Severní Korea podle Soulu odpálila balistickou raketu

foto Televize ukazuje vůdce KLDR Kim Čong-una. Stanice hromadné dopravy v Soulu. Jižní Korea, 4. květen 2022. Severní Korea odzkoušela další balistickou raketu.

Soul - Severní Korea odpálila směrem do Japonského moře balistickou střelu, informovaly dnes Jižní Korea a Japonsko. Jde o čtrnáctou podobnou zkoušku, kterou izolovaný komunistický stát letos provedl. Spojené státy, Jižní Korea a Japonsko odpálení rakety odsoudily.

Agentura Reuters píše, že tyto informace přicházejí jen několik dnů poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un během velkolepé vojenské přehlídky prohlásil, že Pchjongjang své jaderné síly bude vyvíjet "co nejrychlejším tempem".

Příští týden se úřadu ujme nový konzervativní jihokorejský prezident Jun Sok-jol. Agentura AP uvádí, že Severní Korea v minulosti prováděla zkoušky zbraní v době, kdy se v Soulu a ve Washingtonu střídaly vlády. Snaží se tak získat silnou pozici pro případná vyjednávání.

Severokorejská armáda střelu odpálila z letiště Sunan v Pchjongjangu. Raketa dosáhla výšky 780 kilometrů a uletěla 470 kilometrů při maximální rychlosti mach 11, uvedl štáb jihokorejské armády. Ten rovněž KLDR vyzval k okamžitému zastavení testování balistických střel, informovala agentura Jonhap. Japonská pobřežní stráž vyzvala posádky lodí, aby se na moři případně nepřibližovaly k částem střely.

Odpálení střely ostře odsoudili zástupci dosluhujícího i nově zvoleného jihokorejského prezidenta. Tým příštího prezidenta uvedl, že bude proti takovým krokům ze strany KLDR reagovat tvrdě a že hodlá zavést komplexnější odstrašující opatření.

Spojené státy raketový test KLDR také odsoudily a vyzvaly Pchjongjang, aby se vrátil k jednáním o svém jaderném a balistickém programu. "Stejně jako nedávné testy nejméně tří mezikontinentálních balistických raket, které KLDR provedla, je i toto odpálení jasným porušením několika rezolucí Rady bezpečnosti OSN," uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

Japonský premiér Fumio Kišida řekl, že severokorejské raketové testy, včetně toho posledního, nelze tolerovat, jelikož ohrožují bezpečnost regionu a mezinárodního společenství.

Neobvykle rychlé tempo, jakým Severní Korea zbraně letos testuje, podle agentury AP dokládá, že rozvíjí svůj raketový program a zároveň se snaží vyvíjet tlak na Spojené státy kvůli rozhovorům, které ještě za vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa uvázly v mrtvém bodě.

Existují také známky toho, že se severokorejský režim chystá v komplexu na severovýchodě země provést jaderný test. Šlo by o sedmou takovou zkoušku a první od roku 2017.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď