Seznam Zprávy: Babiš mladší se obrátil na policii, otec se s ním chce prý setkat

foto Syn premiéra Andreje Babiše (ANO) Andrej Babiš mladší přichází 13. září 2021 vypovídat na pražskou policii v kauze Čapí hnízdo.

Praha - Premiérův syn Andrej Babiš mladší se obrátil na policii, jeho otec Andrej Babiš (ANO) se s ním chce údajně setkat. Podle advokáta Babiše mladšího Vítězslava Dohnala by se mohlo jednat o ovlivňování svědka. Dnes to uvedl server Seznam Zprávy. Premiér je spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou obviněn v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo, jeho stíhání je nyní přerušeno, protože ve sněmovních volbách byl znovu zvolen a získal tak imunitu. Premiér serveru snahu o setkání se synem nepotvrdil.

Babiš mladší serveru řekl, že Babiš poslal jeho matce sms zprávu, ve které uvedl, že by se s ním rád setkal. "Jsem přesvědčen, že se jedná o pokus mě ovlivnit," řekl Babiš mladší webu. Schůzku podle svých slov odmítá. Premiérův obhájce Michael Bartončík serveru řekl, že jde o rodinnou záležitost a názor Babiše mladšího nechce komentovat.

Dohnal serveru řekl, že v pondělí o Babišově snaze informoval policii a státního zástupce Jaroslava Šarocha. Podle něj není vhodné, aby se svědek s obviněným stýkal. Mluvčí pražského státního zastupitelství Aleš Cimbala Seznam Zprávám řekl, že pokud státní zástupce oznámení od advokáta Babiše mladšího dostane, bude se jím zabývat.

Podstatou kauzy je to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Babiše a Nagyovou policie viní z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Oba vinu dlouhodobě odmítají.

Babiš mladší v kauze Čapí hnízdo vypovídal v září na policii. Novinářům po svém výslechu řekl, že z něj otec udělal takzvaného bílého koně a že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu. Seznam Zprávy také uvedly, že Babiš mladší během výslechu zpochybnil, že jeho podpis na smlouvě k nabytí čtyř akcií Farmy Čapí hnízdo je autentický. Šaroch proto zadal soudnímu znalci ověřit, zda byl na smlouvě ke koupi akcií společnosti Farma Čapí hnízdo podpis zfalšován.

Premiérův syn také dlouhodobě tvrdí, že ho premiér nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt na Krym proto, aby mu znemožnil v kauze Čapí hnízdo vypovídat. Policisté už jednou případ odložili, mimo jiné uváděli, že se jim Babiše mladšího nepodařilo vyslechnout, protože žil dlouhodobě ve Švýcarsku. Od července je muž ale v Česku a proti svému otci veřejně vystupuje. Policie tak případ nyní znovu prověřuje. Premiér Babiš tvrzení svého syna odmítá a tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 30. listopadu 2021

Očekáváme v 13:00 1°C

Celá předpověď