Shakespearovské slavnosti začnou 28. června, uvedou novou Bouři

foto Ilustrační foto - Diváci s nasazenými rouškami sedí 24. července 2020 v hledišti na Letních shakespearovských slavnostech, které začaly na Slezskoostravském hradě v Ostravě hrou Zimní pohádka. Jsou jednou z mála tradičních akcí, které se během koronavirové pandemie ve městě konají. Provázejí je zpřísněná protiepidemická opatření.

Praha - Pořadatelé Letních shakespearovských slavností plánují letos uvést festival v tradiční podobě, tedy včetně premiéry nově nastudovaného díla. Loni se přehlídka děl slavného dramatika konala kvůli pandemii v posunutém termínu a redukované verzi. Letošní ročník odstartuje 28. června v Královské zahradě Pražského hradu premiérou komedie Bouře v režii autorské dvojice SKUTR. Slavnosti budou i v Brně, Ostravě a v Bratislavě. ČTK o tom dnes za pořadatele informoval Pavel Turner.

"Věříme, že si v létě konečně trochu vydechneme a po dlouhém půstu si opět naplno užijeme také divadlo. Chystáme festival ve stejném rozsahu, jako jsou naši diváci zvyklí z předcovidové éry, tedy včetně nové premiéry, na kterou se již velice těšíme. Jsme připraveni respektovat platná vládní nařízení a chceme hrát. Pokud by to však nebylo možné, vrátíme divákům vstupné," uvedl umělecký ředitel slavností Libor Gross.

V režii Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského se v premiérové Bouři představí David Prachař, Josef Polášek, Marek Daniel, Eliška Křenková, Ondřej Malý, Zdeněk Piškula, Csongor Kassai a mnoho dalších. V pražské premiéře se divákům 13. a 14. srpna představí i slovenská inscenace největší milostné tragédie všech dob, Romeo a Júlia, ve které hrají Soňa Norisová, Sisa Sklovská, David Hartl nebo Mária Schumerová. A milovníky Shakespeara v originále by měl potěšit Sen noci svatojánské v podání Prague Shakespeare Company. O adaptaci Snu noci svatojánské do přístupnější, moderní angličtiny se postaral scenárista Jeffrey Whitty, který získal cenu Tony a byl nominován na Oscara.

Na programu slavností nebudou chybět ani osvědčené kusy z minulých let: Hamlet, Zimní pohádka, Veselé paničky windsorské, Zkrocení zlé ženy nebo Mnoho povyku pro nic. Vstupenky je možné zakoupit od 4. května 2021 na stránkách festivalu www.shakespeare.cz a v prodejní síti Ticketmaster www.ticketmaster.cz.

Stovku divadelních představení loňských Letních shakespearovských slavnosti navštívilo 62.341 diváků. Bylo to výrazně méně než předloňských téměř 100.000 návštěvníků, pořadatelé v roce 2020 kvůli šíření nemoci covid-19 akci zkrátili a nemohli připravit novou premiérovou inscenaci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 9. května 2021

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď