Severní Korea odpálila dvě střely, uvedli Jihokorejci

foto Ilustrační foto - Lidé v Soulu sledují na televizní obrazovce start severokorejské rakety.

Pchjongjang/Soul - Severní Korea dnes ze svého východního pobřeží odpálila dvě střely krátkého doletu. Obě dopadly do moře, uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany. Akce se uskutečnila dva dny poté, co místní média informovala o vojenském cvičení, na které osobně dohlížel i severokorejský vůdce Kim Čong-un. Podle jihokorejské armády by tak mohlo jít o pokračování cvičení. Severokorejská agentura KCNA oznámila, že Kim dnes přihlížel cvičení dalekonosného dělostřelectva.

Střely krátkého doletu letěly 240 kilometrů a dosáhly nadmořské výšky 35 kilometrů, uvedla také jihokorejská armáda. Odpal podle ní Severokorejci provedli z okolí přístavního města Wonsan.

Agentura KCNA kromě toho informovala, že vůdce Kim dohlížel na cvičení dalekonosného dělostřelectva. Podle agentury Kjódó tím severokorejská média potvrdila, že Pchjongjang letos provedl své první odpaly střel. KCNA uvedla, že dělostřelci vůdci "hrdě předváděli své dovednosti přesné střelby, kterou při nácviku zlepšovali".

Severokorejský vůdce v závěru loňského roku prohlásil, že KLDR nemá důvod prodlužovat své moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu. Postěžoval si na "gangsterské sankce a nátlak" a varoval, že pokud USA nezmění nepřátelskou politiku vůči Pchjongjangu, KLDR bude pokračovat ve vývoji moderních zbraňových systémů. Přislíbil také, že brzy předvede "novou strategickou zbraň".

Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu. Jednání o denuklearizaci KLDR se ocitla na mrtvém bodě od neúspěšného summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kim Čong-unem loni v únoru v Hanoji.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď