Severní Korea popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

foto Ilustrační foto - Severokorejský vůdce Kim Čong-un na snímku poskytnutém KLDR přihlíží 10. srpna 2019 testu raket krátkého doletu.

Soul - Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich náboženským aktivitám a potlačuje jejich práva a svobody. Vyplývá to z nové zprávy jihokorejského ministerstva pro sjednocení, která byla dnes zveřejněna.

Zpráva, která má 450 stránek, byla vypracována na základě svědectví sesbíraných v letech 2017 až 2022 od více než 500 Severokorejců, kteří utekli ze své vlasti. "Zdá se, že právo severokorejských občanů na život je značně ohroženo," říká ministerstvo pro sjednocení, které má na starosti styky se sousední zemí. "Popravy jsou často prováděny za činy, které neospravedlňují trest smrti, včetně drogových zločinů, distribuce jihokorejských médií a náboženské či pověrčivé aktivity," píše se dále ve zprávě.

Jak k tomu poznamenala agentura Reuters, zjištění jihokorejské vlády nemohla nezávisle ověřit, nicméně tvrzení ve zprávě odpovídají i vyšetřování OSN a zprávám nevládních organizací. Severní Korea jakoukoli kritiku nedodržování práv svých občanů odmítá s tím, že jde o součást spiknutí s cílem svrhnout její režim.

Jihokorejská zpráva přináší detaily porušování lidských práv v KLDR, v zajateckých táborech i na jiných místech, včetně veřejných poprav a mučení. K úmrtím a mučení často dochází ve vězeňských zařízeních a někteří lidé jsou popraveni okamžitě poté, co byli přistiženi při pokusu překročit hranici do Jižní Koreje, uvedlo ministerstvo.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol uvedl, že cílem zprávy je informovat mezinárodní společenství o ohavných zločinech, ke kterým v Severní Koreji dochází. KLDR si podle něj nezaslouží "jediný cent" ekonomické pomoci, i vzhledem k tomu, že pokračuje ve svých jaderných aktivitách.

Přístup konzervativního prezidenta Juna se liší od přístupu jeho liberálního předchůdce Mun Če-ina, který čelil kritice za to, že činil severokorejskému režimu ústupky a snažil se vylepšit vztahy se severním sousedem. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení hodnotí situaci lidských práv v KLDR každý rok.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pátek 2. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď