půlmetrový kámen zvaný Stolperschwelle. Umístěn je před vchodem Základní školy Hálkova, odkud se Židé z Olomouce, Hranic, Loštic, Prostějova nebo Přerova vydávali na transport. Většina z nich se domů nevrátila, zemřela v koncentračních táborech. Symbolické umístění kamene, na který se lidé skládali ve sbírce, si dnes nenechali ujít ani rodinní příslušníci transportovaných.

Před Základní školou v Hálkově ulici v Olomouci, kde se za druhé světové války nacházelo shromaždiště Židů určených k transportu, byl 14. listopadu k uctění jejich památky položen více než půlmetrový kámen zvaný Stolperschwelle. Na snímku žáci devátých tříd školy přihlížejí umístění kamene do dlažby chodníku.

"Je to zřejmě poprvé v České republice, kdy se takový velký kámen pokládá. Tento kámen se většinou pokládá před místa, odkud bylo transportováno větší množství lidí nebo zavražděno větší množství lidí," řekl dnes předseda Židovské obce Olomouc Petr Papoušek.

Stolperschwelle má podle iniciátorů akce připomenout lidem osud konkrétních rodin, které se večer před transportem sešly, poté se už ale nikdy nepotkaly. Ze školy v Hálkově ulici odjely v červnu a červenci 1942 čtyři transporty do Terezína, odtud lidé pokračovali do vyhlazovacích táborů. V transportech bylo podle Papouška 3508 lidí včetně dětí i starých lidí a přežilo jen 295 z nich.

Před Základní školou v Hálkově ulici v Olomouci byl 14. listopadu na památku tragického osudu Židů za druhé světové války položen více než půlmetrový kámen zvaný Stolperschwelle. Před školou se nacházelo shromaždiště Židů určených k transportu, v červnu a červenci 1942 odtud byli deportováni Židé ze správních okrsků židovských obcí v Hranicích, Kojetíně, Kroměříži, Lipníku nad Bečvou, Lošticích, Olomouci, Prostějově, Přerově a Tovačově do Terezína. Většina z nich byla zavražděna ve vyhlazovacích a koncentračních táborech Baranoviči, Malý Trostinec, Osvětim, Raasika, Sobibór, Treblinka.

Usazení kamene sledovali i rodinní příslušníci transportovaných. Třiaosmdesátileté Lucy Topolské odtud odjela nemocná šestasedmdesátiletá babička, teta s manželem a osmnáctiletá sestřenice. "Nikdo se nevrátil. Odcházeli odtud a nevěděli kam, směli si vzít s sebou pár věcí. Šla jsem se tehdy jako devítiletá s babičkou rozloučit. Věděla jsem, že někam odchází, tušila jsem, že to bude něco zlého, v rodině se o tom samozřejmě mluvilo," řekla dnes ČTK pamětnice. Na své příbuzné s rodinou často vzpomíná. "Jsem moc ráda, že to tady vzniklo, i kvůli těm mladým," doplnila.

Vedle velkého kamene bylo dnes do dlažby v Olomouci vsazeno ještě 25 kamenů zmizelých, takzvaných Stolpersteine, které připomínají osud Židů za druhé světové války přímo před domy, kde žili. Dohromady je tak těchto kamenů ve městě již přes 200.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 19. září 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď